Moldova
/VIDEO/ Omorul celor doi moldoveni, la nunta unuia din ei, în Rusia: Polițiștii au reținut un suspect
Noi detalii în cazul omorului a doi frați moldoveni, în timp ce unul din ei își juca nunta, în Rusia.

Poliția din Federația Rusă a reținut un suspect. Este vorba despre Vladimir Deveatev, transmite postul rusesc РЕН ТВ.
Bănuitul de 31 de ani locuiește într-o suburbie a Moscovei și era cunoscut cu victimele. Din datele preliminare se cunoaște că după prima zi de nuntă, mirele omorât împreună cu suspectul s-ar fi dus prin magazine să cumpere cele necesare pentru a doua zi de sărbătoare.
Se pare că atunci între ei s-ar fi iscat un conflict, cauza acestuia însă este la moment necunoscută. După ceartă, suspectul a plecat de la ceremonie, iar după o perioadă s-a întors, având asupra sa o armă. Poliția din Rusia presupune că bănuitul putea avea și complici.
Din cauza unui conflict care s-a iscat între invitați, la un moment dat unul dintre aceștia a deschis focul. Unul dintre gloanțe a lovit mirele de 36 de ani, care s-a stins pe loc. Totodată, suspectul l-a împușcat și pe fratele mirelui în vârstă de 34 de ani. Cei doi frați dețin și cetățenia Federației Ruse.
Moldova
Fost primar, acuzat de escrocherie: Ar fi ajutat un om de afaceri să primească ilegal subvenții de 630.000 de lei de la AIPA
Escrocherie la nivelul Administrației Publice Locale. Ex-primarul unui sat din raionul Cahul, dar și un om de afaceri riscă să compară în fața legii după ce ar fi prejudiciat bugetul de stat cu peste 630 000 de lei.

Potrivit ofițerilor anticorupție, care instrumentează cazul, cei doi sunt bănuiți că ar fi pus la cale o schemă de obținere ilegală a subvențiilor destinate fermierilor afectați de secetă.
Mai exact, administratorul unei companii agricole, cu sprijinul fostului edil al satului Taraclia de Salcie, ar fi falsificat acte privind pagubele provocate de seceta din anii 2022–2023 pentru terenuri agricole pe care, în realitate, nu le administra.
Documentele fictive au fost prezentate Agenției de Intervenție și Plăți pentru Agricultură, iar în baza acestora, compania a obținut subvenții în valoare de peste 630 000 de lei.
Pentru a documenta întreaga rețea implicată, ofițerii CNA și procurorii din Cahul au descins cu percheziții la domiciliile și în automobilele suspecților, după care ambii au fost escortați la sediul CNA pentru audieri.
Ancheta continuă sub conducerea Procuraturii Cahul, iar suspecții beneficiază de prezumția nevinovăției.
Moldova
Accident mortal, la Ialoveni. Un tânăr de 18 ani a tamponat cu BMW-ul un pieton ce traversa neregulamentar
Accident fatal în orașul Ialoveni. Un BMW condus de un tânăr de 18 de ani, care se deplasa din direcția Ialoveni spre Chișinău, a tamponat un bărbat de 67 de ani, în momentul în care acesta traversa neregulamentar partea carosabilǎ.

În urma traumelor primite, bărbatul a decedat pe loc.
Șoferul, care deține permis de conducere, a fost testat cu aparatul Drager, rezultatul indicând lipsa alcoolului.
Acesta a fost reținut pentru 72 ore, iar Poliția documentează cazul.
Moldova
Accident devastator, în stânga Nistrului: două persoane au murit
Accident devastator, în stânga Nistrului: două persoane au murit după ce mașina în care se aflau a derapat de pe traseu.

Accidentul s-a produs în dimineața zilei de 2 mai, pe traseul Parcani – Bîcioc. Un automobil de marca Volkswagen s-a răsturnat și a lovit un copac. Martorii au alertat imediat serviciile de urgență.
La fața locului au intervenit prompt pompierii și salvatorii din Bender. Din interiorul mașinii, angajații Serviciului Situații Excepționale au scos o femeie aflată pe bancheta din spate. Aceasta era conștientă și a fost preluată de echipajul medical.
Cu ajutorul unui instrument special, salvatorii au spart parbrizul și au reușit să extragă un bărbat aflat pe scaunul din față, în dreapta șoferului. Din păcate, acesta nu mai prezenta semne vitale. Medicii au încercat să-l resusciteze, însă fără succes — bărbatul a decedat din cauza traumelor suferite.
Alte două femei au fost găsite la pământ, lângă mașină. Una dintre ele a murit pe loc, iar cealaltă a fost transportată la Spitalul orășenesc din Bender.
Circumstanțele accidentului urmează să fie stabilite.
-
Moldova3 zile în urmă
/ÎN CĂUTARE/ Alertă de căutare în întreaga țară. Un deținut de 26 de ani a evadat din Penitenciarul nr.1 Taraclia.
-
Moldova7 zile în urmă
/VIDEO/ Alexei Cotorobai este învinuit pentru omor, viol și răpire. Acesta a fost trimis în judecată.
-
Moldova3 zile în urmă
O șoferiță s-a răsturnat cu mașina pe un câmp din Sîngerei. O pasageră- la spital.
-
Moldova2 zile în urmă
/VIDEO/ Incident revoltător, la Telenești. O echipă de asistență medicală urgentă a fost huiduită, iar felcerul s-a ales cu un pumn în față.
-
Moldova3 zile în urmă
Grav accident, provocat de un șofer băut, la Briceni. Un mort și doi răniți
-
Moldova7 zile în urmă
Un bărbat din Fălești a fost trimis după gratii. Acesta ar fi bătut până la moarte un consătean, care i-a jefuit mama.
-
Moldova3 ore în urmă
Scandal în plin trafic, la Botanica, după un accident rutier. Momentul impactului surprins de o cameră de bord
-
Diaspora3 zile în urmă
Un moldovean, medic cardiolog în Italia, ucis de o mașină, în timp ce circula pe bicicletă