Moldova
Cei doi angajaţi ai Guvernului implicaţi în accident rămân în spital
Cei doi şoferi angajaţi ai Cancelariei de Stat, care au fost implicaţi miercuri într-un accident rutier în sectorul Buiucani ai Capitalei rămân în continuare internaţi la Institutul de Medicină Urgentă.
Dorina Arsene, purtătorul de cuvânt al instituţiei, a declarat că unul dintre ei este internat în secţia de Traume Asociate, iar Cealălat este internat în secţia de terapie intensivă.
„ Pacientul internat în secţia traume asociate are o uşoară dinamică pozitivă şi urmează tratamentul medicamentos în secţie, iar pacientul internat în secţia de terapie intensivă rămâne încă în stare extrem de gravă”, a declarat purtătoarea de cuvânt.
Amintim că în data de 3 noiembrie, în timp ce patru angajaţi ai Cancelariei de Stat se deplasau la lucru, şoferul ar fi pierdut controlul volanului din cauza carosabilului umed. Acesta a murit în drum spre spital. La scurt timp, şi un alt pasager a decedat.
Moldova
Caz șocant la Drochia: O tânără, doborâtă la pământ și bătută cu cruzime de două fete.
Un nou caz șocant de violență între tinere a ieșit la iveală, de această dată în raionul Drochia. Vă atenționăm că urmează imagini cu puternic impact emoțional. Videoul a fost distribuit în spațiul online și surprinde momentul în care o tânără de 20 de ani este bătută cu bestialitate de alte două fete. Victima apare la pământ, însângerată, în timp ce agresoarele continuă să o lovească cu picioarele, fără milă.
Incidentul ar fi avut loc în noaptea de 3 spre 4 aprilie, în urma unui conflict izbucnit între persoanele implicate. Potrivit poliției, victima, o tânără de 20 de ani, ar fi fost agresată de două fete, în vârstă de 16 și 18 ani, cunoscute acesteia.
În imaginile care au stârnit reacții dure în mediul online se vede cum tânăra este doborâtă la pământ și lovită în mod repetat. La un moment dat, aceasta zace fără să se miște, plină de sânge, iar cele două tinere continuă să o lovească cu picioarele, într-un atac de o violență greu de privit.
Cazul este unul strigător la cer și vine în contextul în care, în ultima perioadă, tot mai multe agresiuni între tineri sunt filmate și distribuite pe internet.
Oamenii legii au pornit o cauză penală pentru huliganism. În prezent, polițiștii și procurorii desfășoară acțiuni pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și pentru documentarea completă a cazului.
Totodată, poliția reiterează apelul către cetățeni să nu distribuie imagini cu caracter violent, care pot afecta demnitatea persoanelor implicate, și să sesizeze imediat oamenii legii dacă sunt martori sau dețin informații relevante despre astfel de cazuri.
Moldova
/VIDEO/ Copil atacat de o haită de câini: Băiatul se îndrepta spre școală în momentul în care a fost mușcat de câini.
Un copil din capitală a fost atacat de o haită de câini vagabonzi în timp ce mergea spre școală și a fost mușcat de picior, trăgând o sperietură soră cu moartea. Incidentul s-a produs într-o curte de pe strada Miron Costin.
Potrivit autorului postării, băiatul se îndrepta spre școală și traversa un teren de joacă din apropierea blocurilor, când mai mulți câini fără stăpân s-au năpustit asupra lui. Animalele l-au înconjurat și l-au mușcat de picior, iar copilul s-a speriat foarte tare și a început să strige după ajutor.
Din fericire, în apropiere se afla o femeie care a sărit în ajutorul băiatului. Aceasta a reușit să alunge câinii agresivi și să oprească atacul.
Cazul readuce în atenție problema câinilor vagabonzi din capitală. Locuitorii din zonă spun că haitele apar frecvent în curți și pe terenurile de joacă, iar părinții se tem să-și lase copiii singuri pe drum, mai ales dimineața, când aceștia merg la școală.
