Moldova
Doi conaționali depistați la trecerea frontierei cu bunuri fără acte de proveniență
Șapte cartușe traumatice și articole vestimentare au fost ridicate de la doi cetățeni moldoveni, care în prezent sunt documentați pentru ascunderea și eschivarea bunurilor de la controlul frontierei de stat din lipsa actelor ce-ar confirma proveniența sau posesia acestora.
Ambele cazuri s-au înregistrat pe sensul de intrare în țară, prin punctele de trecere Palanca și Vasilcău.
În timpul verificărilor de către echipa mixtă, formată din polițiștii de frontieră, grănicerii și vameșii ucraineni din punctul de trecere comun Palanca, s-a apropiat la linia de control mijlocul de transport de model Audi Allroad, cu plăcuțele de înmatriculare lituaniene. Acesta era condus de un locuitor al satului Olănești, raionul Ștefan Vodă. Bărbatul în vârstă de 41 ani a prezentat toate actele necesare și valabile pentru autorizarea trecerii frontierei.
După verificarea actelor de călătorie a fost supus controlului și autoturismul, în urma căruia s-a depistat sub scaunul șoferului, într-o cutie de plastic șapte cartușe traumatice de calibru 9 mm. Audiat, moldoveanul a comunicat că a procurat cartușele în scop personal, fiind deținător de armă în conformitate cu prevederile legale. A fost întocmit proces verbal privind ridicarea obiectelor depistate. Cazul dat este cercetat în continuare de Serviciul Vamal al Ucrainei.
Mărfuri nedeclarate în punctul de trecere local Vasilcău din DR Nord, unde în baza unei informații operative a fost reținut pentru documentare cetățeanul R. Moldova în vârstă de 37 ani, locuitor al satului Vasilcău, raionul Soroca. Acesta avea în posesie două genți voluminoase, pline cu articole vestimentare pentru dame. În timpul examinării prealabile s-a evaluat bunurile la aproximativ 49 mii lei. Bărbatul nu a dorit să colaboreze cu inspectorii Poliției de Frontieră, iar ca urmare a fost întocmit proces verbal de ridicare a lotului de marfă și s-a efectuat toate măsurile ce se impun în asemenea cazuri.
Moldova
Incendiu în capitală: foc în bucătăria unui restaurant de pe strada Trandafirilor
Un incendiu a izbucnit în municipiul Chișinău, pe strada Trandafirilor 13, în bucătăria unui restaurant situat într-un bloc de locuințe din sectorul Botanica.
Potrivit informațiilor preliminare, focul a afectat bunurile materiale dintr-o încăpere auxiliară a localului, cu o suprafață de aproximativ 6 metri pătrați.
La fața locului au intervenit cinci echipaje de pompieri. Din fericire, victime nu au fost înregistrate. Cauza incendiului a fost stabilită ca fiind un scurtcircuit produs la coșul de evacuare a fumului.
Incidentul a fost intens discutat pe rețelele sociale, unde locatarii din zonă susțin că pizzeria ar activa de mai mulți ani în bloc, în pofida nemulțumirilor acestora. Circumstanțele complete ale cazului urmează să fie clarificate.
Moldova
Pericol pe șosea între Gura Camencii și Soroca: carosabilul s-a transformat într-un patinoar
Conducătorii auto avertizează că drumul dintre Gura Camencii și Soroca este extrem de alunecos și pune în pericol circulația.
Potrivit șoferilor, material antiderapant a fost împrăștiat doar până la sensul giratoriu din Gura Camencii, iar mai departe carosabilul este „ca gheața”.
Prin urmare, în zonă s-au format ambuteiaje, iar unele vehicule au derapat și au ajuns pe acostament, avariate!
Autoritățile sunt îndemnate să intervină, iar șoferii – să circule cu mare prudență.
Moldova
Anchetă de amploare în România: moldoveni vizați într-o rețea de obținere frauduloasă a cetățeniei
Procurorii Parchetului General din România au efectuat joi, 18 decembrie, aproximativ 40 de percheziții într-un dosar ce vizează obținerea cetățeniei române pe baza unor acte falsificate, iar printre beneficiari se numără și cetățeni ai Republicii Moldova, potrivit Antena3 CNN.
Ancheta scoate la iveală o rețea bine organizată, în care ar fi implicați avocați din Baroul București, funcționari publici și intermediari.
Potrivit procurorilor, gruparea ar fi activat din 2022 și ar fi folosit documente de stare civilă false pentru a demonstra, în mod fictiv, descendența din foști cetățeni români.
Doar în primele 11 luni ale acestui an ar fi fost depuse peste 900 de cereri suspecte, iar o parte dintre beneficiari au obținut pașapoarte românești și statut de cetățeni ai Uniunii Europene. Ancheta este în desfășurare.
-
Moldova23 de ore în urmăPericol pe șosea între Gura Camencii și Soroca: carosabilul s-a transformat într-un patinoar
-
Diaspora3 zile în urmăCrimă șocantă în Italia: un moldovean a înjunghiat mortal un barman, totul a durat patru minute
-
Moldova3 zile în urmăGoană nebună la intrarea în Ialoveni: depășiri pe contrasens și pe acostament, surprinse pe video
-
Moldova5 zile în urmăJaf într-un oficiu bancar din Chișinău. Doi tineri de 18 și 19 ani, arestați
-
Moldova5 zile în urmăTânăr de 18 ani, lovit pe trecerea de pietoni, pe Calea Orheiului
-
Diaspora4 zile în urmăO moldoveancă executa ilegal operații estetice în Italia, deși nici măcar nu vorbea limba. Femeie carabinier sub acoperire pentru a o prinde
-
Moldova3 zile în urmăBeat și violent: a încercat să ia arma unui polițist și a ajuns la închisoare
-
Moldova3 zile în urmăAr fi lăsat o plită electrică conectată: Un bărbat din Ruseștii Noi a murit intoxicat cu produse de ardere.
