Rețele de socializare

Moldova

Un bărbat a fost găsit spânzurat în casă, la Ocnița

Trupul neînsuflețit al unui bărbat a fost găsit spânzurat în propria gospodărie.

Publicat

Descoperirea macabră a avut loc astăzi, în jurul orei 10:42, în orașul Ocnița, scrie deschide.md

Victima s-a dovedit a fi un bărbat în vârstă de 61 de ani. Potrivit Svetlanei Talpă, ofițerul de presă al IP Ocnița, pe suprafața cadavrului nu au fost depistate urme de moarte violentă.

Reprezentantul IP Ocnița a ținut să menționeze că trupul neînsuflețit al bărbatului a fost depistat de către o vecină care a venit în ospeție ca să-l întrebe de ce nu răspunde la telefon copiilor.


Bărbatul era tată a doi copii, ambii fiind stabiliți cu traiul în Chișinău, iar soția sa este plecată de 15 ani la muncă peste hotare.

Preliminar se presupune că ar fi vorba despre un caz de suicid. Acesta a lăsat un bilețel de adio în care a indicat numele copiilor.

Oamenii legii au inițiat o anchetă în acest caz pentru a stabili toate circumstanțele în care a murit bărbatul, dar și motivul care l-a făcut să recurgă la acest gest disperat.


Moldova

Moarte învăluită în mister: Un moldovean ar fi fost lăsat să moară în fața unui spital din Italia.

Un muncitor moldovean, în vârstă de 30 de ani, a murit în provincia Caserta, Italia, după ce ar fi fost abandonat în stare critică în fața unui spital. Bărbatul, care nu avea domiciliu stabil, ar fi suferit un stop cardiac.

Publicat

Potrivit presei italiene, tânărul a fost adus cu o mașină privată și lăsat în fața unui centru medical. Persoana care l-a transportat a declarat că moldoveanului i s-a făcut rău la locul de muncă.
Personalul medical, observând gravitatea stării pacientului, care își pierduse cunoștința, au decis transferul de urgență la un spital mult mai dotat din regiune. Cu toate acestea, bărbatul a murit la scurt timp după internare.
Carabinierii și poliția din Italia au deschis o anchetă pentru a stabili circumstanțele morții și pentru a identifica persoanele implicate în transportul și abandonarea bărbatului.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Jaf în plină zi, în mijlocul pieței: O femeie a rămas fără 28 de mii de lei, iar hoțul a fost prins la scurt timp.

Scene de jaf în mijlocul zilei într-o piață de pe strada Calea Basarabiei din Capitală. Un bărbat de 50 de ani ar fi furat o geantă plină cu bani, lăsată nesupravegheată de o femeie care se afla la cumpărături. În interior se aflau 28 de mii de lei.

Publicat

Hoțul a profitat de neatenția victimei, ar fi apucat geanta de pe o paletă de lemn și a ieșit rapid din piață. Femeia a observat dispariția și a alertat imediat poliția.

Oamenii legii din cadrul Inspectoratului Centru au reacționat prompt. Suspectul a fost identificat și reținut în scurt timp. O parte din bani a fost recuperată și returnată proprietarei, iar bărbatul a fost arestat preventiv pentru 30 de zile.

Conform legii, individul riscă o amendă de la 27 500 la 42 500 de lei, muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau închisoare de la 2 la 5 ani.
Poliția le reamintește cetățenilor să fie vigilenți în piețe și locuri publice aglomerate și să nu lase bunuri de valoare nesupravegheate, nici măcar pentru câteva secunde.



Citește mai departe

Moldova

/ÎN CĂUTARE/ Poliția cere ajutorul oamenilor: un bărbat din Orhei este dat dispărut de mai bine de două săptămâni.

Un bărbat de 56 de ani din satul Brănești, raionul Orhei, este căutat cu disperare de familie și poliție, după ce a dispărut fără urmă. Acesta a plecat de acasă pe 3 iunie, într-o direcție necunoscută, și de atunci nu a mai fost văzut.

Publicat

Familia a alertat autoritățile pe 9 iunie, iar de atunci sunt desfășurate căutări, însă fără rezultat. Potrivit rudelor, bărbatul purta în momentul dispariției un chipiu alb, un maiou deschis la culoare și pantaloni scurți maro.

Poliția face apel către toți cei care l-ar fi văzut sau care dețin orice informație ce ar putea ajuta la identificarea locului în care s-ar putea afla. În acest context, persoanele care
cunosc informații despre bărbatul dispărut sunt rugate să sune imediat la numerele de telefon 112 sau 078 325 001. Orice indiciu contează.


Citește mai departe

topul săptămânii