Rețele de socializare

Moldova

O femeie în vârstă de 66 de ani din Hâncești, violată de propriul cumnat

O femeie de 66 de ani a fost violată de fratele fostului ei soț în vârstă de 52 de ani.

Publicat

Cazul a avut loc la data de 22 ianuarie în raionul Hâncești, transmite Știri.md.

Ofițerul de presă al IP Hâncești, Cristina Vicol, ne-a spus că oamenii legii au fost alertați ieri, în jurul orei 17:10 de fiica femeii.

„Imediat după primirea informației, Echipajul de reacționare operativă 112 al IP Hâncești și grupa operativă s-a deplasat la fața locului pentru a documenta cazul.


Din audierea victimei s-a stabilit că la 22 ianuarie, în jurul orei 18:00, la domiciliul ei a venit fratele fostului soț cu care au consumat băuturi alcoolice, după care ultimul a plecat.

Peste un timp, în locuița victimei, prin forțarea ușii, a pătruns fratele fostului soț care era în stare de ebrietate și folosindu-se de imposibilitatea femeii de a se apăra a săvârșit acțiuni violente cu caracter sexual”, a menționat Cristina Vicol.

Suspectul a fost reținut, însă audierea sa nu a fost posibilă din motiv că este în stare de ebrietate.


Alte circumstanțe se stabilesc.

Moldova

Cadavrul unui bărbat, găsit într-un automobil din parcarea unui centru comercial din Chișinău

Cadavrul unui bărbat a fost găsit zăcând într-un automobil.

Publicat

Descoperirea macabră ar fi avut loc cu puțin timp în urmă în parcarea unui centru comercial din sectorul Ciocana al capitalei, susțin sursele PulsMedia.MD.

Astfel, potrivit surselor victima ar fi un bărbat în vârstă de 59 de ani, care ar fi activat în calitate de taximetrist. Conform informațiilor preliminare, dânsul s-ar fi sinucis cu ajutorul unui furtun și a gazelor de eșapament ale automobilului de serviciu.


Solicitată telefonic, Svetlana Scripnic, ofițerul de presă al Poliției Capitalei, a confirmat informațiile.

„La fața locului, polițiștii au depistat corpul neînsuflețit al unui bărbat de 59 de ani, care, conform datelor preliminare, s-ar fi intoxicat cu gaze de eșapament. Corpul neînsuflețit a fost transportat pentru expertiza medico-legală, în vederea stabilirii exacte a cauzei decesului. În continuare, se întreprind toate acțiunile necesare pentru a elucida circumstanțele exacte ale cazului”, susțin Scripnic.


Citește mai departe

Moldova

Pieton lovit de un BMW lângă Circul din Chișinău

Un pieton a fost lovit de un automobil BMW în apropierea Circului din capitală.

Publicat

UPDATE: Victima este un bărbat în vârstă de 50 de ani.

Acesta a fost lovit de un BMW, condus de un bărbat în vârstă de 40 de ani, în timp ce traversa neregulamentar bulevardul Renașterii.


În urma impactului, pietonul a fost preluat de ambulanță și transportat la Institutul de Medicină Urgentă, unde urmează să fie supus investigațiilor medicale necesare.

 


Știrea inițială: Martorii spun că victima zăcea pe carosabil, iar lângă ea era sânge. La scurt timp, bărbatul a fost preluat de ambulanță.

Accidentul s-a produs pe a doua bandă de circulație. Cei prezenți la fața locului susțin că pietonul ar fi traversat strada în afara trecerii marcate. Poliția investighează cazul.


Citește mai departe

Moldova

Carne de pui contaminată cu Salmonella, stopată la intrarea în țară

Un lot de 2305 kg de carne separată mecanic de pui, importată în Republica Moldova, a fost blocat de ANSA după ce analizele de laborator prelevate în PTF Leușeni au confirmat prezența bacteriei Salmonella.

Publicat

Carnea a fost pusă imediat sub restricție oficială la depozitul importatorului și va fi tratată ca subprodus neadecvat consumului uman, sub supravegherea inspectorilor ANSA.

Instituția reamintește că acest tip de carne nu poate fi folosit în industria alimentară dacă nu respectă criteriile de siguranță prevăzute de lege și îndeamnă consumatorii să cumpere produse doar din locuri autorizate.


Citește mai departe

topul săptămânii