Rețele de socializare

Moldova

A încercat să treaca frontiera cu un permis de conducere fals

Este cazul unui moldovean care în cadrul audierilor ar fi spus că ar fi procurat documentul contra sumei de 300de dolari.

Publicat

Un cetățean moldovean și-a cumpărat contra sumei de 300 de dolari un permis de conducere falsificat. Documentul, care ar fi eliberat de instituțiile de competență din regiunea transnistreană, a fost depistat în punctul de trecere a frontierei Tudora.

În dimineața zilei de 4 septembrie , la linia de control s-a prezentat pentru autorizarea trecerii frontierei moldo-ucrainene, un tânăr din Dubăsari. Acesta se afla la volanul unui autoturism de model Audi A6. În cadrul verificărilor, inspectorul a avut suspiciuni la autenticitatea permisului de conducere, care prezenta semne de falsificare. După supunerea actului unui control adițional, cu ajutorul tehnicii din dotare, s-a confirmat contrafacerea acestuia.

La audieri, conaționalul de 22 de ani a declarat că încercase de trei ori să susțină proba teoretică la școala auto, însă nu a promovat examenele, fapt pentru care a recurs la „ajutorul” unui necunoscut. A obținut documentul în câteva ore, pentru servicii oferind 300 de dolari.


Documentul falsificat a fost ridicat și transmis spre expertiză. Pe numele tânărului, care și-a continuat călătoria în calitate de pasager, a fost inițiată o cercetare penală conform art. 361, al.1 Cod Penal al Republicii Moldova.

echipa.md


Moldova

Jaf într-un oficiu bancar din Chișinău. Doi tineri de 18 și 19 ani, arestați

Doi tineri, de 18 și 19 ani, originari din Chișinău și Ucraina, au fost reținuți de polițiștii din sectorul Rîșcani, fiind bănuiți de comiterea unui jaf într-un oficiu bancar din capitală.

Publicat

Victima, o femeie de 61 de ani, a fost deposedată de aproximativ 51.000 de lei în timp ce se afla la bancă pentru a depune banii în contul personal.

Potrivit anchetei, suspecții ar fi acționat direct, după care au fugit de la fața locului cu un automobil. În urma acțiunilor operative, polițiștii au identificat și stopat mijlocul de transport, iar cei doi au fost reținuți. Asupra lor au fost găsiți aproximativ 27.000 de lei, restul sumei fiind, conform datelor preliminare, transferată către alte persoane. Cei doi tineri au fost plasați în arest pentru 30 de zile și riscă până la 7 ani de închisoare.


Citește mai departe

Moldova

Tânăr de 18 ani, lovit pe trecerea de pietoni, pe Calea Orheiului

Un pieton de 18 ani a ajuns la spital după ce a fost lovit de un automobil, sâmbătă seara, pe strada Calea Orheiului din Chișinău.

Publicat

Potrivit Poliției Capitalei, accidentul s-a produs în timp ce tânărul traversa regulamentar strada, pe o trecere de pietoni nedirijată.

„Un automobil de marca Toyota, condus de o femeie de 28 de ani, a tamponat pietonul”, a declarat  Svetlana Scripnic, ofițer de presă al Poliției Capitalei.


În urma impactului, victima a suferit traumatisme și a fost transportată la spital pentru îngrijiri medicale. Circumstanțele exacte ale accidentului sunt investigate de oamenii legii.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Goană cu alcool la Călărași. Un tânăr beat a fugit de poliție până la Cornova

„A pornit la drum cu curajul din pahar.” Un tânăr de 24 de ani a pus în pericol traficul, după ce a urcat beat la volanul unui Peugeot și a refuzat să oprească la semnalele polițiștilor din Călărași.

Publicat

Urmărirea a început în apropierea satului Rădeni și s-a încheiat la Cornova, unde mașina a fost blocată.

Testarea alcoolscopică a indicat 1,12 mg/l alcool în aerul expirat, o concentrație extrem de periculoasă.


Automobilul a fost ridicat la parcarea specială, iar șoferul a fost reținut pentru 72 de ore.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii