Moldova
Un ofițer de investigații din Florești nu ar fi declarat venituri de peste 200 mii lei în perioada anilor 2014 – 2018
Autoritatea Națională de Integritate (ANI) a emis act de constatare în privința unui ofițer de investigații din cadrul Inspectoratului de Poliție Florești al Inspectoratului General de Poliție din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, Valentin Roșca, care ar fi încălcat regimul juridic al declarării averii și intereselor personale.

În cadrul controlului efectuat asupra declarațiilor de avere depuse pentru anii 2012-2018, inspectorul de integritate a stabilit că subiectul vizat a admis erori și date false la completarea declarațiilor prin nedeclararea veniturilor obținute în anii 2014-2018 – în sumă totală de 271.930 lei, din înstrăinarea a 3 loturi de teren agricol, sub formă de alimentare cont bancar și transfer bancar de la persoane fizice și despre un apartament în care deține – 1/3 cotă parte, fapt pentru care se constată încălcarea prevederilor capitolului XVII din Codul Penal, transmite unimedia.info
Totodată, asupra subiectului planează și suspiciuni de încălcare a legislației fiscale prin faptul că acesta ar fi omis să își onoreze obligațiunile fiscale de declarare a venitului de circa 60 mii lei, pe care l-ar fi obținut sub formă de creștere de capital de pe urma vânzării autoturismului personal, fapt confirmat prin declarația de avere și interese personale pentru anul 2014.
Moldova
/VIDEO/ Autospecială, implicată în accident: Cazul a ajuns în atenția autorităților de la Î.M. Regia „Autosalubritate”.
O autospecială a Întreprinderii Municipale „Autosalubritate” a fost implicată într-un accident rutier, iar imaginile surprinse de camerele de bord au fost publicate pe rețelele sociale. Totul s-a întâmplat în dimineața de 4 august, pe Bulevardul Iuri Gagarin din sectorul Centru. În imagini se poate vedea cum o mașină încearcă să se încadreze pe banda extremă stânga, însă intră în coliziune cu vehiculul de mare tonaj. Incidentul a stârnit reacții în spațiul public, iar regia a venit cu o reacție oficială.

Potrivit autorităților, imediat ce cazul a fost semnalat, reprezentanții regiei au colectat toate înregistrările video disponibile din zona unde s-a produs impactul. Acestea au fost analizate intern și transmise autorităților competente, care urmează să stabilească circumstanțele exacte în care s-a produs accidentul.
În paralel, a fost demarată și o anchetă internă, pentru a verifica dacă echipajul implicat a respectat normele de circulație și procedurile operaționale.
Reprezentanții Regiei „Autosalubritate” spun că tratează cu maximă seriozitate orice incident care vizează siguranța participanților la trafic și dau asigurări că vor colabora pe deplin cu instituțiile abilitate pentru clarificarea completă a cazului.
Moldova
Pericol pe un drum național: Placă de beton ridicată de căldură, în raionul Sîngerei.
Pericol pe un drum național din raionul Sîngerei. O placă de beton s-a ridicat de pe carosabil, punând în pericol circulația rutieră. Imaginile au fost filmate de șoferi și distribuite pe rețelele sociale.

Potrivit Administrației Naționale a Drumurilor, fenomenul s-a produs pe traseul Frontiera cu Ucraina – Criva – Bălți – Chișinău – Tiraspol – frontiera cu Ucraina, în apropiere de localitatea Dumbrăvița. Din cauza temperaturilor caniculare, dalele de beton s-au dilatat și s-au ridicat din structură, formând un obstacol periculos pentru șoferi.
Echipele de drumari au intervenit în seara de 4 august cu lucrări provizorii, pentru a permite desfășurarea traficului în condiții de siguranță. Iar în dimineața de 5 august, în zonă au început lucrările de reparație completă a sectorului afectat.
Autoritățile îi îndeamnă pe conducătorii auto să circule cu prudență în zona lucrărilor și să respecte semnele de circulație temporare. Totodată, se atrage atenția că astfel de fenomene pot apărea și în alte zone, acolo unde drumurile sunt construite din beton-ciment, pe fondul temperaturilor extreme.
Moldova
Avocat prins în flagrant: Bărbatul ar fi cerut 57 de mii de euro pentru a „aranja” două dosare.
Un avocat este cercetat penal pentru trafic de influență în proporții deosebit de mari, după ce ar fi pretins și primit zeci de mii de euro în schimbul unor promisiuni de intervenție pe lângă judecători și persoane publice. Cazul este instrumentat de Centrul Național Anticorupție, sub conducerea Procuraturii municipiului Bălți.

Potrivit anchetatorilor, bărbatul ar fi cerut, în mai multe tranșe, 50.000 de euro de la o persoană, susținând că are influență asupra unor magistrați. În schimbul sumei, avocatul ar fi promis că va interveni pentru a obține o decizie favorabilă într-un dosar civil, în care era pusă în joc o datorie de aproape 3 milioane de lei către o altă firmă.
Pe lângă acest caz, același avocat este vizat și într-un nou episod. Începând cu 25 iulie, acesta ar fi pretins alți 7.000 de euro de la aceeași persoană, dând de înțeles că poate influența persoane publice pentru a clasa un dosar penal în care era vizat plătitorul, acesta fiind cercetat pentru infracțiuni grave.
Operațiunea a fost organizată în Chișinău, unde ofițerii CNA l-au prins pe avocat în flagrant delict, imediat după ce ar fi primit cei 7.000 de euro. Banii au fost descoperiți în mașina acestuia.
Cercetările continuă. Procurorii și ofițerii anticorupție verifică acum dacă în schemă sunt implicate și alte persoane.
-
Moldova5 zile în urmă
/VIDEO/ Căra bancnote cu duiumul: Bărbatul prins la vamă cu valiza plină cu bani, condamnat.
-
Moldova5 zile în urmă
/VIDEO/ Crimă obscură în sudul țării: Un bărbat a decedat fiind bătut de propriul fiu. Familia a încercat să-i ascundă fapta.
-
Moldova2 zile în urmă
/VIDEO/ „Afacere” vegetală, dată peste cap: Patru persoane din Taraclia, suspectate de circulața drogurilor.
-
Moldova7 zile în urmă
Impact frontal, la nord: Un bărbat a ajuns la spital în urma accidentului.
-
Moldova16 ore în urmă
Avocat prins în flagrant: Bărbatul ar fi cerut 57 de mii de euro pentru a „aranja” două dosare.
-
Moldova2 zile în urmă
Tragedie cumplită la Ungheni: Un copil de 5 ani a murit, după ce a fost lovit de un microbuz de rută.
-
Moldova2 zile în urmă
Luptă pentru viață: Membrii unei familii din Moldova, răniți într-un accident, în Italia.
-
Moldova6 zile în urmă
Reținut cu droguri la doar 18 ani: Marijuană hidroponică, găsită în ascunzișuri din capitală.