Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Noi detalii de la accidentul din Iași cu 16 moldoveni. Au fost implicate 3 vehicule

Drept urmare a accidentului produs sâmbătă seara, 15 mai, în apropierea localității Vânători, din județul Iași, în care au fost implicați 16 cetățeni ai R. Moldova, mai multe persoane, inclusiv un minor, s-au ales cu traumatisme.

Publicat

Astfel, în total, 13 persoane au fost transportate la spital pentru îngrijiri medicale, dintre care trei au suferit traumatisme mai grave.

Reprezentanții Poliției Județului Iași au declarat că a fost deschis dosar penal în care vor continua cercetările „sub aspectul săvârșirii infracțiunii vătămare corporală din culpă”, transmite safenews.md.

În cadrul accidentul rutier produs sâmbătă seara au fost implicate trei autovehicule: un TIR, un microbuz și un automobil, șoferul căreia nu a avut de suferit.


În microbuzul care se orienta dinspre vama cu R. Moldova spre Iași se aflat 16 persoane, iar la volanul TIR-ului și al automobilului se aflau doar șoferii. În rezultatul tamponării, microbuzul s-a răsturnat. 14 victime au fost evacuate din start, iar alte două care rămăseseră încarcerate, dar conștiente, au fost scose după activarea planului roșu de intervenție și ulterior, transportate la spital. În consecință, trei persoane, printre care și un copil s-au ales cu traumatisme cranio-cerebrale.

Cazurile cele mai grave sunt două femeii, ambele în vârstă de 59 de ani, una dintre ele s-a ales cu fractură de bazin, iar cealaltă cu traumatism cranian.

Potrivit relatărilor șoferului de microbuz, accidentul s-ar fi produs din motiv că șoferul TIR-ului nu a acordat prioritate. Acesta ar fi încercat să evite TIR-ul, dar s-a lovit lateral.


„Din cercetările efectuate până în prezent s-a constatat că un ansamblu de vehicule, format din autocamion și remorcă, condus de un bărbat de 31 de ani, dinspre localitatea Bogonos către localitatea Vulturi, ar fi intrat în coliziune cu un microbuz condus de un bărbat de 50 ani. În urma impactului, microbuzul s-a răsturnat pe partea carosabilă acroșând totodată un autoturism. În urma accidentului, a rezultat rănirea a 10 persoane, toate din microbuz. Niciunul dintre conducătorii auto nu se afla sub influența băuturilor alcoolice. În cauză a fost deschis dosar penal în care se continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă“, au declarat reprezentanții Inspectoratului de Poliție Iași.

Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene au anunțata ieri, 15 mai, că au fost informat prin intermediul Consulatului general de la Iași despre producerea accidentului.


Advertisement

Moldova

Jaf într-un oficiu bancar din Chișinău. Doi tineri de 18 și 19 ani, arestați

Doi tineri, de 18 și 19 ani, originari din Chișinău și Ucraina, au fost reținuți de polițiștii din sectorul Rîșcani, fiind bănuiți de comiterea unui jaf într-un oficiu bancar din capitală.

Publicat

Victima, o femeie de 61 de ani, a fost deposedată de aproximativ 51.000 de lei în timp ce se afla la bancă pentru a depune banii în contul personal.

Potrivit anchetei, suspecții ar fi acționat direct, după care au fugit de la fața locului cu un automobil. În urma acțiunilor operative, polițiștii au identificat și stopat mijlocul de transport, iar cei doi au fost reținuți. Asupra lor au fost găsiți aproximativ 27.000 de lei, restul sumei fiind, conform datelor preliminare, transferată către alte persoane. Cei doi tineri au fost plasați în arest pentru 30 de zile și riscă până la 7 ani de închisoare.


Citește mai departe

Moldova

Tânăr de 18 ani, lovit pe trecerea de pietoni, pe Calea Orheiului

Un pieton de 18 ani a ajuns la spital după ce a fost lovit de un automobil, sâmbătă seara, pe strada Calea Orheiului din Chișinău.

Publicat

Potrivit Poliției Capitalei, accidentul s-a produs în timp ce tânărul traversa regulamentar strada, pe o trecere de pietoni nedirijată.

„Un automobil de marca Toyota, condus de o femeie de 28 de ani, a tamponat pietonul”, a declarat  Svetlana Scripnic, ofițer de presă al Poliției Capitalei.


În urma impactului, victima a suferit traumatisme și a fost transportată la spital pentru îngrijiri medicale. Circumstanțele exacte ale accidentului sunt investigate de oamenii legii.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Goană cu alcool la Călărași. Un tânăr beat a fugit de poliție până la Cornova

„A pornit la drum cu curajul din pahar.” Un tânăr de 24 de ani a pus în pericol traficul, după ce a urcat beat la volanul unui Peugeot și a refuzat să oprească la semnalele polițiștilor din Călărași.

Publicat

Urmărirea a început în apropierea satului Rădeni și s-a încheiat la Cornova, unde mașina a fost blocată.

Testarea alcoolscopică a indicat 1,12 mg/l alcool în aerul expirat, o concentrație extrem de periculoasă.


Automobilul a fost ridicat la parcarea specială, iar șoferul a fost reținut pentru 72 de ore.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii