Rețele de socializare

Moldova

Uz de fals la frontiera moldo-ucraineană

Falsificarea documentelor, unul din tertipurile la care apelează mulți din conducătorii auto atunci când decid să traverseze granița și nu dispun de timp pentru a le perfecta legal.

Publicat

Doi cetățeni străini și un moldovean sunt documentați de polițiștii de frontieră pentru uz de fals în acte și modificării neautorizate asupra numărului de caroserie a mașinii.
Cazurile au fost consemnate în ultimele 48 de ore, în punctele de trecere Tudora, Palanca și Briceni.

Un tânăr din or. Anenii Noi s-a prezentat în PTF Tudora pentru controlul de frontieră, la volanul unui Opel Vectra, cu numere de înmatriculare moldovenești. În timpul verificării, polițiștii de frontieră au stabilit că asupra autovehiculului s-au efectuat unele modificări mecanice. Datele de pe caroserie nu corespundeau cu cele din pașaportul tehnic. Conducătorul auto a declarat că procurase autoturismul anul trecut, în luna iulie, de la un conațional din r-nul Drochia contra sumei de 300 de euro. Mai mult, a apelat la un expert auto pentru verificarea mașinii procurate, cel din urmă asigurându-l că nu există nici un temei de suspecție. În prezent, bărbatul de 33 de ani cooperează cu ofițerii de investigații pentru a elucida cazul, iar mașina a fost reținută și plasată pe teritoriul Direcției regionale EST.

Al doilea incident a avut loc în PTF comun Palanca-Maiaki-Udobnoe, unde s-a apropiat pe direcția ieșire din țară, un cetățean al Israelului. Acesta conducea un BMW înmatriculat în Irlanda. Printre documentele de călătorie înmânate spre verificare, șoferul a transmis și permisul de conducere eliberat de autoritățile de competență din Ucraina. În timpul examinării documentului cu tehnica din dotare s-a demonstrat că respectivul act prezintă semne de falsificare. Tânărul în vârstă de 23 de ani nu a dorit să dea careva declarații ce privește ilegalitatea comisă. Documentul a fost reținut și va fi transmis spre expertiză, iar cercetările sunt continuate de angajaţii Poliţiei de Frontieră în vederea stabilirii tuturor circumstanţelor.


Încheie șirul infracțional o procură falsificată, prezentată de către un cetățean ucrainean, pentru mijlocul de transport Mazda, înmatriculat în Lituania. Pentru formalitățile necesare trecerii frontierei de stat pe sensul de intrare în R. Moldova, în PTF comun Briceni-Rossoșani, conducător auto de 21 de ani a înmânat polițiștilor de frontieră mai multe documente, printre care s-a depistat și o împuternicire notarială lituaniană. Urmare a verificării minuțioase a actului s-a constatat că este falsificat. Cetățeanul Ucrainei cunoștea despre falsul documentului, ulterior a prezentat și procura autentică pentru autoturismul condus, deși împuternicirea notarială nu este verificată la traversarea frontierei de stat.

Polițiștii de frontieră cercetează cazurile în vederea atragerii la răspundere pentru ilegalitățile comise conform legislaţiei naţionale.

BORDER.GOV.MD


Moldova

Momente de panică în centrul Capitalei: un copil de 7 ani s-a rătăcit în PMAN

Un băiețel de 7 ani a provocat îngrijorare în Piața Marii Adunări Naționale, după ce trecătorii au observat că se află singur și pare rătăcit.

Publicat

Carabinierii au discutat cu copilul și au încercat să afle unde îi sunt părinții, însă acesta nu a putut oferi detalii clare.

Minorul a fost dus la Inspectoratul de Poliție Buiucani pentru identificarea familiei, iar după verificări, autoritățile au reușit să ia legătura cu tatăl.

Copilul a fost predat acestuia în siguranță.


echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Străin depistat după aproape doi ani de ședere ilegală în Moldova

Un cetățean străin care se afla ilegal pe teritoriul Republicii Moldova încă din 2023 a fost identificat în Chișinău de ofițerii Inspectoratului General pentru Migrație.

Publicat

Acesta a fost escortat până la frontiera de stat, iar autoritățile i-au aplicat interdicție de intrare pentru doi ani.

IGM anunță că va continua acțiunile de depistare și îndepărtare a persoanelor aflate ilegal în țară.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Tată, fiu, concubina și un apropiat de familie și-au transformat casa într-un „business” cu droguri pe Telegram

Patru persoane din Chișinău – tată, fiu, concubina acestuia și un prieten de familie – au fost arestate după ce poliția și procurorii PCCOCS au documentat timp de șapte luni o rețea care vindea droguri sintetice prin două magazine online pe Telegram.

Publicat

Grupul importa metadonă, mefedronă și amfetamină din Ucraina, le depozita în ascunzișuri din Capitală și le distribuia consumatorilor, iar banii erau retrași de pe carduri emise pe numele unor persoane din regiunea transnistreană.

La percheziții, mascații „Fulger” au ridicat droguri de peste un milion de lei, carduri bancare, telefoane și cartele SIM. Toți cei patru au fost plasați în arest pentru 30 de zile și riscă până la 15 ani de închisoare.


Ancheta continuă pentru identificarea altor complici.


Citește mai departe

topul săptămânii