Rețele de socializare

Moldova

Au petrecut la o nuntă, apoi au ajuns la spital! Intoxicație în masă la o nuntă din municipiul Chișinău

26 de petrecăreți de la o nuntă din municipiul Chișinău s-au intoxicat. Petrecerea a avut loc zilele trecute, în suburbia capitalei Revaca. 

Publicat

Moldova

Acuzat de corupție: Arhitectul din cadrul primăriei Comrat a fost reținut de CNA.

Percheziții la primăria Comrat! Arhitectul administrației publice locale a fost reținut de ofițerii Centrului Național Anticorupție, sub coordonarea Procuraturii municipiului Cahul, fiind bănuit de trafic de influență și corupere pasivă. Potrivit anchetatorilor, funcționarul ar fi pretins și primit bani pentru a elibera autorizații de construire.

Publicat

Denunțătorul susține că bărbatul i-ar fi cerut 6 000 de lei pentru a facilita înregistrarea unui teren atribuit prin decizia Consiliului Municipal Comrat și pentru obținerea autorizației de construire a unui imobil. Suma a fost transmisă sub controlul CNA, iar anchetatorii spun că au documentat și alte episoade similare.

Perchezițiile efectuate în dimineața de 13 august la domiciliul, automobilul și biroul bănuitului s-au soldat cu ridicarea unor probe esențiale pentru anchetă. Arhitectul a fost reținut pentru 72 de ore, iar investigațiile continuă pentru a fi stabilite toate conexiunile și circumstanțele.

CNA reamintește că orice persoană se prezumă nevinovată până la pronunțarea unei hotărâri definitive a instanței de judecată.



Citește mai departe

Moldova

Tragedie cumplită la Burlăceni: Trei copii au rămas orfani după un accident devastator.

Scene sfâșietoare, în seara de 12 august, în satul Burlăceni din raionul Cahul. Un accident produs din cauza vitezei a curmat viețile a doi soți și a lăsat în urmă trei copii rămași fără părinți.

Publicat

Din primele cercetări, polițiștii au stabilit că impactul s-a produs între un automobil înmatriculat în alt stat și o altă mașină, în care se afla familia. În urma coliziunii violente, cel de-al doilea vehicul a fost făcut zob, iar cele cinci persoane, dintre care trei minori, au rămas blocate între fiarele contorsionate.

La fața locului au ajuns mai multe echipaje de poliție, trei ambulanțe, dar și salvatorii, care au luptat contracronometru pentru a-i descarcera pe cei prinși în interior.

Din nefericire, șoferul de 32 de ani și soția lui, de 33 de ani, nu au mai putut fi salvați. Aceștia au decedat imediat după impact, până la sosirea medicilor. Cei trei copii ai cuplului, cu vârste de 5, 7 și 10 ani, au fost transportați de în stare gravă la spital. La moment, medicii fac tot posibilul să le salveze viața.


Poliția continuă investigațiile pentru a stabili toate circumstanțele tragediei și face un nou apel către șoferi: respectați limitele de viteză și conduceți cu prudență, pentru a evita astfel de tragedii.


Citește mai departe

Moldova

Tragedie pe un șantier de construcții: Un bărbat ar fi căzut de la etajul 9, în timp ce efectua lucrări.

Tragedie pe un șantier din cartierul Telecentru al Chișinăului. Un bărbat de 52 de ani și-a pierdut viața după ce ar fi căzut de la etajul nouă în timp ce efectua lucrări de construcție.

Publicat

Incidentul s-a produs în după-amiaza zilei de 11 august, pe șoseaua Hâncești. La fața locului au intervenit mai multe echipaje de poliție și medici de la ambulanță. Din păcate, impactul cu solul i-a fost fatal muncitorului, iar echipajele medicale nu au mai putut face nimic pentru a-i salva viața.

Poliția investighează cazul pentru a stabili circumstanțele exacte ale producerii accidentului. A fost sesizată și Inspecția de Stat a Muncii, care urmează să verifice dacă pe șantier erau respectate normele de securitate în muncă.


Citește mai departe

topul săptămânii