Moldova
Cadavrul unui bărbat, găsit într-o fântână, în curtea unei grădinițe din Ungheni
Cadavrul unui bărbat a fost găsit într-o fântână de pe teritoriul unei grădinițe din Ungheni.
Informația a fost confirmată pentru Știri.md de către ofițerul de presă al IGP, Mariana Bețivu.
Cazul a avut loc în satul Gherman din raionul Ungheni.
„Cadavrul bărbatului a fost depistat astăzi, 30 aprilie, aproximativ la ora 10:30, pe teritoriul grădiniței, într-o fântână de canalizare.
Acesta s-a dovedit a fi paznicul grădiniței, în vârstă de 54 de ani.
Cadavrul vizual nu avea semne de moarte violentă”, a declarat Mariana Bețivu.
Alte circumstanțe se stabilesc.
Moldova
Vin moldovenesc vândut ca „armenesc și georgian”, exportat în SUA. Patru companii și șase persoane – trimise în judecată
Patru companii din Moldova și șase persoane au fost trimise în judecată pentru contrabandă cu vinuri spre Statele Unite ale Americii de peste 3.600.000 lei, în anii 2021-2023.
Cele șase persoane cu vârste cuprinse între 33 și 60 de ani au rol de fondatori, administratori și angajați în diverse funcții ai companiilor în care lucrează. Aceștia au creat o schemă prin care cumpărătorii celor zeci de mii de sticle de vin exportate în SUA din Moldova ar fi fost înșelați că acestea ar fi fost produse în Armenia din „suc din rodii pur 100%” și vin demi-dulce în Georgia. Mai exact, companiile și-ar fi partajat rolurile de machetare și tipărire a etichetelor false, de fabricare a cutiilor pentru sticle, de cumpărare a dopurilor pentru sticle, termocapsulelor și a sacilor decorativi (inclusiv din velvet) pentru ambalarea sticlelor.
Potrivit Codului penal, schema de contrabandă comisă în aceste împrejurări se pedepsește cu închisoare de la 4 la 10 ani, iar companiile ar risca amendă de la 400.000 lei la 600.000 lei cu privarea de dreptul de a exercita o anumită activitate. Totuși, până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești finale, persoanele beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.
Moldova
Incendiu puternic pe acoperișul unui bloc cu 15 etaje din Chișinău. Două persoane evacuate cu semne de intoxicație
Un incendiu de proporții a izbucnit în dimineața zilei de 11 decembrie pe acoperișul unui bloc locativ de pe bulevardul Renașterii Naționale 6 din Chișinău.
Apelul la Serviciul 112 a fost înregistrat la ora 08:57, iar primele date indicau arderea ruberoidului de pe acoperiș, cu pericol real ca flăcările să se extindă în interiorul imobilului.
Intervenția a fost tratată cu nivel sporit de alertă, la fața locului fiind mobilizate nu mai puțin de nouă echipe de pompieri. Pentru coordonarea operațiunii, IGSU a constituit și un Stat Major, având în vedere riscul ridicat al incendiului și înălțimea clădirii.
Pe durata intervenției, pompierii au reușit evacuarea a două persoane de la etajul 12, ambele prezentând semne de intoxicație cu produsele de ardere. Acestea au primit îngrijiri medicale, iar potrivit autorităților, nu au fost raportate victime.
La această oră, echipele IGSU continuă lucrările de lichidare completă a focarului. Cauza izbucnirii incendiului urmează să fie stabilită de specialiști.
Moldova
Val antidrog în centrul țării: consumatori, cultivatori și curieri, prinși într-o singură săptămână
Polițiștii din Ialoveni, Hîncești și Orhei au desfășurat în ultimele zile o serie de operațiuni antidrog care au vizat consumatori, cultivatori și curieri implicați în distribuția substanțelor narcotice în zona de centru a țării.
La Ulmu, polițiștii au descins la patru adrese unde au găsit pachețele cu droguri, folii cu urme de substanțe interzise și dispozitive de consum. Patru persoane, cu vârste între 24 și 39 de ani, au fost testate pozitiv la marijuana. În Molești, oamenii legii au ridicat o cantitate mare de masă vegetală cu miros specific și o armă IJ deținută ilegal, proprietarul de 39 de ani recunoscând că este consumator.
La Cărpineni, un tânăr de 28 de ani a fost reținut după ce ar fi cultivat cannabis procurat de peste hotare, pe care îl distribuia ulterior în cantități mari. Perchezițiile au scos la iveală marijuana hidroponică, semințe, un cântar de precizie și valută, toate trimise la expertiză.
Totodată, la Bulăiești, polițiștii din Orhei au depistat un tânăr de 19 ani care ar fi lucrat ca „curier” pentru un magazin online de droguri pe Telegram, plasând pachete în ascunzișuri din Chișinău. La domiciliul său au fost găsite Ecstasy, heroină, PVP, LSD și materiale de ambalare.
Cei vizați riscă pedepse de până la 7 ani de închisoare, iar anchetele continuă pentru identificarea întregii rețele implicate în traficul de droguri.
-
Moldova2 zile în urmăȘoferul care a fugit după tragedia de la Mihăileni, prins după 20 de zile. O tânără a murit, alta a supraviețuit
-
Moldova3 zile în urmăIncident grav la frontiera Lopatnic. Un polițist de frontieră și-a tras din întâmplare un glonț din arma din dotare
-
Moldova3 zile în urmăBărbat din raionul Anenii Noi, reținut pentru uciderea mamei sale de 81 de ani
-
Moldova6 zile în urmă/ÎN CĂUTARE/ Căutată cu disperare de rude: Tânăra care apare în imagini a plecat de acasă și nu s-a mai întors.
-
Moldova7 zile în urmăHoți „performanți” prinși la Botanica: instalau camere ascunse și intrau în apartamente cu „culegerea de chei”
-
Moldova2 zile în urmăDoi moldoveni, reținuți la frontiera română. Unul era căutat pentru tentativă de omor, altul – pentru abuzarea unui minor
-
Moldova2 zile în urmăAccident violent cu o ambulanță la Moscovei. Șoferul vinovat a fugit și este căutat
-
Moldova6 zile în urmăAu omorât un consătean, apoi au dat foc cadavrului. Un minor și un tânăr de 26 de ani, reținuți
