Rețele de socializare

Moldova

Un bărbat din raionul Hâncești a murit, după ce a fost lovit de o mașină; Șoferul beat criță a fugit de la locul accidentului

Un bărbat de 52 de ani, din satul Hâncești, raionul Fălești, a murit aseară pe patul de spital, după ce a fost tamponat de un autoturism. După impact șoferul a fugit de la fața locului, iar la scurt timp a fost reținut. Acesta se afla în stare de ebrietate avansată, spune poliția.

Publicat

Poliția a fost alertată aseară, în jurul orei 20.00, precum că în raionul Hâncești, în adiacentul stației de autobuz din centrul satului, un pieton a fost tamponat, transmite jurnal.md

Sosiți la fața locului oamenii legii au stabilit că la ora 19.40, un bărbat de 52 de ani, care posibil era în stare de ebrietate, se afla culcat la sol pe partea carosabilă, moment în care a fost tamponat de un automobil de model „Opel Combo”, condus de un bărbat de 54 de ani, locuitor al aceluiași sat.

După impact șoferul a fugit de la fața locului, iar victima care s-a ales cu diverse traume a fost transportată la spital, în secția de reanimare. Din nefericire, la scurt timp aceasta a decedat. Informația a fost confirmată pentru Jurnal.md de ofițerul de presă al IP Fălești, Eugenia Molceanov.


Șoferul a fost identificat și reținut, iar fiind supus testului alcoolscopic s-a depistat faptul că acesta avea o concentrație de 0,90 mg/l în aerul expirat.

Acesta a fost reținut pentru 72 de ore, iar poliția cercetează în continuare cazul.


Moldova

Zeci de mii de fișiere ilegale cu minori, găsite pe calculatorul unui tânăr: A fost trimis în judecată.

Peste 44 de mii de fișiere cu conținut ilegal, depistate pe calculatorul unui tânăr din regiunea transnistreană. Un bărbat de 25 de ani a ajuns pe banca acuzaților, fiind învinuit că a distribuit materiale pornografice cu minori.

Publicat

Potrivit anchetei, faptele ar fi avut loc la sfârșitul anului trecut și în 2025, perioadă în care suspectul se afla în Chișinău, locuind la un prieten. Acesta l-ar fi ajutat inclusiv să obțină drept de muncă, în condițiile în care tânărul deținea doar pașaport rusesc și acte eliberate de administrația de la Tiraspol.

Procurorii spun că bărbatul ar fi folosit calculatorul gazdei pentru a descărca, printr-o aplicație de tip Torrent, fișiere ce conțin abuzuri asupra copiilor. Odată descărcate, materialele deveneau automat accesibile și altor utilizatori.

În urma verificărilor, oamenii legii au găsit zeci de mii de astfel de fișiere. Tânărul și-ar fi recunoscut vina în fața anchetatorilor.


Dosarul a fost expediat în judecată, iar acesta riscă până la 3 ani de închisoare.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Spre capitală, cu intenții ilegale: Trei tineri, arestați pentru trafic de droguri. Substanțe de peste 100 de mii de lei, ridicate.

Trei tineri, cu vârste de 21 și 26 de ani, originari din raioanele Cimișlia și Orhei, au fost arestați preventiv, fiind suspectați că făceau parte dintr-o grupare specializată în comercializarea drogurilor în municipiul Chișinău.

Publicat

Potrivit poliției și procurorilor din sectorul Centru, suspecții aveau roluri de curieri și depozitari, fiind responsabili de păstrarea, porționarea și distribuirea substanțelor narcotice către consumatori.

În urma perchezițiilor efectuate la locuința închiriată de aceștia, oamenii legii au ridicat hașiș, PVP, cunoscut și sub denumirea de „sare”, marijuana, precum și cântare și alte obiecte utilizate în activitatea infracțională. Valoarea drogurilor scoase din circuit este estimată la peste 105 mii de lei.

Cei trei suspecți au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile.


Dacă vor fi găsiți vinovați, aceștia riscă pedepse cu închisoarea de la 7 la 15 ani.

Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor persoanelor implicate în rețeaua de trafic de droguri.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Curier de droguri la 18 ani: Un tânăr, prins în flagrant în timp ce făcea livrări prin Telegram.

Prins în flagrant la 18 ani, în timp ce plasa droguri în ascunzișuri, în Chișinău. Un tânăr este suspectat că vindea substanțe narcotice prin Telegram, în special în sectoarele Ciocana și Botanica.

Publicat

Potrivit anchetatorilor, acesta activa ca „curier” pentru un magazin online de droguri. Timp de o lună, a fost monitorizat de ofițerii antidrog, care au stabilit cum își organiza activitatea.

Pentru a nu atrage atenția, suspectul a închiriat un apartament în capitală, transformat într-un punct de depozitare. Aducea acolo drogurile ridicate din ascunzișuri, le porționa în doze mici și apoi le plasa din nou în diferite locații, de unde erau preluate de consumatori.

Reținerea a avut loc pe 25 iunie, chiar în momentul în care tânărul mergea să lase o nouă partidă. La percheziții, polițiștii au ridicat hașiș, pliculețe pentru ambalare, un cântar electronic și telefonul folosit pentru comunicare.


Valoarea drogurilor scoase din circuit depășește 50 de mii de lei. Tânărul a fost arestat preventiv pentru 30 de zile și riscă între 7 și 15 ani de închisoare.

Acesta beneficiază de prezumția de nevinovăție.


Citește mai departe

topul săptămânii