Moldova
Grave încălcări depistate de poliţişti la o patiserie din sectorul Ciocana
Ofiţerii de investigare a fraudelor economice din cadrul IP Ciocana a Direcţiei de Poliţie a mun. Chişinău, pe parcursul lunilor februarie-martie curent, au documentat activitatea ilicită a două secții de producere ce aparțin unei întreprinderi specializate în producerea și comercializarea produselor de patiserie din sectorul Ciocana.

Ca rezultat al probelor acumulate și a măsurilor speciale de investigații la data de 30 martie au fost efectuate două percheziții autorizate la secțiile de producere cu participarea reprezentanților ANSA, unde au fost depistate grave încălcări în activitatea întreprinderii. În urma perchezițiilor forțele de ordine au depistat 1236 borcane cu vișine fără acte de proveniență, fără marcarea producătorului și cu termenul de valabilitate expirat, folosit în procesul de producere a produselor de patiserie, 700 kg de prune uscate cu termenul de valabilitate expirat în anul 2017, 9 cutii cu aditivi alimentari folosite ca coloranţi la producerea cremelor alimentare, expirate în anul 2011 și 2017, 717 torte cu volumul de la 1 pînă la 4 kg destinate pentru comercializarea în piețile și centrele comerciale din mun. Chișinău cu data producerii modificată, 7 cutii cu prăjituri cu termenul de valabilitate expirat, băuturi alcoolice folosite în procesul de producere fără acte de proveniență și certificate igienice, contabilizate în evidența contabilă a întreprinderii în baza documentelor contabile cu date eronate, acte contabile, facturi fiscale de achiziție cu date false, mijloace bănești necontabilizate.
Toate produsele depistate au fost interzise spre producere și comercializare de către reprezentanții ANSA și polițiști, ca fiind periculoase pentru consumatori.
Totodată polițiștii verifică toate persoanele fizice și juridice implicate în schema ilicită de comercializare a produselor de patiserie în asortiment cu termenul de valabilitate modificat.
În acest context au fost inițiate două cauze penale care se examinează prin prisma articolelor 216 ,,producerea, transportarea, păstrarea, comercializarea mărfurilor periculoase pentru viața sau sănătatea consumatorului”și art. 361 Cod penal ,,confecționarea, deținerea, vînzarea sau folosirea documentelor oficiale false”, conform legislației penale factorii de decizie riscă amendă până la 250000 lei sau închisoare până la 5 ani.
Moldova
Trei șoferi nu au putut împărți o intersecție, în Chișinău. Mașinile- făcute praf.
O singură intersecție și trei mașini făcute praf. Este rezultatul unui accident rutier produs în după-amiaza de 8 mai, în capitală. Potrivit datelor oferite de poliție, coliziunea s-a produs la intersecția dintre străzile Sfatul Țării și Mitropolit Dosoftei.

Se pare că, trei șoferi nu au putut împărți drumul și în cele din urmă s-au tamponat întrei ei. Carambolul a fost surprins de trecători și publicat pe rețelele de socializare. În imagini se poate vedea că cel puțin una dintre mașini a fost avariată semnificativ, fiind tamponată din ambele părți de celelalte două automobile. Din fericire, accidentul s-a soldat doar cu pagube materiale, nicio persoană neavând de suferit.
Oamenii legii cercetează cazul, iar șoferul care va fi găsit vinovat de producerea accidentului rutier, va fi atras la răspundere conform legii.
Moldova
Și-a aflat pedeapsa. Tânărul care și-a înjunghiat mortal iubita, în capitală, a fost condamnat.
Tânărul de 28 de ani care acum un an și-ar fi înjunghiat până la moarte iubita, într-un apartament din sectorul Rîșcani al capitalei, și-a aflat sentința. Acesta a fost condamnat de magistrații Judecătoriei Chișinău la 18 ani și 6 luni de închisoare. Tânărul este învinuit că și-ar fi înjunghiat iubita cu un cuțit de 66 de ori.

