Rețele de socializare

Moldova

Trei mașini accidentate lateral, în cartierul Poșta Veche

Accidentul s-a produs pe strada Socoleni.

Publicat

Poliția a fost sesizată în dimineața zilei de 2 septembrie, la ora 07.40 min. La fața locului imediat sa deplasat un echipaj al poliției, care a constatat că șoferul unui automobil în vârsta de 35 de ani s-a tamponat lateral cu un alt autovehicul.

Ca urmare a loviturii, al doilea vehicul, la volanul căruia se afla un bărbat de 40 de ani, s-a proiectat într-un automobil parcat la acostament. Din fericire nici o persoană nu a aavut de suferit în urma impactului.

Pe cazul dat a fost inițiată o anchetă, pentru a stabili toate circumstanțele. Șoferul vinovat riscă pedeapsă cu 6 puncte de penalizare și amndă în suma de 1500 de lei.


Advertisement

Moldova

Misiune de serviciu finalizată la spital: Doi polițiști au fost răniți în urma unui accident grav, la Ceadîr-Lunga.

S-au pornit în misiune de serviciu, dar au ajuns pe patul de spital. Doi polițiști au avut nevoie de îngrijiri medicale după ce autospeciala în care se aflau a fost implicată într-un accident rutier grav, produs pe traseul Comrat – Ceadîr-Lunga.

Publicat

Accidentul a avut loc în data de 20 decembrie, în jurul orei 10:00. Potrivit informațiilor preliminare, echipajul de poliție se afla în misiune de serviciu și avea semnalele luminoase speciale în funcțiune. La un moment dat, un microbuz a ieșit pe contrasens și a lovit autospeciala de poliție, care efectua regulamentar manevra de virare la stânga, într-un loc permis.

În urma impactului violent, ambele vehicule au fost proiectate în șanțul de pe marginea drumului, iar microbuzul s-a răsturnat. Angajații Poliției au suferit diverse traumatisme și au fost transportați la spital pentru investigații medicale.

Ambii conducători auto au fost supuși testării alcoolscopice, rezultatele indicând valori negative.


Pe caz a fost inițiată documentarea conform procedurii legale, urmând ca oamenii legii să stabilească toate circumstanțele producerii accidentului rutier.


Citește mai departe

Moldova

Incendiu în capitală: foc în bucătăria unui restaurant de pe strada Trandafirilor

Un incendiu a izbucnit în municipiul Chișinău, pe strada Trandafirilor 13, în bucătăria unui restaurant situat într-un bloc de locuințe din sectorul Botanica.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare, focul a afectat bunurile materiale dintr-o încăpere auxiliară a localului, cu o suprafață de aproximativ 6 metri pătrați.

La fața locului au intervenit cinci echipaje de pompieri. Din fericire, victime nu au fost înregistrate. Cauza incendiului a fost stabilită ca fiind un scurtcircuit produs la coșul de evacuare a fumului.


Incidentul a fost intens discutat pe rețelele sociale, unde locatarii din zonă susțin că pizzeria ar activa de mai mulți ani în bloc, în pofida nemulțumirilor acestora. Circumstanțele complete ale cazului urmează să fie clarificate.


Citește mai departe

Moldova

Pericol pe șosea între Gura Camencii și Soroca: carosabilul s-a transformat într-un patinoar

Conducătorii auto avertizează că drumul dintre Gura Camencii și Soroca este extrem de alunecos și pune în pericol circulația.

Publicat

Potrivit șoferilor, material antiderapant a fost împrăștiat doar până la sensul giratoriu din Gura Camencii, iar mai departe carosabilul este „ca gheața”.

Prin urmare, în zonă s-au format ambuteiaje, iar unele vehicule au derapat și au ajuns pe acostament, avariate!


Autoritățile sunt îndemnate să intervină, iar șoferii – să circule cu mare prudență.


Citește mai departe

topul săptămânii