Moldova
/VIDEO/ Momentul în care doi indivizi sparg mai multe magazine de telefonie mobilă: Au furat bunuri de 500.000 de lei
Un grup infracțional în componența a patru indivizi, pe parcursul lunilor septembrie – octombrie 2020, au pătruns în patru magazine specializate în comercializarea telefoanelor mobile și accesoriilor din mun. Chișinău și Bălți, de unde au sustras mai multe telefoane mobile. Prejudiciul cauzat constituie 500 000 lei.

În urma măsurilor speciale de investigații, cât și acțiunilor de urmărire penală efectuate de către ofițeri de investigații din cadrul DP mun. Chișinău și IP Botanica de comun cu ofițerii de urmărire penală sub conducerea procurorilor Procuraturii mun. Chișinău, oficiul Botanica, au fost identificați doi indivizi specializați în furturile de telefoane mobile din magazinele specializate. Aceștia s-au dovedit a fi cu vârstele de 21 și 34, originari din UTA Găgăuzia și Taraclia, anterior judecați pentru infracțiuni analogice.
Activitatea camuflată şi bine organizată a fost monitorizată de către forțele de ordine timp de 2 luni, perioadă în care s-au acumulat probe concludente ce ar demonstra complicitatea figuranților în comiterea furturilor din magazinele specializate.
Totodată, oamenii legii au stabilit că activitatea acestora era bine determinată, fiecare membru al grupării criminale avea rolul său în comiterea infracțiunii. Indivizii pătrundeau în magazine pe timp de noapte, prin deterioarea sticlei de la ușa de la intrare. Acțiunile lor au fost surprinse de camerele de supraveghere.
În urma perchezițiilor efectuate la domiciliile acestora, cât și la casele de amanet, polițiștii au depistat și ridicat telefoanele mobile, pe care aceștia le-au vândut.
Actualmente bănuiții sunt plasați în arest pentru un termen de 30 de zile și sunt cercetați penal pentru furt în proporții, care conform legislației în vigoare prevede o pedeapsă cu închisoare pe un termen de la 7 la 12 ani.
Totodată polițiștii continuă acțiunile speciale de investigație și urmărire penală, pentru documentarea și stabilirea altor persoane implicate în activitatea criminală.
Moldova
Alcoolul a mai provocat un accident: Un șofer beat a lovit o mașină, după care vehiculul său a luat foc.
Noapte de foc la propriu pe străzile Chișinăului! Un tânăr de 22 de ani, aflat în stare avansată de ebrietate, s-a urcat la volan și a provocat un accident spectaculos, dar extrem de periculos, chiar în centrul orașului.

Totul s-a întâmplat în noaptea de 19 iunie, la intersecția bulevardului Ștefan cel Mare cu strada Armenească. Potrivit poliției, un șofer beat criță a pierdut controlul volanului și s-a izbit violent într-un automobil parcat regulamentar.
Fiind testat la fața locului cu aparatul Drager, polițiștii au stabilit faptul că șoferul de 22 de ani se afla în stare de ebrietate alcoolică avansată, rezultatul fiind de 0,84 mg/l de vapori de alcool pur în aerul expirat.
Impactul a fost atât de puternic încât ambele mașini au fost grav avariate, iar imediat după coliziune, autoturismul condus de tânărul de 22 de ani a fost cuprins de flăcări.
Din fericire, nimeni nu a fost rănit, însă imaginile surprinse la fața locului par desprinse dintr-un film de acțiune. Pompierii au intervenit prompt pentru a stinge focul și a evita extinderea acestuia.
Tânărul a fost reținut pentru 72 de ore, iar poliția investighează toate circumstanțele producerii accidentului.
Moldova
Scandal după incendiul de la Durlești: Funcționari, proiectanți și diriginți de șantier, vizați într-un dosar de corupție.
Percheziții de amploare în dosarul incendiului devastator din Durlești, care a lăsat zeci de familii fără locuințe! 13 persoane sunt vizate într-o anchetă de corupție legată de construcția blocului mistuit de flăcări. Printre ele – funcționari, proiectanți și foști angajați ai instituțiilor de control.

În dimineața zilei de 19 iunie ofițerii CNA, însoțiți de specialiști ai Inspectoratului Național pentru Supraveghere Tehnică, au descins în mai multe locații din capitală și din Durlești.
Printre cei vizați de anchetă se numără angajați ai Primăriei Durlești, foști responsabili ai Agenției de Supraveghere Tehnică, proiectanți, diriginti de șantier, beneficiari și chiar intermediari.
Potrivit CNA, 10 persoane au deja calitatea de bănuiți. Aceștia urmează a fi audiați, iar ofițerii anticorupție vor reveni cu detalii pe marginea acestui dosar.
Amintim că, incendiul de la Durlești, din seara zilei de 16 mai, a fost provocat, cel mai probabil, de utilizarea focului deschis în timpul unor lucrări de reparație la mansardă. În rezultatul acestuia, 16 familii din Durlești au rămas fără acoperiș deasupra capului, iar restul celor aproximativ 150 de apartamente din bloc au fost afectate de apa folosită în timpul intervenției.
La începutul acestei săptămâni, mai mulți specialiști implicați în proiectarea, verificarea, execuția și recepția blocului de locuit din orașul Durlești, afectat de incendiu, au rămas fără certificatele de atestare. Decizia a fost luată de către Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale.
Moldova
Pericol de explozie în capitală! 16 oameni, printre care 3 copii, evacuați de urgență în toiul nopții.
Panică într-un bloc cu nouă etaje din capitală! 16 oameni, printre care și trei copii, au fost evacuați în toiul nopții, după ce un incendiu a izbucnit la etajele superioare. Pompierii au intervenit la timp și au evitat o explozie care putea transforma tot imobilul într-o capcană.

Cazul s-a produs în seara de 18 iunie, aproape de ora 22:00, pe șoseaua Balcani din sectorul Buiucani! Flăcările au izbucnit într-o debara de la etajul cinci al blocului locativ și a pus pe jar zeci de locatari. Flăcările s-au extins rapid la etajul superior, iar fumul dens a cuprins scara blocului în doar câteva minute.
Patru echipe de pompieri au ajuns imediat la fața locului. Salvatorii au urcat spre etajele superioare și au evacuat 16 oameni – printre ei și trei copii – înainte ca aceștia să se intoxice cu fum.
Și nu a fost singurul pericol! În debaraua de la etajul șase, pompierii au descoperit o butelie de gaz propan-butan de 40 de litri. Dacă ar fi explodat, întreaga clădire ar fi fost în pericol.
Din fericire, intervenția rapidă a pompierilor a prevenit o tragedie, astfel că nu s-au înregistrat victime.
Potrivit primelor concluzii, focul ar fi pornit de la o țigară nestinsă – o imprudență care putea costa vieți.
În ultimele 24 de ore, salvatorii au intervenit în 43 de situații de urgență la nivel național.
-
Moldova3 zile în urmă
Intervenție contracronometru: Patru tinere din Republica Moldova, salvate în toiul nopții din Masivul Ceahlău.
-
Moldova3 zile în urmă
Crimă cu sânge rece, la Ocnița: Un tânăr de 30 de ani, înjunghiat mortal în propria locuință.
-
Moldova3 zile în urmă
/VIDEO/ Denunțat de o viitoare polițistă: Un bărbat ar fi cerut 1.000 de euro ca să „rezolve” un permis auto.
-
Moldovao zi în urmă
/VIDEO/ Jaf în plină zi, în mijlocul pieței: O femeie a rămas fără 28 de mii de lei, iar hoțul a fost prins la scurt timp.
-
Moldova6 zile în urmă
Dosarul morții la salon, în judecată: Două cadre medicale, acuzate că au practicat ilegal medicina.
-
Moldovao zi în urmă
Tentativă ca-n filme, dejucată: un ucrainean a încercat să treacă ilegal granița cu un paramotor.
-
Moldova6 zile în urmă
S-au izbit cu mașina în stâlp: O femeie de 77 de ani a fost rănită și transportată de urgență la spital.
-
Moldova6 zile în urmă
Clipe de groază pentru trei copii: Au fost evacuați dintr-un apartament cuprins de fum și flăcări.