Rețele de socializare

Moldova

Pompierii au intervenit pentru a stinge 67 focare de ardere, în ultimele 24 de ore

Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență în ultimele 24 de ore pompierii au intervenit pentru a stinge 67 focare de ardere. În localitatea Copcea, raionul Taraclia salvatorii au fost solicitați pentru a stinge peste 15 ha de vegetație în apropierea căii ferate.

Publicat

Angajații IGSU au reușit lichidarea incendiului fără a permite răspândirea acestuia. Tot de intervenția pompierilor a fost nevoie în localitatea Onițcani, raionul Criuleni. Aici salvatorii au stins o suprafață extinsă de vegetație arsă care risca să obțină răspândire spre pădure.

În satul Coșcodeni raionul Sângerei, pompierii au intervenit de urgență după ce într-o gospodărie a ars nutreț pentru animale, iar focul risca să cuprindă mai multe construcții. În localitatea Avdarma, raionul Comrat salvatorii au lichidat un incendiu care a pornit de la arderea fânului uscat depozitat într-o gospodărie.

Datorită intervenției operative a salvatorilor, casa a fost salvată. În contextul temperaturilor ridicate IGSU atenționează populația despre pericolul incendiilor și îndemnă oamenii să fie foarte prudenți la utilizarea surselor de aprindere.


Mai mult, gospodarii sunt rugați să păstreze nutrețul pentru animale în locuri special amenajate și să nu folosească focul în preajma acestora. În condiții de umiditate redusă și temperaturi ridicate orice sursă de aprindere poate provoca incendii.

În caz de situații de risc oamenii pot apela Serviciul 112.


Moldova

Conflict între vecini în capitală. Un șofer și-a găsit mașina cu roțile sparte și capota desenată

Dimineața a început cu stângul pentru un șofer din capitală. Acesta și-a găsit mașina cu roțile dezumflate și capota desenată cu graffiti.

Publicat

Incidentul a avut loc pe strada Ion Doina Aldea-Teodorovici din sectorul Buiucani al capitalei.

Potrivit proprietarului, doi locatari din același bloc ar fi responsabili de vandalism. Aceștia ar ocupa întreaga parcare cu patru automobile și ar amenința pe oricine încearcă să parcheze în aceste locuri.


Cazul a fost înregistrat la Inspectoratul de Poliție. Redacția Realitatea.md a solicitat mai multe informații de la ofițera de presă a poliției capitalei, Cristina Talpă:

„În continuare sunt întreprinse acțiuni pentru identificarea tuturor circumstanțelor și atragerea la răspundere legală a persoanelor implicate”, a precizat Talpă.


Citește mai departe

Moldova

Grupare de traficanți de droguri, destructurată în Capitală — reținuți în flagrant cu un nou lot de marijuana.

Operațiune antidrog în Chișinău. Ofițerii Direcției Antidrog a INI, împreună cu procurorii din cadrul Procuraturii municipiului Chișinău, Oficiul Botanica, au reușit să destructureze activitatea unei grupări specializate în comercializarea de marijuana pe teritoriul Capitalei.

Publicat

Cei doi suspecți, de 20 și 25 de ani, originari din nordul țării, dar stabiliți temporar în Chișinău, erau deja cunoscuți oamenilor legii pentru fapte similare. Anchetatorii spun că aceștia și-ar fi reluat activitatea infracțională, folosind metode sofisticate de camuflare și distribuție.

Investigațiile, desfășurate timp de două luni, au arătat că traficanții cumpărau droguri în cantități mari — de până la două kilograme — și le redistribuiau altor dealeri prin intermediul unor persoane de încredere. Pentru documentarea activității, în schemă a fost infiltrat un polițist sub acoperire, care a efectuat mai multe achiziții de control.

Finalul operațiunii a venit la sfârșitul lunii octombrie, când suspecții au fost prinși în flagrant în timp ce încercau să vândă un nou lot de marijuana. În mașina cu care se deplasau, polițiștii au găsit pachete cu droguri și telefoanele folosite la tranzacții. Vehiculul a fost ridicat și urmează să fie supus sechestrării.


Cei doi au fost arestați pentru 30 de zile, iar dacă vor fi găsiți vinovați, riscă între 7 și 15 ani de închisoare.


Citește mai departe

Moldova

Distracție penală: Doi minori, prinși după ce ar fi furat un Mercedes în capitală

Doi minori, de 13 și 15 ani, din raioanele Edineț și Orhei, au ajuns în atenția polițiștilor după ce ar fi sustras un Mercedes dintr-un garaj din capitală.

Publicat

Potrivit informațiilor din cadrul anchetei, cei doi ar fi acționat noaptea, pătrunzând în garaj prin deteriorarea sistemului de închidere și folosind cheile găsite în interior pentru a fura vehiculul, evaluat la peste 270.000 de lei. Minorul de 15 ani a urcat la volan și a pornit mașina.

În timpul deplasării, autoturismul a fost observat de un echipaj de poliție, însă conducătorul nu a respectat somațiile de a opri și și-a continuat traseul. La un moment dat, acesta a pierdut controlul volanului, iar mașina s-a izbit de un obstacol.


După impact, cei doi minori au părăsit autoturismul și au încercat să fugă, însă polițiștii Inspectoratului de Poliție Buiucani i-au depistat la scurt timp.

Minorul de 15 ani este cercetat penal conform legislației în vigoare și, dacă vinovăția sa va fi demonstrată, riscă o pedeapsă de până la 3 ani de închisoare.

Pe parcursul tuturor acțiunilor procesuale, drepturile și garanțiile procedurale ale ambilor minori au fost respectate integral.


Investigațiile continuă pentru clarificarea tuturor circumstanțelor cazului.

Citește mai departe

topul săptămânii