Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Un minor din Bălți a izbucnit în lacrimi în fața judecătorului. Ce a săvârșit adolescentul

Cu lacrimi în ochi, așa și-a primit sentința minorul din Bălți care, împreună cu încă doi copii a răpit și vandalizat peste 200 de mașini.

Publicat

Timp de doi ani, adolescenții s-au aflat sub urmărire penală. Chiar și așa, infractorii nu au încetat să încalce legea, transmite Nordnews.md.

Culmea e că spre finalul anchetei penale, inculpatul cu cele mai multe capete de acuzare era cel care apela polițiștii și le comunica locul aflării automobilelor furate.

„Începutul infracțional al copilului începe cu luna aprilie 2019. Avem deja doi ani. Au fost condamnați trei minori, prin sentință. În rechizitorii erau cu mult mai mulți.


Cineva dintre ei au pledat pentru procedura simplificată, când inculpatul recunoaște probele prezentate de procuror și judecata deja nu mai examinează aceste probe.

Dintre toți, aceștia trei au mers în procedura simplificată și în privința altor minori s-a disjuns cauza penală”, a declarat judecătorul Andrei Guțu.

Minorul de 16 ani a fost judecat pe 77 de episoade penale. Acesta a fost privat de libertate pentru următorii patru ani. Cel de-al doilea minor a fost acuzat de cinci infracțiuni, iar ultimului i-a fost înaintată o singură învinuire.


Minorii spărgeau autoturismele, făceau o tură prin oraș, după care le abandonau.

„Pe motivul multitudinii de infracțiuni, am fost nevoiți să-i dăm pedeapsa cu închisoare, cea mai aspră pedeapsă. Eu mă străduiam să-i spun acestui copil, după ședință, îl rugam: „Uite, abține-te, nu mai săvârși infracțiuni”, el îmi spune „bine, bine”.


Ultimele două ședințe au fost preconizate pentru 24 martie și 7 aprilie 2021, când a fost pronunțată ședința, iată în această perioadă de 12 zile, acest minor a săvârșit alte 26 de infracțiuni.

Începând cu vârsta de 14 ani, pentru infracțiuni grave, deosebit de grave sau excepțional de grave, inclusiv pentru furt și răpire, de la 14 ani persoana poartă răspundere penală”, a spus magistratul.


Pentru infracțiuni similare, un adult ar fi fost condamnat la zeci de ani de pușcărie.

„Legislația prevede că termenul pentru minori se stabilește din maximum pedepsei redus la jumătate.

În afară de aceasta, mai avem procedura simplificată, prevăzută de articolul 364 prim, CPP, care permite ca din reducerea asta să mai facem încă o reducere cu 1/3.

Conform Art. 79 Cod Penal, minoratul se consideră ca o situație excepțională și în cazul dat, legislatorul permite judecătorului să coboare mai jos de limita prevăzută de lege, însă nu mai puțin de trei luni”, a adăugat judecătorul.

Celui de-al doilea complice s-a ales cu o pedeapsă condiționată.

„În privința altui minor a fost aplicată pedeapsa condiționată. Au fost stabiliți 2 ani de închisoare condiționat, cu perioadă de probațiune. Dacă în perioada de probațiune de doi ani, el nu va săvârși o altă infracțiune, el rămâne cu executarea pedepsei condiționate”,

În privința celui de al treilea minor, a fost prezentată o cerere de împăcare, care a scutit copilul de pedeapsa penală.

Advertisement

Moldova

Impact mortal la Corlăteni: O femeie de 50 de ani a murit pe loc, iar un bărbat a fost rănit.

Accident cu urmări fatale, în nordul țării.O femeie de 50 de ani a murit pe loc, după ce mașina pe care o conducea s-a izbit frontal de un alt vehicul. Celălalt șofer, un bărbat de 46 de ani, a ajuns la spital.

Publicat

Impactul cumplit s-a produs în seara zilei de 18 august, la intrarea în satul Corlăteni, raionul Rîșcani.

Potrivit datelor preliminare, mașina condusă de șoferiță s-a izbit frontal cu un alt vehicul, la volanul căruia se afla un bărbat de 46 de ani. Impactul a fost extreme de puternic, astfel încât mașinile s-au tranformat într-un morman de fiare, iar femeia a decedat pe loc.

Cel de-al doilea șofer a fost rănit și transportat la spital pentru îngrijiri medicale.


Polițiștii au ajuns imediat la locul tragediei și au început cercetările. Deocamdată, nu este clar de ce cele două vehicule au ajuns să se ciocnească frontal. Circumstanțele exacte urmează să fie stabilite.

Oamenii legii documentează cazul pentru a stabili toate cauzele care au dus la producerea accidentului.



Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Petrecere cu fum și flăcări: O terasă de vară a fost făcută scrum, la Tohatin.

Petrecere cu fum și flăcări, la Tohatin. Zeci de oameni s-au pomenit cu planurile date peste cap, după ce terasa de vară a unui local a fost cuprinsă de foc.

Publicat

Incendiul a izbucnit în seara zilei de 17 august. Speriați, martorii au alertat serviciul de urgență, iar la fața locului au fost trimise cinci echipaje de pompieri și salvatori.

Când au ajuns echipajele IGSU, flăcările cuprinseseră deja terasa. Salvatorii au intervenit pentru a opri extinderea incendiului. Arderea a fost localizată la ora 20:00 și lichidată complet jumătate de oră mai târziu.

În urma incendiului, terasa de vară, cu o suprafață de 144 de metri pătrați, a ars în totalitate.


Din fericire, nimeni nu a fost rănit.

Deocamdată nu este clar de la ce a pornit incendiul. Cauza și toate circumstanțele urmează să fie stabilite.

Potrivit IGSU, în ultimele 24 de ore, salvatorii și pompierii au intervenit în 107 situații de risc.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Fără permis, dar cu tupeu: Șofer cu dreptul de a conduce suspendat, amendat după ce a încălcat, din nou, RCR.

Lipsa permisului auto nu l-a încurcat să calce, din nou, pe aceeași greblă. Un șofer s-a ales cu amendă, după ce a devenit „vedetă” pe rețelele de socializare. Mai exact, Inspectoratul Național de Securitate Publică s-a autosesizat după apariția în spațiul public a unor imagini în care un conducător auto este surprins încălcând regulile de circulație.

Publicat

Incidentul a avut loc la 17 august, pe bulevardul Decebal din Chișinău. În urma verificărilor, polițiștii de patrulare au identificat șoferul, un bărbat de 53 de ani.

Oamenii legii au stabilit că acesta avea dreptul de a conduce vehicule suspendat. Chiar și în aceste condiții, bărbatul ar fi urcat la volan și ar fi continuat să circule, ignorând restricția impusă.

Șoferul a fost documentat pentru crearea unei situații de accident, precum și pentru conducerea unui vehicul în condițiile în care dreptul de a conduce îi era suspendat.


Poliția atrage atenția că asemenea abateri nu reprezintă doar încălcări ale legislației, ci pot crea situații periculoase pentru ceilalți participanți la trafic. O manevră efectuată greșit sau conducerea unui vehicul de către o persoană care nu are dreptul legal de a conduce poate avea consecințe grave.

Cazul urmează să fie examinat conform legislației.


Citește mai departe

topul săptămânii