Rețele de socializare

Moldova

Un adevărat arsenal de arme și muniții, ridicat de la 4 braconieri din centrul țării: Suspecții ar fi agresat anterior inspectorii de mediu

Un grup de braconieri periculoși a ajuns pe mâna oamenilor legii. Aceștia sunt bănuiți că ar fi participat și la conflictul din septembrie 2022, când au fost agresați mai mulți Inspectori de mediu.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, cei patru, cu vârstele cuprinse între 30 și 46 de ani sunt bănuiți de păstrarea ilegale a armelor și munițiilor, dar și de organizarea frecventă a unor partide nocturne de vânătoare neautorizată.

Acasă la bănuiți, în raioanele Hîncești și Strășeni, au depistat un pistol și șase arme de vânătoare, unele din ele deținute ilegal și toate păstrate în condiții periculoase. De asemenea, au fost găsite și aproape 900 de cartușe de diferit calibru, patru termovizoare, dar și trei amortizoare de sunet, toate deținute în lipsa actelor permisive. Dar nici asta nu e tot – au fost depistate și 30 de kg de carne, presupusă a fi de căprioară.

În cadrul cercetărilor, oamenii legii au constatat că cei patru suspecți ar fi implicați și în conflictul din noaptea de 8 septembrie 2022, de la marginea satului Ghidighici. Atunci, bănuiții fusese prinși la vânătoare ilegală de o echipă a Inspectoratului pentru Protecția Mediului, aflați în misiune de serviciu. Suspecții i-ar fi agresat pe oamenii legii, le-au smuls body-camerele de pe uniform, iar în rezultat unul dintre angajați a fost internat în spital cu diverse leziuni.


Investigațiile pe acest caz continuă, iar dacă vor fi găsiți vinovați, bănuiții riscă până la 7 ani privare de libertate, dar și amenzi de câte 42.500 de lei.

echipa.md


Moldova

Pe mâna autorităților italiene. Un moldovean, anunțat în căutare internațională, reținut la Bologna.

A ajuns pe mâna autorităților italiene. Un moldovean în vârstă de 27 de ani, dat în căutare internațională de autoritățile din Chișinău pentru trafic de droguri, a fost arestat pe Aeroportul din Bologna, Italia.

Publicat

Bărbatul, care deținea și un pașaport românesc, a fost reținut de polițiștii de frontieră italieni în urma unui control de rutină, la sosirea sa din Dublin, Irlanda. Presa italiană scrie că, în urma prelevării amprentelor, forțele de ordine au constatat că acesta era subiectul unui mandat de arestare internațional emis de autoritățile din Republica Moldova. Investigațiile ulterioare au relevat că bărbatul era căutat de aproape un an, fiind condamnat în 2023 de instanța din Chișinău pentru trafic de substanțe interzise.
Potrivit datelor oficiale, infracțiunile pentru care tânărul a fost condamnat s-au desfășurat în 2017 în raionul Hâncești, el fiind condamnat la un an și trei luni de detenție. Se pare că bărbatul a reușit să fugă din Moldova, înainte ca sentința să intre în vigoare. În urma arestării, tânărul moldovean urmează să fie extrădat în țara noastră, unde va trebui să-și execute pedeapsa primită.


Citește mai departe

Moldova

Operațiuni de deminare: proiectil și bombă, dezamorsate la Rezina și Fălești.

Operațiuni de deminare în două raioane ale țării. Geniștii Brigăzii Infanterie Motorizată „Moldova” au dezamorsat un proiectil de artilerie și o bombă cu aruncător, ce datau din perioada celui de-al Doilea Război Mondial.

Publicat

Primul caz a fost înregistrat în satul Țareuca din raionul Rezina. Acolo, în timpul unor lucrări agricole, câțiva localnici au descoperit un proiectil de artilerie. Oamenii au alertat forțele de ordine, astfel că la fața locului au intervenit de urgență geniștii pentru misiunea de deminare. Tot în timpul lucrărilor agricole a fost descoperită și o bombă cu aruncător, în satul Ciolacul Nou din raionul Fălești. Și în acest caz echipa de geniști a intervenit pentru operațiunea de dezamorsare. Cele două obiecte au fost neutralizate în condiții de maximă securitate.




Citește mai departe

Moldova

Droguri descoperite în fiecare zi. De la începutul anului au fost pornite sute de dosare penale.

Statistică alarmantă în Republica Moldova: în doar trei luni, au fost pornite 337 de cauze penale pentru infracțiuni legate de consumul și circulația substanțelor interzise — o creștere de peste 31% față de aceeași perioadă a anului trecut.

Publicat

Cu toate acestea, doar 154 dintre dosare au fost transmise în instanțele de judecată, adică mai puțin de jumătate. Cel puțin asta denotă cele mai recente date prezentate de IGP. Potrivit autorităților, de la începutul anului au fost înregistrate și 14 cazuri de contrabandă cu droguri, dintre care șase identificate de structurile poliției.
Pe de altă parte, s-au redus cazurile de procurare, consum ori deținere a drogurilor în cantități mici, fiind întocmite 1200 de procese-verbale, cu 13 la sută mai puțin decât anul trecut.
În raportul poliției se mai arată că substanțele cel mai des întâlnite rămân aceleași: marihuana, PVP, cannabis, hașiș, MDMA, cocaină, heroină și amestecuri pe bază de mephedronă — droguri periculoase, tot mai accesibile în rândul tinerilor. În context, autoritățile anunță că vor intensifica controalele și vor continua investigațiile în colaborare cu structuri internaționale.


Citește mai departe

topul săptămânii