Moldova
Activitățile și recomandările Poliției Capitalei privind prevenirea răspândirii infecției COVID-19
Angajații Poliției Capitalei, zilnic sunt antrenați la monitorizarea și patrularea zonelor de agrement, curțile blocurilor de locuit, terenuri de joacă pentru copii, piețe, acolo unde persistă un flux sporit de persoane. Polițiștii informează cetățenii despre măsurile de sănătate publică și prevenirii răspândirii epidemiei COVID-19. Totodată din automobilele de serviciu sunt difuzate mesaje audio cu conținut informativ.
Astfel, în scopul respectării prevederilor Hotărârilor Comisiei Naționale Extraordinare de Sănătate Publică, polițiștii discută cu cetățenii cât și cu agenții economici să nu admită încălcări vis-à-vis de măsurile care se impun de către autorități, cu privire la răspândirea noului virus.
Totodată pe parcursul ultimelor 10 zile, de către angajații Poliției Capitalei, au fost documentate în conformitate cu art. 76 ¹ Cod Contravențional al RM, 71 de încălcări dintre care 66 – persoane fizice și 5 – persoane juridice, pentru nerespectarea măsurilor de profilaxie impuse de către autorități.
În total de la începutul pandemii fiind documentate 1328 de încălcări cu întocmirea proceselor verbale în conformitate cu art. 76 ¹ Cod Contravențional al RM.
În acest context, Poliția Capitalei recomandă cetățenilor de a respecta Instrucțiunile cu privire la măsurile de prevenire a infecției COVID-19 reglementate prin Hotărârile Comisiei Naționale Extraordinare de Sănătate Publică, cum ar fi:
– asigurarea respectării distanței sociale între persoane de minim 1 (unu) metru;
– respectarea regulilor de igienă a mâinilor;
– purtarea măștilor în transportul public, spațiile comerciale și spații publice închise, în situația în care nu poate fi respectată distanța socială/fizică. Masca trebuie să acopere atât gura, cât și nasul.
– organizarea accesului fluidizat al vizitatorilor și însoțitorilor în cadrul instituției/prestatorului;
– asigurarea protecției personalului care efectuează cursele de transport, prin: echipament de protecție (măști, mănuși), dezinfectanți (pentru mîini și suprafețe), etc;
– limitarea numărului de persoane în transportul feroviar și rutier în trafic raional și interraional– proporțional numărului de scaune disponibile in mijlocul de transport, iar pentru transportul rutier în trafic urban în limita a 60% din capacitatea de îmbarcare;
– purtarea obligatorie a măștilor de protecție pentru pasageri;
– asigurarea cu dezinfectante pentru mâini la intrare;
– accesul vizitatorilor cu măști în spațiu închis;
Totodată, readucem aminte că, se interzice până la data de 30 iunie 2020:
– aflarea în locurile publice (păduri, parcuri, alei, plaje etc.), în grupuri mai mari de 3 persoane, cu posibilitatea de prelungire a termenului de interdicție în funcție de situația epidemiologică. Respectarea distanței sociale/fizice de 1 (unu) metru rămâne a fi obligatorie, indiferent de numărul de persoane prezente în locurile publice.
– aflarea persoanelor în vârstă de peste 63 (șaizeci și trei) ani, în afara domiciliului și în spațiile publice fără necesitate stringentă, cu posibilitatea de prelungire a termenului de interdicție în funcție de situația epidemiologică.
– aflarea persoanelor pe terenuri de joacă, terenuri sportive, zone de agrement, cu posibilitatea de prelungire a termenului de interdicție în funcție de situația epidemiologică.
Poliția Capitalei în continuare va monitoriza respectarea restricțiilor impuse în acest sens și îndeamnă repetat populația de a evita la maxim deplasările și prezența în locurile publice fără necesitate stringentă
Moldova
Tragedii în vacanța de vară: Trei copii au murit înecați la scăldat. IGSU lansează un apel de urgență!
Tragedii în vacanța de vară. Trei copii și-au pierdut viața în bazinele acvatice din Republica Moldova în decurs de doar 24 de ore. Două dintre tragedii s-au produs în seara zilei de 25 iunie, iar prima în după-amiaza aceleiași zile.
Primul caz a fost înregistrat la ora 13:54, în municipiul Soroca. O fată de 13 ani s-a înecat în iazul „Ivancea”, după ce a intrat în apă pentru a înota. Salvatorii au extras-o la mal, însă din nefericire, medicii au constatat decesul. Potrivit informațiilor preliminare, copila se afla la iaz împreună cu fratele său mai mic, fără supravegherea adulților.
Câteva ore mai târziu, la ora 20:44, o altă tragedie s-a produs în apropierea satului Soltănești, raionul Nisporeni. Un băiat de 17 ani a căzut într-un bazin de acumulare a apei destinat intervențiilor în caz de incendii. Prietenul său a încercat să-l salveze, însă, neștiind să înoate, a cerut ajutorul localnicilor. Minorul a fost scos la mal înainte de sosirea echipelor de intervenție, însă manevrele de resuscitare nu au avut rezultat.
La doar câteva minute distanță, la ora 20:56, salvatorii au fost solicitați și în apropierea satului Ochiul Alb, raionul Drochia. O fetiță de 10 ani s-a înecat după ce a intrat în apă împreună cu alte minore. Un prieten a reușit să găsească și să scoată corpul neînsuflețit al copilei la mal.
