Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Accident fatal, la Ciorescu

Moarte cumplită pentru un bărbat de 69 de ani. Acesta a murit după ce o mașină l-a accidentat în plin. Impactul fatal s-a produs în seara de 10 martie, aproape de ora 20.00, pe traseul Chișinău-Dubăsari, în apropiere de comuna Ciorescu.

Publicat

Imaginile de la fața locului au fost expediate la adresa redacției noastre de către un martor ocular. În poze se poate vedea că lovitura a fost atât de violentă încât capota mașinii a fost boțită. La fața locului imediat a venit o echipă de polițiști și o ambulanță. Din nefericire, toate încercările medicilor de a resuscita victima au eșuat. Din cauza traumelor primite, bărbatul de 69 de ani a decedat la fața locului.

Oamenii legii au stabilit că la volanul automobilului se afla un tânăr de 29 de ani. Acesta ar fi declarat că din cauza întunericului, ar fi observat pietonul în ultima clipă și nu a reușit să evite impactul. Mai ales că bărbatul traversa strada neregulamentar.

Pe cazul dat, forțele de ordine au pornit un proces penal pentru a stabili toate circumstanțele. Dacă șoferul va fi găsit vinovat, acesta riscă privarea de libertate.

echipa.md


Moldova

Accident devastator, în stânga Nistrului: două persoane au murit

Accident devastator, în stânga Nistrului: două persoane au murit după ce mașina în care se aflau a derapat de pe traseu.

Publicat

Tragedia s-a produs în această dimineață, pe drumul dintre Parcani și Bîcioc. Un bărbat și o femeie și-au pierdut viața. Alte persoane au fost rănite. La fața locului au intervenit milițienii din regiune, dar și medici cu ambulanța.

Circumstanțele accidentului urmează să fie stabilite.


Citește mai departe

Moldova

Judecător pe banca acuzaților: Ar fi mințit în declarațiile de avere, ascunzând sute de mii de euro

A trecut de cealaltă parte a baricadelor! Un judecător din Chișinău va ajunge în fața instanței, fiind acuzat că a mințit în declarațiile sale de avere.

Publicat

Procuratura Anticorupție a finalizat urmărirea penală și a transmis dosarul în judecată. Cauza penală a fost inițiată în luna ianuarie a acestui an, după ce oamenii legii au constatat că magistratul nu ar fi declarat mai multe sume importante de bani și bunuri în perioada 2019–2023.

Mai exact, în anul 2019, judecătorul ar fi vândut un apartament cu 120.000 de euro, dar a declarat doar 70.000 de euro. Tot atunci, ar fi împrumutat unei persoane fizice toată suma obținută din vânzarea imobilului, dar nu a menționat acest lucru în declarația sa.

Mai mult, el nu ar fi declarat nici că deținea un automobil de lux. Iar în anul 2021, nu a spus nimic despre venitul de 300.000 de lei obținut din vânzarea unui alt vehicul, dar nici despre 20.000 de euro primiți înapoi din împrumutul oferit anterior.


De asemenea, între 2020 și 2023, nu a menționat datoria rămasă din acel împrumut, de peste 85.000 de euro.

Judecătorul pledează nevinovat, dosarul său urmând a fi examinat de către magistrații judecătoriei Chișinău, sediul Buiucani.

Dacă va fi găsit vinovat, el riscă o amendă de până la 30.000 de lei sau detenție de până la un an. În plus, poate fi interzis să mai ocupe funcții publice timp de până la 5 ani.


 

Citește mai departe

Moldova

Scandal în plin trafic, la Botanica, după un accident rutier. Momentul impactului surprins de o cameră de bord

Accident culminat cu un scandal „ca la ușa cortului”, în sectorul Botanica al capitalei.

Publicat

Momentul impactului a fost surprins de o cameră de bord.

În imagini se poate observa cum un șofer face slalom printre mașini, circulând pe benzi ca pe o tablă de șah, iar la un moment dat, când a încercat să treacă de pe banda din stânga spre dreapta, a fost lovit de un alt vehicul.


În urma celor întâmplate, cei implicați s-au luat la ceartă!

În imaginile de la fața locului se observă că a intervenit și un echipaj medical.

Cu detalii de la poliție revenim ulterior…


Citește mai departe

topul săptămânii