Moldova
A cerut 5700 € pentru a legaliza o construcție neautorizată. Un chișinăuian, reținut de CNA.
5.700 de euro pentru legalizarea unei construcţii neautorizate. Procurorii anticorupţie şi CNA au reţinut un chişinăuian pentru trafic de influenţă.

Un bărbat din capitală ar fi pretins și primit 5 700 de euro de la proprietarul unei case la sol sub pretextul că poate influența funcționari din cadrul Preturii sectorului Râșcani, ai Inspectoratului de Poliție Râșcani, precum și magistraţi ai Judecătoriei mun. Chișinău, sediul Râșcani.
Potrivit datelor anchetei, acesta ar fi cerut banii pentru a organiza procedura de legalizare a unei locuinţe aferente imobilului, ce aparține proprietarului şi care ar fi fost construită fără autorizație și documente justificative în acest sens.
Deşi au convenit să meargă până la capăt cu procedurile legale, proprietarul casei l-a denunţat pe intermediar la CNA. Prin urmare, pe numele acestuia a fost iniţiată o urmărire penală pentru trafic de influenţă, iar astăzi dimineaţă a fost reţinut în cadrul acestui dosar.
În prezent, bănuitul se află în custodia CNA pentru 72 de ore şi, dacă va fi găsit vinovat, riscă o pedeapsă de până la 6 ani de închisoare sau amendă de până la 200 000 de lei.
Conducerea urmăririi penale este exercitată de Procuratura Anticorupție.
Amintim că, orice persoană se prezumă a fi nevinovată până la pronunţarea unei decizii definitive şi irevocabile de judecată.
Moldova
„I-au bătut” mascații la ușă: Arhitectul-șef al raionului Hîncești, vizat în 11 dosare de corupție.
Arhitecții-șefi din raioane, luați la puricat de ofițerii anticorupție. După ce, acum o săptămână, un funcționar din Comrat a fost reținut pentru trafic de influență și corupere pasivă, acum a venit rândul arhitectului-șef al raionului Hîncești. Acesta este cercetat penal de CNA în 11 dosare pornite pe fapte de corupere pasivă și trafic de influență.

Potrivit anchetatorilor, funcționarul ar fi pretins și primit sume de bani cuprinse între 200 și 500 de euro, de la mai mulți locuitori ai raionului, în schimbul eliberării sau urgentării actelor permisive pentru construcții și demolări a bunurilor imobile amplasate pe teritoriul raionului Hîncești. Totodată, el este bănuit că ar fi pretins foloase necuvenite pentru a influența deciziile comisiilor de recepție la finalizarea lucrărilor de construcție.
În dimineața de 19 august, ofițerii anticorupție și procurorii au efectuat percheziții în Chișinău, Hîncești și Ialoveni, pentru a acumula probe și a identifica toate persoanele implicate.
Este de menționat că arhitectul-șef din Hîncești a mai figurat și anterior într-un alt dosar de corupție, aflat în examinarea procurorilor din cadrul PCCOCS.
Până la pronunțarea unei hotărâri definitive, funcționarul beneficiază de prezumția de nevinovăție.
Moldova
Alcoolul la scăldat a mai făcut o victimă: Un tânăr a murit în timpul scăldatului într-un iaz din orașul Sîngerei.
Alcoolul la scăldat a mai făcut o victimă. Un tânăr de 29 de ani și-a pierdut viața într-un iaz din orașul Sîngerei, după ce ar fi consumat băuturi alcoolice. Tragedia s-a întâmplat în seara zilei de 17 august, după ce tânărul ar fi intrat în apă în stare de ebrietate și nu a mai revenit la mal.

La fața locului au intervenit de urgență salvatorii Unității de Salvatori și Pompieri Sângerei. Întrucât bărbatul nu a fost depistat la suprafața apei, a fost solicitată echipa de scafandrieri din cadrul Direcției Regionale Căutare-Salvare din municipiul Bălți.
După mai bine de două ore de căutări, corpul neînsuflețit al victimei a fost găsit la o distanță de aproximativ 30 de metri de la mal și extras din apă.
IGSU atenționează din nou populația asupra pericolului scăldatului după consumul de alcool. Intrarea în apă în stare de ebrietate, mai ales în condiții de temperaturi ridicate, poate provoca spasm vascular, una dintre cele mai frecvente cauze ale înecului.
De la începutul acestui an, 49 de persoane, dintre care 7 minori, și-au pierdut viața în bazinele acvatice din țară.
Moldova
Accidentele grave se țin lanț: Doi oameni au ajuns la spital în urma unui accident grav, la Ialoveni.
Coliziunile violente continuă să facă victime pe drumurile din țară. Un bărbat și o femeie au ajuns pe mâna medicilor, după ce mașina în care se aflau a fost izbită violent.

Totul s-a întâmplat în după-amiaza zilei de 18 august, la intrarea în orașul Ialoveni. Potrivit poliției, un șofer în vârstă de 71 de ani nu ar fi cedat trecerea unei mașini, la volanul căreia se afla un tânăr de 23 de ani. În urma impactului lateral, automobilul condus de tânăr a fost proiectat într-un alt vehicul care circula regulamentar.
Lovitura a fost atât de puternică, încât șoferul ultimului autoturism, în vârstă de 47 de ani, dar și pasagera lui, de 45 de ani, au avut nevoie de îngrijiri medicale și au fost transportați de urgență la spital. Din fericire, ceilalți conducători auto au scăpat nevătămați.
Toți șoferii au fost supuși testului alcoolscopic, iar rezultatele au arătat că niciunul dintre ei nu consumase băuturi alcoolice. Cazul este acum cercetat de oamenii legii pentru a fi stabilite toate circumstanțele producerii accidentului.
-
Moldova5 zile în urmă
Și-a găsit sfârșitul la scăldat: O femeie s-a înecat în iazul din satul Bușila.
-
Moldova5 zile în urmă
Crimă mușamalizată șapte ani: Un primar din florești, un medic legist și doi complici- reținuți.
-
Diaspora7 zile în urmă
Italia: Un copil de 4 ani din R. Moldova, mort după ce a rămas blocat într-un automobil lăsat sub soare
-
Moldova4 zile în urmă
Accident grav în raionul Orhei: Un tânăr se zbate între viață și moarte. Alte trei persoane, la fel, au fost rănite.
-
Moldova7 zile în urmă
Incendiu mortal, la Sadova: Un bărbat a fost găsit decedat într-o locuință mistuită de foc.
-
Moldova23 de ore în urmă
/VIDEO/ Deposedată de 100 de mii de lei: O femeie a căzut în plasa escrocilor, după ce i-au fost promise câștiguri fabuloase, în mediul online.
-
Moldova6 zile în urmă
Graba a băgat-o în spital: O femeie a fost tamponată de o mașină când traversa strada neregulamentar
-
Moldova23 de ore în urmă
Nu avea lumini și vestă reflectorizantă: Un conducător de tricicletă a murit, fiind tamponat din spate de un camion.