Rețele de socializare

Moldova

Tragedie de nedescris. O fetiță de doar 8 ani s-a înecat într-un canal de scurgere a apei.

Tragedie într-o familie din raionul Anenii noi. O copilă de doar 8 ani a decedat subit. Nenororicrea s-a întâmplat în după-amiaza de 19 martie în localitatea Chirca. Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 16:15.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare, fata s-a înecat într-un canal de scurgere a apei, aflat în apropierea unui teren de fotbal din localitate. La fața locului au intervenit salvatorii și scafandrii IGSU, care au stabilit că trei copii au rămas blocați în canalul de scurgere în timp ce încercau să recupereze o minge de fotbal căzută în apa canalului. Alți copii aflați pe terenul de joacă au alertat o femeie care se afla în apropiere. Aceasta a reușit să salveze cei doi băieți rămași blocați în canal, însă, din nefericire, fata de 8 ani s-a înecat înainte de apelarea serviciilor de urgență. Scafandrii IGSU au recuperat corpul neînsuflețit al minorei de la o adâncime de 2,5 metri. Cauza și circumstanțele exacte ale incidentului urmează să fie stabilite de organele de drept. În acest context, IGSU îndeamnă părinții și persoanele care au în grijă minori să-i monitorizeze cu strictețe și să nu le permită să se joace sau să se afle nesupravegheați în locuri periculoase, precum malurile bazinelor acvatice, acoperișuri, fântâni, canale de acumulare a apei, poduri sau șantiere de construcții. Menționăm că, în doar 24 de ore salvatorii și pompierii au intervenit în 62 situații de risc.


Moldova

Scandal de corupție la Hîncești: Polițist și medic, cercetați pentru eliberarea ilegală de adeverințe medicale necesare reînnoirii permiselor auto.

Scandal de corupție, la Hîncești. Oamenii legii au descoperit o schemă de falsificare a adeverințelor medicale necesare pentru reînnoirea permiselor de conducere. Ancheta vizează un angajat al Inspectoratului de Poliție din raion și un medic de la Spitalul Raional.

Publicat

Potrivit anchetatorilor, cei doi ar fi eliberat documente medicale fără ca șoferii să fie examinați, contrar legii. Unele cazuri au avut loc chiar atunci când beneficiarii erau în afara țării. Investigațiile preliminare au arătat că medicul ar fi primit bani pentru aceste acte false în zeci de situații.

În urma perchezițiilor efectuate, oamenii legii au ridicat adeverințe medicale, telefoane care conțineau dovezi ale activităților ilegale, precum și două arme și muniții păstrate fără acte de medicul implicat.

Cercetările continuă pentru a stabili întregul cerc de persoane implicate. Până la finalizarea procesului, bănuiții beneficiază de prezumția de nevinovăție, conform legii.



Citește mai departe

Moldova

/ÎN CĂUTARE/ Dispărut de aproape o lună: Bărbatul care apare în imagini este căutat cu disperare de rude.

A urcat a volan, a pornit mașina și a dispărut. Un bărbat s-a adresat la poliție comunicând că fratele său a dispărut de aproape o lună. Este vorba despre un bărbat în vârstă de 43 de ani, din localitatea Mărinești, raionul Sîngerei.

Publicat

Rudele acestuia au comunicat că, în ziua de 26 deptembrie acesta a plecat într-o direcție necunoscută la volanul unui automobil de culoare argintie și până în prezent nu a revenit acasă. Potrivit poliției, vehiculul cu numǎrul de înmatriculare NYD 998 nu a fost fixatǎ pânǎ la moment în trafic.
Astfel, bărbatul care apare în imagini are înălțimea de 1,75 metri, corpolență slabă și ochi căprui. Oamenii legii și rudele acestuia vin cu îndemnul către cetățeni ca în cazul în care recunosc persoana care apare în imagini și dețin informații despre locul aflării acestuia să contacteze numărul de telefon 067 224 099 sau să apeleze Serviciul unic de urgență 112. Orice detaliu contează.


Citește mai departe

Moldova

Intervenție SMURD de urgență: Un moldovean rănit într-un accident rutier a fost transportat de la Iași la Chișinău.

Zbor medical de urgență! În după-amiaza zilei de 20 octombrie, un echipaj aero-medical SMURD din Iași a efectuat o misiune transfrontalieră pentru a transporta un pacient politraumatizat, cetățean al Republicii Moldova, în vârstă de 45 de ani.

Publicat

Victima unui accident rutier, pacientul a fost preluat din Iași și transportat cu elicopterul SMURD până în Chișinău. Pe întreaga durată a zborului, echipa medicală a monitorizat și menținut stabil starea acestuia, asigurând condiții optime de siguranță.

Elicopterul a aterizat pe stadionul Dinamo, de unde pacientul a fost preluat imediat de o echipă medicală și transportat la Institutul de Medicină Urgentă pentru tratament de specialitate.

De menționat, Serviciul Mobil de Urgență, Reanimare și Descarcerare din România intervine și în Republica Moldova încă din anul 2014, în baza unui acord bilateral. De la începutul anului 2025, aceasta este a doua misiune aeromedicală SMURD realizată pentru cetățenii Republicii Moldova.



Citește mai departe

topul săptămânii