Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Curse ilegale în parcul Valea Trandafirilor: Imagini revoltătoare apărute pe TikTok

De dragul like-urilor și a faimei online, unii sunt gata să încalce legea.

Publicat

Doi șoferi teribiliști au fost filmați cum se întrec într-o cursă improvizată, în parcul Valea trandafirilor din sectorul Botanica al capitalei. Totul se petrece pe o alee destinată pietonilor.

Imaginile au fost trimise la adresa redacției noastre de către un urmăritor al celor din imagini.

Potrivit sursei, pe paginile lui de pe rețelele sociale deseori apar secvențe asemănătoare, însă până la moment, el dar și amicii săi scapă nepedepsiți.


Tot el a ținut să menționeze că așa gesturi pun în pericol vieți, dar și perturbează ordinea publică pe timp de noapte.

După ce imaginile au fost distribuite activ pe rețelele de socializare, primarul capitalei, Ion Ceban, a scris pe pagina sa oficială de Facebook că ” În ultima perioadă unele rețele noi de socializare au devenit periculoase în deosebi pentru tineri.

Un tânăr recent a căzut de la etaj într-un mall, altul a nimerit cu mașina într-un lac, iar niște „măgari” au intrat cu mașinile în parcul Valea Trandafirilor pentru a arăta cât sunt de „tari” și nesimțiți.


Am solicitat poliției și preturii toate informațiile. Trebuie să fie identificați și sa fie întocmite procese verbale, iar numele eroilor să fie făcute public.
Eu am încredere in poliție și cred că vor face lumină la fel ca și în cazul celui care vandaliza expozițiile dedicate medicilor.”

Amintim că potrivit legii participarea conducătorului mijlocului de transport la întreceri, concursuri sau antrenamente neautorizate pe drumurile publice se va pedepsi cu amendă în mărime de până la 32 500 lei sau cu muncă neremunerată în folosul comunității de la 180 la 240 de ore cu (sau fără) privarea de dreptul de a conduce mijloace de transport pe un termen de până la 2 ani.

Totodată, organizarea întrecerilor, concursurilor sau antrenamentelor neautorizate pe drumurile publice se va pedepsi cu amendă în mărime de la 67 500 lei  la 75 000 lei sau cu muncă neremunerată în folosul comunității de la 180 la 240 de ore sau cu închisoare de la 1 la 2 ani.

echipa.md


Moldova

Speluncă de droguri descoperită în Cimișlia: aparate artizanale și substanțe suspecte, ridicate de poliție

Un apartament din Cimișlia s-a dovedit a fi un loc de consum pentru droguri, după ce polițiștii au intervenit în baza unei informații operative.

Publicat

În locuința unui bărbat de 41 de ani, oamenii legii au descoperit mai multe dispozitive artizanale folosite la consumul de substanțe narcotice, precum și o pungă cu masă vegetală uscată, asemănătoare marijuanei.

Toate obiectele au fost ridicate și trimise pentru expertiză judiciară. Proprietarul apartamentului este cercetat, iar legea prevede o pedeapsă cu închisoarea între 2 și 6 ani pentru astfel de fapte.


Poliția continuă investigațiile pentru a stabili circumstanțele complete și a identifica alte persoane care ar fi putut frecventa locul.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Razii antidrog la Botanica: două apartamente transformate în narco-bordeluri

Două percheziții desfășurate pe 26 noiembrie în sectorul Botanica au scos la iveală scene șocante: locuințe folosite pentru consum și depozitare de droguri, improvizate cu zeci de dispozitive artizanale și pachețele cu substanțe interzise.

Publicat

Într-un apartament de pe strada Hristo Botev, cinci persoane cu vârste între 24 și 33 de ani au fost surprinse consumând PVP. În încăpere au fost găsite aparate artizanale pentru inhalare și pachete cu substanță cristalină albă. Proprietarul locuinței, un bărbat de 33 de ani, a fost reținut pentru 72 de ore.

În aceeași zi, într-un apartament de pe bulevardul Cuza Vodă, au fost descoperite plicuri cu droguri, numeroase dispozitive de consum, dar și bani și acte de identitate aparținând altor persoane. Proprietarul de 39 de ani este cercetat penal în stare de libertate.


Toate substanțele și obiectele ridicate au fost trimise la expertiză, iar ancheta continuă pentru identificarea întregii rețele implicate în trafic și distribuție.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Urmărire cu final mortal, la Criuleni. Un șofer a decedat după ce s-a izbit cu mașina într-o stație de așteptare

Un bărbat de 33 de ani din raionul Rîbnița a murit în această dimineață, după ce, încercând să scape de urmărirea poliției, s-a lovit cu mașina într-o stație de așteptare a transportului public, lângă satul Cruglic.

Publicat

Mașina, un Volkswagen, a fost observată inițial în localitatea Ivancea, raionul Orhei. Polițiștii i-au cerut șoferului actele și i-au propus să fie testat cu alcooltestul, însă acesta a pornit motorul și a plecat, ignorând indicațiile oamenilor legii.

Pe traseu, șoferul a fost urmărit de polițiști, dar nu a oprit, conducând cu viteză mare. Pe un carosabil umed, în apropiere de Cruglic, acesta a pierdut controlul volanului și s-a izbit direct în stație. Mașina a luat foc, iar bărbatul a fost găsit fără viață.


Polițiștii au încercat să-i acorde ajutor până la sosirea ambulanței, dar medicii nu au mai putut face nimic.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii