Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/Un polițist din Călărași, bătut și amenințat cu moartea de un tânăr beat

Un polițist din Călărași care era în timpul orelor de lucru, în timpul documentării unui caz de violență în familie, a fost bătut de către un tânăr de 24 ani, care era beat.

Publicat

Incidentul a avut loc în seara zilei de 18 decembrie în localitatea Sipoteni din raionul Călărași.

Contactat de Știri.md, ofițerul de presă Cristina Vicol ne-a declarat că polițistul a fost agresat în timp ce acesta documenta un caz de violență în familie.

Potrivit spuselor ofițerului, bărbatul se afla în stare de ebrietate în momentul în care i-a aplicat câteva lovituri cu pumnii și totodată l-a amenințat cu moartea.


”Bărbatul a început a numi angajații poliției cu cuvinte necenzuarte, amenințîndu-i cu moartea spunând că în ograda lui ”taie gâtul la toți”. Fiind somat de către angajații poliției de a se liniști și a înceta acțiunile huliganice, bărbatul i-a aplicat o lovitură unui bărbat, ultimul la rândul său i-a aplicat câteva lovituri în regiunea feței unde la doborât la pământ.

Atunci un alt angajat al poliției a aplicat mijloacele speciale și anume cătușele, pentru a imobiliza agresorul.

La rugăminte angajatului poliție de a urma la IP Călărași, bărbatul s-a smuls din mâinile angajatului poliție și a fugit într-o vie din apropiere, acolo începând a striga în glas tare și a amenința angajații poliției cu răfuială fizică.


Fiind somat în nenumărate rânduri, agresorul nu s-a subordonat cerințelor legale și ia aplicat spray lacrimogen, însă utimul nu se liniștea. Atunci a fost solicitat ajutorul colegilor de la IP Călărași, și ultimul a fost excortat la IP Călărași și reținut pentru 72 de ore”, a declarat Vicol.

Angajatul poliție a fost îndreptat către medicul legist pentru stabilirea vătămărilor corporale primite.


Moldova

Lot contaminat cu pesticide: 10 tone de mărar de import, reținute și nimicite de ANSA.

Un lot de 10 tone de mărar proaspăt de import a fost reținut și ulterior nimicit de Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor, după ce în urma analizelor de laborator au fost depistate depășiri ale limitelor admise de reziduuri de pesticide.

Publicat

Potrivit ANSA, în produs au fost identificate substanțele Penconazol și Clorpirifos, care pot prezenta risc pentru sănătatea consumatorilor. Decizia de retragere și distrugere a fost luată imediat după confirmarea rezultatelor de laborator.

Inspectorii au reținut lotul de mărar imediat după apariția suspiciunilor, întreaga cantitate fiind sigilată și ulterior nimicită sub supravegherea autorităților. Potrivit instituției, niciun kilogram din acest lot nu a ajuns pe piață sau la consumatori.

Reprezentanții ANSA precizează că depășirea limitelor maxime admise de reziduuri de pesticide apare, de regulă, atunci când nu sunt respectate bunele practici agricole. Printre cauze se numără utilizarea excesivă a produselor fitosanitare, aplicarea unor doze mai mari decât cele recomandate sau nerespectarea perioadei de așteptare până la recoltare.



Citește mai departe

Moldova

Accident feroviar la Ocnița: O mașină s-a tamponat cu o locomotivă. Coliziunea nu s-a soldat cu victime.

Polițiștii din Ocnița investighează circumstanțele unui accident produs la o trecere la nivel cu calea ferată, după ce o locomotivă a tamponat un automobil.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare, la volanul mașinii se afla un bărbat de 58 de ani, iar în calitate de pasager se afla un alt bărbat, în vârstă de aproximativ 60 de ani.

Anchetatorii susțin că șoferul automobilului ar fi ignorat regulile de traversare a căii ferate, iar vehiculul a fost lovit de locomotiva condusă de un mecanic în vârstă de 55 de ani.

La fața locului au intervenit polițiștii pentru documentarea cazului și stabilirea tuturor circumstanțelor producerii accidentului.


Potrivit informațiilor oferite de ofițerul de presă din cadrul inspectoratului de poliție teritorial, Svetlana Talpă, atât conducătorul automobilului, cât și mecanicul locomotivei au fost testați alcoolscopic, rezultatele indicând lipsa alcoolului în aerul expirat.

Din fericire, în urma impactului nu au fost înregistrate victime sau persoane traumatizate, fiind produse doar pagube materiale.

Poliția continuă cercetările pe acest caz.


Citește mai departe

Moldova

Flăcări la fosta tabără din Cimișeni: Pompierii au intervenit pentru a salva sectorul de vile din apropiere.

Un incendiu puternic a izbucnit în dimineața zilei de 14 mai pe teritoriul unei foste tabere de odihnă pentru copii din satul Cimișeni, raionul Criuleni, unde în prezent funcționează o casă de rugăciuni, care aparține Uniunii Bisericilor Penticostale. Flăcările au cuprins mai multe construcții, existând riscul ca focul să se extindă spre sectorul de vile din apropiere.

Publicat

Apelul la Serviciul 112 a fost înregistrat la ora 07:24, iar la fața locului au fost trimise de urgență patru echipe de intervenție ale Inspectoratului General pentru Situații de Urgență.

Ajunși la fața locului, pompierii au stabilit că focul a izbucnit într-o clădire administrativă cu două nivele, cu suprafața de aproximativ 660 de metri pătrați. Flăcările au distrus bunurile din interior și s-au extins și la o construcție auxiliară folosită drept cazangerie, cu suprafața de 48 de metri pătrați.

Totodată, incendiul a afectat parțial acoperișul unui șopron pentru animale și un cort aflat pe teritoriu.


Salvatorii au reușit să localizeze și să stingă focul înainte ca acesta să ajungă la casele din apropiere.

Din fericire, în urma incendiului nu au fost înregistrate victime.

Cauza izbucnirii focului și toate circumstanțele producerii incendiului urmează să fie stabilite de specialiști.



Citește mai departe

topul săptămânii