Rețele de socializare

Moldova

Un moldovean are nevoie de ajutor, după un grav accident în Ungaria: „Acasă au rămas 4 copii și o soție îndurerată”

Un moldovean are nevoie de ajutor, după un accident tragic care a avut loc în Ungaria.

Publicat

Potrivit informațiilor, un microbuz în care se aflau și moldoveni s-a tamponat violent cu o mașină. Totul s-a întâmplat în dimineața zilei de 23 februarie, scrie Unimedia.INFO.

Din imaginile video publicate pe Facebook se observă cum un bărbat este prins între fiarele mașinii.

„La doar câțiva kilometri de vama cu Ungaria s-a produs un accident grav în care a fost implicat și Victor Simionel. În urma accidentului (încă nu se cunosc circumstanțele) Victor a suferit multe traumatisme și la moment este internat la terapie intensivă în Ungaria.


Acasă au rămas 4 copii și o soție îndurerată care de abia își pot reveni după șocul produs la auzirea vestei. Însă familia lui este dispusă să lupte pentru Victor și să-l aducă acasă sănătos, indiferent cât va dura și ce va necesita. Deocamdată, nu se știe cât va rămâne internat acolo și când va fi posibil de transportat, însă cheltuielile de spitalizare sigur nu pot fi acoperite de familie. De aceea, astăzi soția și cei 4 copii vin în fața voastră cu rugămintea de a-i ajuta cu o mică donație și rugăciune pentru a putea achita tratamentul lui Victor”, se arată în postare.

Link online pentru donații din orice colț al lumii:

https://www.mcharity.org/…/o-sansa-la-viata-pentru…


SMS cu textul 264 la 3300 (Moldcell) sau 9005 (Unite): 45 lei

(0)900 09005 din rețelele fixe, mobile Moldtelecom: 45 lei

Paypal: office@mcharity.org – Victor Simionel


B͟a͟n͟c͟a͟r͟e͟

MDL


Depuneți pe numele fundației: Fundația MCharity

Codul băncii: AGRNMD2X

Cod Fiscal: 1021620005849

IBAN Lei: MD22AG000000022514454458

IBAN USD: MD54AG000000022514454464

IBAN EUR: MD81AG000000022514454463

Adăugați în comentariile plății: pentru Victor Simionel

R͟e͟v͟o͟l͟u͟t͟

IBAN: LT43 3250 0579 3096 9989

SWIFT: REVOLT21

Notați în comentariu – pentru Victor Simionel

Moldova

Accident fatal la Briceni: Un șofer a murit după ce s-a izbit de un copac și a fost proiectat pe carosabil.

Accident tragic în raionul Briceni. Un bărbat de 34 de ani a murit după ce a ajuns cu mașina într-un copac. Tragedia a avut loc în dimineața de 24 aprilie, în jurul orei 8:30, la ieșirea din satul Caracușenii Noi.

Publicat

Potrivit unui comunicat al poliției, șoferul ar fi pierdut controlul volanului. Autoturismul a derapat de pe carosabil, s-a izbit violent de un copac, iar ulterior a fost proiectat înapoi pe traseu. În urma impactului, șoferul a murit pe loc.

Nu se cunoaște deocamdată cauza producerii accidentului. Toate circumstanțele urmează a fi stabilite.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Narcotice aduse din Ucraina: Un tânăr din Bălți, implicat într-o rețea de contrabandă cu droguri sintetice.

Un tânăr de 19 ani din Bălți a fost reținut de poliție, fiind suspectat de implicare într-o rețea de contrabandă și distribuire a drogurilor sintetice pe teritoriul Republicii Moldova.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, activitatea infracțională era coordonată prin intermediul aplicației Telegram, iar tânărul ar fi avut rolul de curier în cadrul rețelei. Acesta ar fi ridicat drogurile de la autocare care transportau pasageri și colete neînsoțite din Ucraina în Moldova.

Ulterior, substanțele erau transportate la un domiciliu închiriat, unde erau divizate în cantități mai mici, de aproximativ 50–100 de grame, și ascunse în diferite locații. De acolo, drogurile erau preluate de curieri și distribuite mai departe în doze de aproximativ un gram.

Suspectul ar face parte dintr-o grupare infracțională formată din cetățeni moldoveni și ucraineni, specializată în contrabandă și comercializarea drogurilor sintetice. Rețeaua ar fi activat timp de câteva luni și ar fi avut conexiuni în mai multe țări, inclusiv Ucraina, Polonia, România și Georgia.


Tânărul a fost reținut pe 16 aprilie, după ce a ridicat un colet neînsoțit de la un autocar intrat în Republica Moldova prin punctul de trecere Palanca–Maiaki–Udobnoe.

În urma percheziției, într-un colet cu produse alimentare, ascuns într-un pachet de cafea, polițiștii au depistat și ridicat aproximativ un kilogram de substanță de tip PVP, cunoscută drept „sare”.

Valoarea estimativă a drogurilor scoase din circuit depășește jumătate de milion de lei.


La solicitarea procurorilor, instanța a emis pe numele tânărului un mandat de arest preventiv pentru 30 de zile. La moment, acesta riscă o pedeapsă de la 7 până la 15 ani de închisoare.


Citește mai departe

Moldova

Moldovean, în stare critică la spital: Victima de 19 ani a fost dusă cu elicopterul la spital în urma unui accident în Italia.

Accident grav în Italia, cu implicarea unui moldovean. Un tânăr de 19 ani a ajuns în stare critică la spital, după ce a pierdut controlul volanului și s-a izbit violent într-o locuință.

Publicat

Impactul s-a produs în toiul nopții, într-o localitate din regiunea Veneto, iar zgomotul puternic a trezit locuitorii din zonă. Potrivit primelor informații, tânărul conducea cu viteză excesivă, iar la un moment dat a pierdut controlul mașinii. Vehiculul a lovit mai multe obstacole, inclusiv elemente de protecție ale unei clădiri, după care s-a izbit în plin de peretele unei case.

Forța impactului a fost atât de mare încât tânărul a fost aruncat în afara automobilului. Acesta a fost găsit inconștient pe carosabil de echipele de intervenție ajunse la fața locului.

Pompierii și echipajele medicale au intervenit prompt, i-au acordat primul ajutor și l-au stabilizat, după care a fost transportat de urgență cu elicopterul la un spital din Treviso. Medicii au anunțat că starea lui este gravă, iar acesta se află internat în terapie intensivă, sub supraveghere.


Între timp, pompierii au securizat zona și au înlăturat resturile automobilului distrus, iar carabinierii au demarat o anchetă pentru a stabili toate circumstanțele producerii accidentului.


Citește mai departe

topul săptămânii