Deocamdată nu se cunoaște în ce stare se află copilul și dacă acesta a avut nevoie de îngrijiri medicale.
Moldova
/VIDEO/ Lider al grupării „Kitaeț” – în judecată: Individul este acuzat de organizarea și susținerea activității organizației criminale.
Un lider informal al organizației criminale „Kitaeț” a fost trimis pe banca acuzaților, fiind învinuit de susținerea activității grupării și spălare de bani. Procurorii au aplicat și sechestre pe bunuri în valoare de câteva milioane de lei, pentru a asigura recuperarea prejudiciului.
Potrivit oamenilor legii, ofițerii Direcției Combaterea Criminalității Organizate, împreună cu procurorii din cadrul Procuraturii Hîncești, Oficiul Leova, au finalizat urmărirea penală și au expediat dosarul în instanța de judecată în privința bărbatului.
Conform materialelor acumulate în dosar, învinuitul ar fi acționat cu susținerea directă a liderului organizației și ar fi fost responsabil de colectarea sistematică a banilor destinați așa-numitei „visterii criminale”, la nivel național. Totodată, acesta ar fi deținut un statut important în ierarhia subculturii criminale și ar fi fost recunoscut de membrii grupării drept o verigă de conducere, având atribuții de coordonare și influență.
Oamenii legii susțin că bărbatul este cercetat pentru organizarea și susținerea activității unei organizații criminale, inclusiv recrutarea membrilor, organizarea întrunirilor, constituirea fondurilor financiare și coordonarea acțiunilor ilegale. De asemenea, acesta este acuzat și de spălare de bani în interesele organizației criminale.
Investigația a fost una complexă și s-a desfășurat pe parcursul anilor 2024–2026, perioadă în care procurorii au coordonat numeroase măsuri speciale de investigație și acțiuni de urmărire penală. Oamenii legii au colaborat inclusiv cu parteneri internaționali, reușind astfel să identifice circuitele financiare și conexiunile infracționale transfrontaliere ale grupării.
Pentru a asigura o eventuală confiscare specială, procurorii au aplicat sechestre pe bunuri mobile și imobile în valoare totală de peste 6,2 milioane de lei.
Pentru faptele de care este acuzat, legislația prevede o pedeapsă cu închisoare de până la 15 ani, însoțită de o amendă de până la un milion de lei.
Între timp, urmărirea penală în privința altor membri ai organizației criminale continuă, iar procurorii anunță că întreprind în continuare măsuri pentru identificarea și tragerea la răspundere a tuturor persoanelor implicate.
-
Moldova13 ore în urmăCaz șocant la Drochia: O tânără, doborâtă la pământ și bătută cu cruzime de două fete.
-
Moldova2 zile în urmăBătaie într-un liceu din capitală: Două adolescente s-au bătut, iar colegii au filmat întregul incident.
-
Moldova5 zile în urmăRiscă până la 10 ani de pușcărie: Șoferul care a provocat accidentul înfiorător de la Cimișlia, trimis în judecată.
-
Moldova4 zile în urmăCopil orfan, exploatat sexual: Abuzatorul, un afacerist din Chișinău, a fost condamnat la 17 ani de pușcărie.
-
Moldova13 ore în urmă/VIDEO/ Copil atacat de o haită de câini: Băiatul se îndrepta spre școală în momentul în care a fost mușcat de câini.
-
Moldova4 zile în urmă/VIDEO/ Droguri ascunse în aparat de sudat: O femeie din Ucraina, arestată după ce a adus în țară 2 kg de droguri sintetice.
-
Moldova4 zile în urmăAccident grav în raionul Anenii Noi: o mașină făzută zob și un microbuz ajuns în șanț, după un impact violent. Un bărbat a fost transportat la spital.
-
Moldova4 zile în urmăSalvatorii IGSU au scos un tânăr blocat în fiarele unui motocultor.