Toate circumstanțele în care s-au produs cele trei tragedii sunt investigate de autorități.
În acest context, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență avertizează că scăldatul minorilor fără supravegherea unui adult reprezintă un risc major și reamintește că cele mai multe cazuri de înec au loc în zilele lucrătoare, când copiii merg la apă neînsoțiți.
Salvatorii îi îndeamnă pe părinți să nu permită copiilor să meargă singuri la scăldat, să aleagă doar locuri special amenajate și supravegheate și să le explice celor mici pericolele scăldatului în bazine neamenajate. Respectarea acestor reguli poate preveni tragedii și salva vieți.
De la începutul anului curent, 27 de persoane și-au pierdut viața în bazinele acvatice din țară, dintre care 5 copii.
Moldova
/VIDEO/ Noi rețineri în dosarul „Car Vertical”: Șase bărbați, reținuți pentru șantaj și distribuirea imaginilor intime ale fostelor partenere.
Dosarul „Car Vertical” ia amploare: alți șase bărbați au fost reținuți de procurorii PCCOCS și ofițerii Poliției de Frontieră, într-o anchetă de amploare care vizează hărțuire sexuală, șantaj, pornografie infantilă și spălare de bani.
Este vorba despre noi bănuiți, cu vârste între 24 și 39 de ani, care ar fi acționat împotriva fostelor partenere. Potrivit poliției, aceștia ar fi transmis imagini intime către administratorii canalului de Telegram „Car Vertical”, unde materialele erau publicate fără acordul victimelor. În unele cazuri, fetele vizate erau minore.
Și mai grav este că doi dintre suspecți nu s-ar fi limitat doar la distribuirea imaginilor, ci ar fi făcut parte din mecanismul extins al grupării, inclusiv în circuitul de spălare a banilor obținuți din aceste infracțiuni. Patru dintre cei reținuți au antecedente penale, fiind anterior cercetați pentru trafic de droguri, furt și amenințări cu moartea.
Perchezițiile desfășurate în Chișinău, Orhei și Sângerei au scos la iveală probe consistente: peste 25 de mii de euro, patru automobile ridicate pentru acoperirea prejudiciului, muniții de vânătoare deținute ilegal, un pistol modificat artizanal, cartușe, telefoane și alte dispozitive cu informații relevante, dar și acte false.
Pentru doi dintre bănuiți, procurorii au cerut arest preventiv, iar ceilalți patru au fost puși sub învinuire și sunt cercetați în continuare.
Dosarul este în plină desfășurare. Alte 16 persoane sunt în continuare investigate, iar procurorii anunță că acțiunile vor continua până la documentarea completă a întregii rețele și trimiterea cazului în judecată.
Moldova
Un tânăr a fost condamnat la pușcărie, după ce a atacat și jefuit două persoane în centrul Chișinăului.
Un tânăr de 24 de ani a fost condamnat la 8 ani de închisoare, după ce a comis două jafuri, la doar o zi diferență, în centrul Chișinăului.
Potrivit procurorilor, primul caz a avut loc în februarie 2023. Individul a urmărit o femeie care se deplasa cu ajutorul unei cârje, profitând de faptul că aceasta avea mobilitate redusă. A atacat-o din spate, a doborât-o la pământ și i-a sustras telefonul în valoare de 3600 de lei, după care a fugit.
A doua zi, împreună cu câțiva complici, a atacat un bărbat, la fel, pe stradă. L-au lovit în zona capului, l-au imobilizat și i-au luat telefonul, bani și bunuri personale, după care au părăsit locul faptei.
În instanță, inculpatul și-a recunoscut vina. Acesta nu este la prima abatere de la lege, fiind anterior condamnat pentru furturi, escrocherie, răpirea unui mijloc de transport și conducere în stare de ebrietate.
Pentru aceste fapte, instanța i-a stabilit o pedeapsă de 6 ani de închisoare, care a fost cumulată parțial cu o condamnare anterioară. Astfel, tânărul va executa în total 8 ani de detenție într-un penitenciar de tip semiînchis.
Sentința nu este definitivă și poate a fi atacată cu apel.
-
Moldova4 zile în urmăDescoperire macabră, la Otaci: Fragmente umane au fost depistate în adiacentul căii ferate din oraș.
-
Moldova5 zile în urmăAccident cu scandal: Autospecială de poliție tamponată de un motociclist băut și vandalizată.
-
Moldova4 zile în urmă/VIDEO/ Versiuni care se bat cap în cap: Martorii accidentului de la Mărinești susțin că mașina poliției ar fi provocat impactul.
-
Moldova3 zile în urmăSalvat de la moarte: Un copil de 12 ani, scos din apă la limită după ce a fost la un pas să se înece.
-
Moldova3 zile în urmă/VIDEO/ Gata cu salariile „în plic”: Factori de decizie ai unei companii comerciale, bănuiți de evaziune fiscală și spălare de bani.
-
Moldova2 zile în urmăTragedia de la Sîngerei: Statul va oferi câte un milion de lei familiilor celor doi polițiști morți în groaznicul accident.
-
Moldova4 zile în urmăMinor rănit în centrul capitalei: Adolescentul a ajuns la spital după o coliziune într-o intersecție aglomerată.
-
Moldova4 zile în urmă/VIDEO/ Captură spectaculoasă la vama Leușeni: Sume uriașe de bani, descoperite într-o ladă frigorifică modificată.
