Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ Tone de rodii cu pesticide, la un pas de a ajunge pe piața internă din Moldova. ANSA va distruge loturile

Publicat

Agenţia Naţională pentru Siguranţa Alimentelor a intensificat controalele privind importul şi comercializarea rodiilor importate din Republica Turcă

Urmare a implementării controalelor la posturile de inspecţie la frontieră, ANSA a identificat loturi de rodii provenite din Republica Turcă cu limite maxime admisibile de reziduuri de pesticide depăşite şi anume „Acetamiprid”.

Astfel operatorilor economici responsabili de importul loturilor de rodii neconforme li s-au întocmit procese verbale cu privire la contravenţie şi interdicţia de plasare piaţă a produselor alimentare neconforme, urmând a fi nimicite în conformitate cu legislaţia în vigoare.


În scopul protejării sănătăţii publice şi în vederea verificării inofesivităţii loturilor importate, vă informăm că ANSA a dispus intensificarea controalelor la Posturile de inspecţie la frontieră cu prelevări de probe pentru verficarea respectării limitelor maxime admisibile ale reziduurilor de pesticide în toate loturile de rodii cu provinienţă din Republica Turcă.


Advertisement

Moldova

Copilă de 13 ani, găsită moartă în șahta liftului fostului hotel „Național”, după ce nu s-a mai întors acasă de la liceu

Poliția a fost pusă în alertă ieri-seara, după ce o copilă nu a revenit acasă de la școală.

Publicat

Din nefericire, după câteva ore de căutări, aceasta a fost găsită zăcând în șahta ascensorului fostului Hotel Național din centrul capitalei, susțin sursele PulsMedia.MD apropiate anchetei.

Potrivit surselor, victima s-a dovedit a fi o copilă în vârstă de 13 ani. Mama acesteia a alertat poliția în după-amiaza zilei de ieri, 6 noiembrie, în jurul 20:00, despre faptul că fiica sa nu a revenit acasă de la școală, asta deși ar fi trebuit să fie la domiciliul în jurul orei 16:00.

Oamenii legii au demarat imediat o operațiunea de căutare a copilei, însă din nefericire, peste aproximativ o oră aceasta a fost găsită de către un echipaj SAOP al INSP zăcând în stare de inconștiență în șahta ascensorului fostului hotel „Național”.


La fața locului a fost solicitată imediat o ambulanță, dar și un echipaj de salvatori care au scos-o pe fată din șahta liftului, însă din nefericire medicii au putut doar să constate decesul.

Medicul-legist venit la fața locului, în urma examinării vizuale a cadavrului, nu a depistat pe suprafața cadavrului semne caracteristice de maltratare, în afară de cele rezultate în urma căderii de la înălțime.

Cadavrul acesteia a fost transportat la Centrul de Medicină Legală pentru a fi expus unei expertize mai ample, în urma cărora urmează să fie stabilită cu exactitate cauza decesului.


Citește mai departe

Moldova

Conflict între vecini în capitală. Un șofer și-a găsit mașina cu roțile sparte și capota desenată

Dimineața a început cu stângul pentru un șofer din capitală. Acesta și-a găsit mașina cu roțile dezumflate și capota desenată cu graffiti.

Publicat

Incidentul a avut loc pe strada Ion Doina Aldea-Teodorovici din sectorul Buiucani al capitalei.

Potrivit proprietarului, doi locatari din același bloc ar fi responsabili de vandalism. Aceștia ar ocupa întreaga parcare cu patru automobile și ar amenința pe oricine încearcă să parcheze în aceste locuri.


Cazul a fost înregistrat la Inspectoratul de Poliție. Redacția Realitatea.md a solicitat mai multe informații de la ofițera de presă a poliției capitalei, Cristina Talpă:

„În continuare sunt întreprinse acțiuni pentru identificarea tuturor circumstanțelor și atragerea la răspundere legală a persoanelor implicate”, a precizat Talpă.


Citește mai departe

Moldova

Grupare de traficanți de droguri, destructurată în Capitală — reținuți în flagrant cu un nou lot de marijuana.

Operațiune antidrog în Chișinău. Ofițerii Direcției Antidrog a INI, împreună cu procurorii din cadrul Procuraturii municipiului Chișinău, Oficiul Botanica, au reușit să destructureze activitatea unei grupări specializate în comercializarea de marijuana pe teritoriul Capitalei.

Publicat

Cei doi suspecți, de 20 și 25 de ani, originari din nordul țării, dar stabiliți temporar în Chișinău, erau deja cunoscuți oamenilor legii pentru fapte similare. Anchetatorii spun că aceștia și-ar fi reluat activitatea infracțională, folosind metode sofisticate de camuflare și distribuție.

Investigațiile, desfășurate timp de două luni, au arătat că traficanții cumpărau droguri în cantități mari — de până la două kilograme — și le redistribuiau altor dealeri prin intermediul unor persoane de încredere. Pentru documentarea activității, în schemă a fost infiltrat un polițist sub acoperire, care a efectuat mai multe achiziții de control.

Finalul operațiunii a venit la sfârșitul lunii octombrie, când suspecții au fost prinși în flagrant în timp ce încercau să vândă un nou lot de marijuana. În mașina cu care se deplasau, polițiștii au găsit pachete cu droguri și telefoanele folosite la tranzacții. Vehiculul a fost ridicat și urmează să fie supus sechestrării.


Cei doi au fost arestați pentru 30 de zile, iar dacă vor fi găsiți vinovați, riscă între 7 și 15 ani de închisoare.


Citește mai departe

topul săptămânii