Rețele de socializare

Moldova

O femeie diagnosticată cu schizofrenie, internată la Spitalul Clinic de Psihiatrie, după ce și-a înjunghiat mortal mama

O femeie din capitală a fost recunoscută vinovată de omorul mamei sale, fiind internată la Spitalul Clinic de Psihiatrie. Sentința a fost pronunțată astăzi de magistrații Judecătoriei Chișinău.

Publicat

Potrivit materialelor cauzei, tragedia s-a produs la data de 1 septembrie, când inculpata se afla la domiciliu împreună cu mama sa. La un moment dat, aceasta a luat un cuțit și i-a aplicat femeiei trei lovituri cu cuțitul, în urma cărora victima a decedat, scrie Deschide.MD.

Cadavrul a fost depistat de tatăl inculpatei, care a venit seara de la serviciu. După ce și-a văzut soția decedată, bărbatul a intrat repede în casă, unde a văzut-o pe fiica care stătea în pat. Tânăra l-a rugat pe tatăl său să o ierte, atunci bărbatul și-a dat seama că anume ea a fost cea care și-a ucis mama.

Fiind audiat, acesta a declarat că fiica este bolnavă psihic și anterior era internată de mai multe ori în instituțiile psihiatrice din capitală.


Și sora inculpatei a declarat în instanță că de circa 5 ani aceasta suferă de schizofrenie.

Examinând materialele dosarului, instanța a ajuns la concluzie că omorul a fost comis în stare de iresponsabilitate. În acest sens, s-a dispus internarea inculpatei la IMSP Spitalul Clinic de Psihiatrie, în regim cu supraveghere obişnuită.


Moldova

Puneau în circulație bancnote false. Doi tineri, reținuți în Chișinău

Doi tineri de 20 și 21 de ani, din Chișinău, au fost reținuți fiind suspectați de punerea în circulație a bancnotelor false pe teritoriul capitalei.

Publicat

Poliția a fost sesizată de un tânăr care a comunicat că ar fi primit o bancnotă presupus falsă de la unul dintre indivizi. Ulterior, în baza probelor și a informațiilor operative acumulate de polițiștii de la Botanica, în comun cu Direcția de Poliție Chișinău, s-a stabilit implicarea celor doi suspecți în comiterea infracțiunii.

În cadrul perchezițiilor efectuate la domiciliile și în autovehiculele suspecților au fost ridicate probe relevante, inclusiv purtători de informații, care confirmă implicarea acestora în activitatea ilegală.


Cei doi au fost plasați în arest pentru 30 de zile. Dacă vinovăția lor va fi demonstrată, aceștia riscă o pedeapsă cu închisoarea de la 5 la 10 ani.

Acțiunile de reținere au fost efectuate cu suportul mascaților din BPDS „Fulger”.

Ancheta continuă pentru documentarea completă a cazului.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Bătaie în mijlocul șoselei, la Telecentru: Poliția a inițiat un proces penal „pentru huliganism”

O scenă violentă a avut loc noaptea trecută în sectorul Telecentru din capitală, unde un bărbat a fost doborât la pământ de un taximetru, după ce acesta împreună cu o femeie s-au luat la bătaie cu șoferul chiar în mijlocul străzii.

Publicat

Incidentul, filmat de un trecător, s-a transformat într-un scandal de proporții, însoțit de înjurături și lovituri.

După ce imaginile au devenit virale pe rețelele de socializare, poliția a venit cu precizări.


„Ieri, în jurul orei 21:30, Poliția a fost sesizată despre un conflict produs pe șos. Hîncești din Chișinău.

La fața locului s-a stabilit că între un taximetrist și pasagerul său s-a iscat un conflict, iar, conform circumstanțelor preliminare, conducătorul auto l-ar fi tamponat pe pasager cu vehiculul pe care îl conduce.


Pe caz a fost inițiat un proces penal pentru huliganism. Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor”, a comunicat, pentru UNIMEDIA, ofițera de presă a Direcției de Poliție a municipiului Chișinău, Svetlana Scripnic.

Citește mai departe

Moldova

Incident grav la frontiera Lopatnic. Un polițist de frontieră și-a tras din întâmplare un glonț din arma din dotare

Un incident s-a produs pe 5 decembrie, în jurul orei 21:30, la Sectorul Poliției de Frontieră „Lopatnic”, Direcția regională Nord.

Publicat

Un angajat aflat în serviciu s-a auto-rănit cu arma din dotare, fiind găsit la sol cu o plagă prin împușcare la nivelul maxilarului.

Victima a fost transportată de urgență la spital și primește îngrijiri medicale; starea sa este stabilă, iar viața nu îi este pusă în pericol.

Poliția de Frontieră investighează circumstanțele incidentului și va oferi informații suplimentare.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii