Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Școala vieții, învățată la morgă: Cum își recuperează permisele șoferii prinși beți la volan

Şoferii din Republica Moldova, prinşi că au condus sub influenţa băuturilor alcoolice, işi pot recupera permisul doar după o vizită la morgă. Ei sunt obligaţi să treacă printr-un program special de reabilitare, pentru a vedea unde s-ar putea ajunge dacă se încalcă regulile la volan.

Publicat

De la lansarea proiectului, peste 300 de şoferi au trecut prin această experienţă la Centru de medicină Legală din Chișinău, transmite stiri.tvr.ro

Opt şoferi din Ungheni, prinşi băuţi la volan, au venit la Chişinău pentru lecţia de prețuire a vieții. Intră în sala cu cadavre de la Centrul de Medicină Legal și, echipați corespunzător, sunt puși la lucru – spală mesele de disecţie şi sala în care se fac acestea.

Timp de cinci ore, șoferii stau lângă un infirmier de la Centrul de Medicină Legală și asista la autopsii sau la cosmetizarea cadavrelor. Pentru a face faţă acestei lecţii, consilierii de probaţiune le vor acorda asistenţă psihologică.


Participarea la programul de reeducare este una dintre condiţiile pentru redobândirea permisului de conducere. Şoferii fac şi muncă în folosul comunităţii şi vor merge în spitale să vadă victime ale accidentelor rutiere.

Programul durează până la trei luni şi costă patru mii de lei, bani care provin din amenda plătită de şoferii indisciplinaţi.


Moldova

ANSA avertizează: sezonul ciupercilor a început, iar odată cu acesta cresc și riscurile pentru sănătate.

A început sezonul ciupercilor, iar odată cu el crește semnificativ și riscul de intoxicațiilor. Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor recomandă populației să evite culesul individual și să nu cumpere ciuperci de la persoane neautorizate.

Publicat

Pentru presă reprezentanții ANSA au precizat că există multe ciuperci toxice sau care seamănă foarte mult cu cele comestibile și că nici persoanele experimentate nu sunt ferite de greșeli.

Specialiștii atrag atenția că metodele tradiționale de verificare a comestibilității ciupercilor, precum testul cu lapte sau cu ceapă, nu mai sunt sigure.

De asemenea, aceștia recomandă să fie evitate ciupercile moi sau cu urme de viermi și, dacă sunt cumpărate din comerț, să fie păstrate în ambalajul original până la preparare.


Potrivit Agenției Naționale pentru Sănătate Publică, anul trecut au fost raportate circa 250 de cazuri de toxiinfecții cu ciuperci, afectând aproape 400 de persoane, dintre care 41 de copii. Autoritățile reamintesc că prevenția și atenția sunt esențiale pentru evitarea intoxicărilor.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Contrabandă cu iz de tutun: Peste 50.000 de țigarete, depistate de oamenii legii pe malul Prutului.

Contrabandist cu iz de tutun. Un bărbat a fost reținut de polițiștii de frontieră chiar la locul faptei. Potrivit forțelor de ordine, în urma unor măsuri speciale de investigație întreprinse recent de polițiștii de frontieră, sub coordonarea Procuraturii Hîncești – Oficiul Leova, au dejucat o tentativă de contrabandă pe malul râului Prut la frontiera de stat cu România.

Publicat

În cadrul operațiunii au fost depistate peste 50.000 de țigarete cu timbru de acciz al Republicii Moldova, în valoare estimativă de peste 100.000 de lei, două autoturisme, iar un conațional, suspectat de implicare în activitatea infracțională, a fost reținut.

Ulterior reținerii, toate probere depistaete și ridicate au fost plasate pe teritoriul Sectorului Poliției de Frontieră Leova. Acum, cercetările continuă sub toate aspectele legale pentru identificarea altor persoane implicate în schema de contrabandă cu produse de tutungerie și destructurarea rețelei infracționale.

De menționat că persoana reținută beneficiază de prezumția de nevinovăție, iar acțiunile de urmărire penală continuă în vederea documentării complete a cazului și identificării altor persoane implicate.


În speță, Poliția de Frontieră îndeamnă cetățenii să contribuie activ la menținerea securității statului, semnalând orice activitate suspectă observată în zona de frontieră.


Citește mai departe

Moldova

A murit în chinuri groaznice: O femeie a decedat, după ce ar fi fost bătută cu bestialitate de propiul soț.

O femeie de 41 de ani din satul Tîrnova, raionul Dondușeni, și-a pierdut viața în chinuri groaznice, după ce ar fi fost bătută cu bestialitate de soțul ei. Cazul tragic s-a produs în seara zilei de 22 septembrie, în jurul orei 21:00.

Publicat

Victima a fost găsită pe o stradă din localitate, în stare de inconștiență. Potrivit poliției, femeia ar fi fost maltratată de soțul său, un bărbat de 47 de ani. Ea a fost transportată de urgență la Spitalul Raional Dondușeni, însă medicii nu i-au mai putut salva viața. În urma traumelor suferite, femeia a decedat la scurt timp.

Pe caz a fost inițiată o cauză penală pentru violență în familie soldată cu deces. Suspectul a fost reținut pentru 72 de ore, iar poliția continuă cercetările pentru a stabili toate circumstanțele acestei tragedii.


Citește mai departe

topul săptămânii