Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ „I-am cerut telefonul să fac un apel”. Un individ l-a jefuit pe un alt tânăr, în plină stradă

Un bărbat în vârstă de 26 de ani, originar dintr-un sat din raionul Strășeni, a fost reținut de ofițerii Secției investigare infracțiuni a Inspectoratului de Poliție Buiucani, fiind suspectat de comiterea unui jaf stradal.

Publicat

La data de 21 martie, un tânăr a solicitat prin intermediul 112 intervenția polițiștilor, comunicând că, în mod deschis a fost deposedat de telefonul mobil în timp ce se deplasa pe str. Calea Ieșilor, din capitală.

La fața locului imediat s-a deplasat grupa operativă a Inspectoratului de Poliție Buiucani și grupa specializată pe jafuri. Tânărul în vârstă de 18 ani, a declarat polițiștilor că de el s-a apropiat o persoană și din mână i-a sustras telefonul mobil. Ofițerii de investigație și urmărire penală ai IP Buiucani, imediat au dispus un șir de măsuri speciale pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea suspectului în comiterea infracțiunii.

Ca urmare a măsurilor întreprinse, polițiștii au identificat și reținut suspectul în comiterea infracțiunii, care s-a dovedit a fi anterior judecat pentru infracțiuni similare. În cadrul acțiunilor procesual penale, suspectul și-a recunoscut vina și a predat telefonul sustras de la victimă.


Pentru fapta comisă el riscă închisoare de la 5 la 7 ani.


Moldova

Fost primar, acuzat de escrocherie: Ar fi ajutat un om de afaceri să primească ilegal subvenții de 630.000 de lei de la AIPA

Escrocherie la nivelul Administrației Publice Locale. Ex-primarul unui sat din raionul Cahul, dar și un om de afaceri riscă să compară în fața legii după ce ar fi prejudiciat bugetul de stat cu peste 630 000 de lei.

Publicat

Potrivit ofițerilor anticorupție, care instrumentează cazul, cei doi sunt bănuiți că ar fi pus la cale o schemă de obținere ilegală a subvențiilor destinate fermierilor afectați de secetă.

Mai exact, administratorul unei companii agricole, cu sprijinul fostului edil al satului Taraclia de Salcie, ar fi falsificat acte privind pagubele provocate de seceta din anii 2022–2023 pentru terenuri agricole pe care, în realitate, nu le administra.

Documentele fictive au fost prezentate Agenției de Intervenție și Plăți pentru Agricultură, iar în baza acestora, compania a obținut subvenții în valoare de peste 630 000 de lei.


Pentru a documenta întreaga rețea implicată, ofițerii CNA și procurorii din Cahul au descins cu percheziții la domiciliile și în automobilele suspecților, după care ambii au fost escortați la sediul CNA pentru audieri.

Ancheta continuă sub conducerea Procuraturii Cahul, iar suspecții beneficiază de prezumția nevinovăției.


Citește mai departe

Moldova

Accident mortal, la Ialoveni. Un tânăr de 18 ani a tamponat cu BMW-ul un pieton ce traversa neregulamentar

Accident fatal în orașul Ialoveni. Un BMW condus de un tânăr de 18 de ani, care se deplasa din direcția Ialoveni spre Chișinău, a tamponat un bărbat de 67 de ani, în momentul în care acesta traversa neregulamentar partea carosabilǎ.

Publicat

În urma traumelor primite, bărbatul a decedat pe loc.

Șoferul, care deține permis de conducere, a fost testat cu aparatul Drager, rezultatul indicând lipsa alcoolului.


Acesta a fost reținut pentru 72 ore, iar Poliția documentează cazul.


Citește mai departe

Moldova

Accident devastator, în stânga Nistrului: două persoane au murit

Accident devastator, în stânga Nistrului: două persoane au murit după ce mașina în care se aflau a derapat de pe traseu.

Publicat

Accidentul s-a produs în dimineața zilei de 2 mai, pe traseul Parcani – Bîcioc. Un automobil de marca Volkswagen s-a răsturnat și a lovit un copac. Martorii au alertat imediat serviciile de urgență.


La fața locului au intervenit prompt pompierii și salvatorii din Bender. Din interiorul mașinii, angajații Serviciului Situații Excepționale au scos o femeie aflată pe bancheta din spate. Aceasta era conștientă și a fost preluată de echipajul medical.

Cu ajutorul unui instrument special, salvatorii au spart parbrizul și au reușit să extragă un bărbat aflat pe scaunul din față, în dreapta șoferului. Din păcate, acesta nu mai prezenta semne vitale. Medicii au încercat să-l resusciteze, însă fără succes — bărbatul a decedat din cauza traumelor suferite.

Alte două femei au fost găsite la pământ, lângă mașină. Una dintre ele a murit pe loc, iar cealaltă a fost transportată la Spitalul orășenesc din Bender.


Circumstanțele accidentului urmează să fie stabilite.

Citește mai departe

topul săptămânii