Rețele de socializare

Moldova

Accidente grave s-au produs în weekend în nordul țării. Doi pietoni au decedat, iar două fete minore au ajuns la spital.

Accidente grave s-au produs în weekend în nordul țării. Doi pietoni au decedat, iar două fete minore au ajuns la spital.

Publicat

Unul din cele mai îngrozitoare coliziuni s-a produs la intrarea în localitatea Brătușenii-Vechi din raionul Edineț, în seara de 04 noiembrie. Acolo, un șofer în vârstă de 18 ani ar fi tamponat o femeie de 56 de ani, locuitoare a raionului Edineț care traversa regulamentar strada.

Traumele suferite de victimă au fost atât de grave, încât femeia a decedat până la sosirea medicilor.


Un alt accident s-a produs pe traseul dintre dintre localitățile Trinca și Tîrnova, în același raion. Acolo o șoferiță de 41 de ani, care le avea în vehicul ca pasagere pe fiicele ei minore, de 15 și, respectiv 17 ani, nu s-ar fi isprăvit cu ghidajul într-o curbă periculoasă. În rezultat, autoturismul a derapat de pe traseu, tamponându-se lateral într-un copac de la marginea traseului, după care vehiculul s-a inversat într-un câmp agricol.

În urma accidentului rutier, fetele minore au fost duse la spital cu diverse traumatisme.


Iar în seara de 05 noiembrie, în jurul orei 21.00, un alt accident grav s-a produs în apropierea orașului Rîșcani. De această dată, un șofer de 39 de ani ar fi tamponat mortal o tânără de 29 de ani. Victima traversa strada neregulamentar.

Potrivit poliției, nici în unul dintre cazuri, șoferii nu erau băuți la volane. Circumstanțele accidentelor rutiere sunt în proces de examinare.


Moldova

/VIDEO/ Narcotice aduse din Ucraina: Un tânăr din Bălți, implicat într-o rețea de contrabandă cu droguri sintetice.

Un tânăr de 19 ani din Bălți a fost reținut de poliție, fiind suspectat de implicare într-o rețea de contrabandă și distribuire a drogurilor sintetice pe teritoriul Republicii Moldova.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, activitatea infracțională era coordonată prin intermediul aplicației Telegram, iar tânărul ar fi avut rolul de curier în cadrul rețelei. Acesta ar fi ridicat drogurile de la autocare care transportau pasageri și colete neînsoțite din Ucraina în Moldova.

Ulterior, substanțele erau transportate la un domiciliu închiriat, unde erau divizate în cantități mai mici, de aproximativ 50–100 de grame, și ascunse în diferite locații. De acolo, drogurile erau preluate de curieri și distribuite mai departe în doze de aproximativ un gram.

Suspectul ar face parte dintr-o grupare infracțională formată din cetățeni moldoveni și ucraineni, specializată în contrabandă și comercializarea drogurilor sintetice. Rețeaua ar fi activat timp de câteva luni și ar fi avut conexiuni în mai multe țări, inclusiv Ucraina, Polonia, România și Georgia.


Tânărul a fost reținut pe 16 aprilie, după ce a ridicat un colet neînsoțit de la un autocar intrat în Republica Moldova prin punctul de trecere Palanca–Maiaki–Udobnoe.

În urma percheziției, într-un colet cu produse alimentare, ascuns într-un pachet de cafea, polițiștii au depistat și ridicat aproximativ un kilogram de substanță de tip PVP, cunoscută drept „sare”.

Valoarea estimativă a drogurilor scoase din circuit depășește jumătate de milion de lei.


La solicitarea procurorilor, instanța a emis pe numele tânărului un mandat de arest preventiv pentru 30 de zile. La moment, acesta riscă o pedeapsă de la 7 până la 15 ani de închisoare.


Citește mai departe

Moldova

Moldovean, în stare critică la spital: Victima de 19 ani a fost dusă cu elicopterul la spital în urma unui accident în Italia.

Accident grav în Italia, cu implicarea unui moldovean. Un tânăr de 19 ani a ajuns în stare critică la spital, după ce a pierdut controlul volanului și s-a izbit violent într-o locuință.

Publicat

Impactul s-a produs în toiul nopții, într-o localitate din regiunea Veneto, iar zgomotul puternic a trezit locuitorii din zonă. Potrivit primelor informații, tânărul conducea cu viteză excesivă, iar la un moment dat a pierdut controlul mașinii. Vehiculul a lovit mai multe obstacole, inclusiv elemente de protecție ale unei clădiri, după care s-a izbit în plin de peretele unei case.

Forța impactului a fost atât de mare încât tânărul a fost aruncat în afara automobilului. Acesta a fost găsit inconștient pe carosabil de echipele de intervenție ajunse la fața locului.

Pompierii și echipajele medicale au intervenit prompt, i-au acordat primul ajutor și l-au stabilizat, după care a fost transportat de urgență cu elicopterul la un spital din Treviso. Medicii au anunțat că starea lui este gravă, iar acesta se află internat în terapie intensivă, sub supraveghere.


Între timp, pompierii au securizat zona și au înlăturat resturile automobilului distrus, iar carabinierii au demarat o anchetă pentru a stabili toate circumstanțele producerii accidentului.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Beat criță la volan: Un șofer de 47 de ani, prins în stare de ebrietate avansată, la Ialoveni.

S-a încumetat să urce beat criță la volan, iar pentru asta va fi sancționat după merit. Este vorba despre un șofer de 47 de ani, care a fost prins în stare de ebrietate alcoolică avansată în localitatea Suruceni, raionul Ialoveni.

Publicat

Potrivit poliției, cazul a fost înregistrat în seara de 22 aprilie, când inspectorii Direcției de patrulare Centru a INSP au stopat în trafic conducătorul auto.

Testarea alcoolscopică cu aparatul Drager a arătat o concentrație de 1,02 mg/l alcool în aerul expirat, valoare care depășește cu mult limita admisă de lege.

Bărbatul a fost înlăturat de la volan și documentat. Acesta riscă amendă de până la 125.000 de lei sau închisoare de la 1 la 3 ani, cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport. Decizia va fi luată de instanța de judecată.


În ultimele 24 de ore, polițiștii au depistat șapte șoferi care conduceau în stare de ebrietate pe drumurile din țară.


Citește mai departe

topul săptămânii