Rețele de socializare

Moldova

Bilanț sumbru al INP: Șase oameni au murit, iar alți 26 au fost grav răniți în 24 de accidente de circulație.

Din cauza nerespectării Regulamentului Circulației Rutiere s-au produs 24 de accidente rutiere grave, soldate cu 6 persoane decedate și 26 traumatizate, dintre care 7 accidente au fost ciocniri, 5 tamponări de pieton, urmate de tamponări în obstacol și inversări.

Publicat

Viteza excesivă, starea de ebrietate la volan, nerespectarea indicatoarelor de semnalizare rutieră – cele mai grave încălcări comise de către șoferii

În acest weekend, în timpul supravegherii traficului rutier și a ordinii publice, inspectorii de patrulare au depistat în trafic peste 800 de încălcări rutiere.

Astfel, polițiștii au reușit să înlăture de la volanul mașinii 50 de șoferi care conduceau în stare de ebrietate. Peste 470 de conducători auto au depășit limita de viteză, 113 de șoferi nu au respectat indicatoare de semnalizare rutieră şi de acordare a priorității de trecere, iar alții 57 au încălcat regulile de oprire şi neacordarea de prioritate pietonilor.


Inspectoratul Național de Patrulare reamintește că regulile de circulație sunt stabilite pentru a fi respectate, iar cei care nu se vor supune legislației și vor expune participanții la trafic pericolului vor fi sancționați.


Moldova

Accident grav la Anenii Noi: biciclist lovit de un BMW, transportat inconștient la spital

Un accident rutier s-a produs astăzi, 4 septembrie, în jurul orei 13:00, pe traseul R-2, în apropiere de localitatea Chetrosu, raionul Anenii Noi.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare oferite de Poliție, un tânăr de 24 de ani, aflat la volanul unui automobil de marca BMW, ar fi tamponat un biciclist în vârstă de 35 de ani, care traversa drumul neregulamentar.

În urma impactului, biciclistul a suferit traumatisme grave și a fost transportat în stare de inconștiență la Spitalul Raional Anenii Noi, unde medicii îi acordă îngrijirile necesare.


Șoferul a fost supus testului de alcoolemie, rezultatul fiind negativ. Totuși, pe caz a fost inițiat un proces penal, iar oamenii legii urmează să stabilească toate circumstanțele producerii accidentului.

Poliția reamintește participanților la trafic importanța respectării regulilor de circulație, atât de către șoferi, cât și de către bicicliști sau pietoni, pentru a preveni tragediile pe drumuri.


Citește mai departe

Moldova

Ambuteiaje și nervi întinși la maxim în centrul capitalei. Două troleibuze și o mașină nu au încăput pe aceeași bandă

Dimineața zilei de 4 septembrie a început cu ambuteiaje și nervi întinși la maxim pentru zeci de șoferi care circulau pe strada Alexei Mateevici din capitală.

Publicat

În jurul orei 09:00, două troleibuze, unul de pe ruta nr7 și celălalt de pe linia 32 s-au ciocnit cu un automobil, circulația în zonă fiind paralizată.

În lipsa unei rute alternative, mai mulți șoferi au ales să urce pe trotuare pentru a ocoli locul accidentului.


Această manevră periculoasă a creat și mai mult haos, punând în pericol pietonii care se aflau la acea oră pe stradă.

Imaginile surprinse de martori arată cum mașinile circulau pe trotuar ca pe o bandă improvizată, în timp ce troleibuzele rămâneau blocate în coloană.

Din fericire, în urma coliziunii nicio persoană nu a fost rănită. La fața locului au intervenit polițiștii pentru documentarea circumstanțelor accidentului.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Vindeau bunuri inexistente: Trei cetățeni ai Ucrainei, reținuți pentru escrocherii cu mașini de teren, drone și generatoare

Ofițerii Direcției Investigații Centru, împreună cu cei de urmărire penală ai Inspectoratului Național de Investigații, cu suportul angajaților BPDS „Fulger” și în conlucrare cu procurorii PCCOCS, au documentat și reținut trei cetățeni ai Ucrainei, bănuiți că ar fi obținut ilegal sume considerabile de bani prin scheme de escrocherie.

Publicat

Potrivit investigațiilor, începând cu anul 2022, bănuiții au publicat anunțuri fictive pe platforme online, prin care ofereau spre vânzare mașini de teren, drone, generatoare și alte bunuri. Printre victime se numără atât civili, cât și militari ucraineni activi pe front, care transferau bani pentru procurarea acestor bunuri, destinate apărării Ucrainei.

După transferarea banilor, bunurile nu erau livrate, iar victimele erau ulterior contactate de membrii grupului criminal. Sumele încasate erau redistribuite pe conturi bancare gestionate de alți complici, apoi ridicate în numerar de la bancomate din Republica Moldova sau folosite pentru achitarea unor servicii.


Pentru documentarea infracțiunii a fost creată o echipă comună de investigații între autoritățile de drept din Chișinău și Kiev. În cadrul acțiunilor, au fost efectuate 15 percheziții în Republica Moldova (în Bălți și Ungheni) și 19 în Ucraina. În Moldova, polițiștii au ridicat mai multe bunuri procurate din banii obținuți prin escrocherie, inclusiv un automobil de lux.

La solicitarea procurorilor, Judecătoria Chișinău-sediul Ciocana, a dispus aplicarea arestului preventiv pentru 30 de zile.

Cei trei bănuiți – doi bărbați și o femeie, cu vârste cuprinse între 30 și 49 de ani – sunt refugiați în Republica Moldova după declanșarea războiului în Ucraina.


Citește mai departe

topul săptămânii