Crima odioasă s-a produs în noaptea de 18 spre 19 mai 2024, într-un apartament de pe strada Florilor. Cearta dintre cei doi ar fi izbucnit din cauza geloziei, după ce tânărul ar fi aflat că iubita i-a fost infidelă. Scandalul a generat rapid într-o bătaie, iar la un moment dat bărbatul ar fi luat un cuțit și ar fi lovit fata de zeci de ori în zona feței, gâtului, pieptului și spatelui.
După ce și-a dat seama că tânăra a murit, individul s-a predat poliției. Acesta a declarat că în acea seară cei doi au avut în vizită câțiva cunoscuți și, împreună, ar fi consumat alcool. După ce au mers la culcare, victima s-ar fi ridicat din pat și i-ar fi propus unuia dintre oaspeți să meargă împreună în baie. Bărbatul a auzit conversația, ceea ce a declanșat conflictul.
Oaspeții au fost rugați să părăsească apartamentul, după care a urmat tragedia.
Totodată, prin hotărârea instanței, tânărul a fost obligat să plătească familiei victimei un prejudiciu moral și material în valoare de peste 1,8 milioane de lei. Sentința nu este definitivă și poate fi contestată la Curtea de Apel Centru în decurs de 15 zile.
Moldova
/VIDEO/ Speluncă, deconspirată de poliție. Un bărbat este suspectat de organizarea unui loc rău famat.
„Narco-bordel” într-o locuință din Chișinău. Oamenii legii au dat buzna într-un apartament din sectorul Rîșcani al capitalei, despre care se presupunea că a fost transformată în speluncă de droguri.

În apartamentul cu pricina se aflau șase persoane cu un comportament suspect, iar locuința era plină de urme evidente ale consumului de substanțe narcotice. În urma percheziției, polițiștii au ridicat mai multe aparate confecționate artizanal, folosite pentru consumul de droguri de tip PVP, cunoscute și sub denumirea de „sare”. De asemenea, au fost găsite pachețele de tip zip-lock care conțineau o substanță albă, cu miros specific. Aceasta a fost sigilată și urmează a fi supusă expertizei chimice. Toate cele șase persoane au fost conduse la Inspectoratul de Poliție și au fost supuse testării narcologice. Potrivit autorităților, apartamentul aparține unui bărbat de 44 de ani, judecat anterior pentru infracțiuni similare legate de droguri. În prezent, el este cercetat penal, iar în funcție de concluziile anchetei, riscă o pedeapsă de până la patru ani de detenție sau o amendă semnificativă.
-
Moldova4 zile în urmă
Caz revoltător într-un sat din raionul Glodeni: Un bărbat ar fi omorât cu bestialitate un cal, lăsându-l să zacă în centrul localității
-
Moldova6 zile în urmă
Tragedie în Chișinău. O femeie s-ar fi aruncat în gol de pe viaduct
-
Moldova3 zile în urmă
Frica are picioare scurte: Un tânăr de 19 ani, gata să sară de la etaj după descinderea mascaților de la „Fulger”
-
Moldova3 zile în urmă
(+18) Un individ a ucis cu sânge rece un câine și și-a postat actul sadic pe Tik Tok. A fost nevoie de intervenția poliției
-
Moldova5 zile în urmă
Un call centru din Chișinău s-a transformat în firmă „fantomă” de investiții: Angajații au păcălit români de peste 300.000 de euro
-
Moldova3 zile în urmă
Incident șocant la Ialoveni: Un individ a fost reținut, după ce ar fi tras focuri de armă spre un bărbat.
-
Moldova6 zile în urmă
Copii aflați în pericol! Doi minori au fost salvați de pompieri, al treilea- căutat ore în șir de poliție.
-
Moldova5 zile în urmă
Accident deosebit de grav, la Bardar. Șase oameni, printre care și un copil, au fost răniți.