Moldova
Trimiși în judecată, după ce au amenințat o femeie cu moartea prin declanșarea unei grenade, dacă nu ar fi primit 40.000.000 lei
Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) anunță trimiterea în judecată a învinuiților care în ianuarie 2023 au fost reținuți pentru șantajarea unei femei, de la care au pretins două milioane euro.
Inculpatul principal este liderul grupului infracțional, cu vârsta de 53 de ani și era prieten de familie al femeii șantajate. La solicitarea procurorilor PCCOCS, acesta a fost plasat în arest. Atât liderul, cât și complicele acestuia cu vârsta de 62 de ani sunt din municipiul Chișinău.
Inculpații îi comunicau femeii mesaje telefonice sau scrise, livrate în curtea casei acesteia sau pe mormântul soțului dânsei, decedat în 2014. Mesajele conțineau amenințări cu moartea victimei, prin declanșarea unei grenade sau prin strangulare, precum și amenințări cu moartea fiicei, care se afla în afara țării.
Aceștia s-au asigurat ca femeia să nu afle faptul că unul din ei este chiar prietenul de familie al acesteia, iar în comunicarea cu ea au inventat și un motiv pentru care pretindeau suma de bani. Astfel, autorul mesajelor livrate îi comunica din numele liderului faptul că acesta și-a ispășit pedeapsa în închisoare, în locul soțului ei decedat, pentru o infracțiune comisă de comun cu acesta. Iar motivul șantajului ar fi fost legat de faptul că acesta nu ar fi primit partea sa din venitul rezultat din infracțiunea comisă de ei, pe care o revendica acum de la ea.
Aceștia au fost denunțați autorităților în 2021 de către femeia șantajată. Autoritățile au întreprins măsurile necesare, care au dat în vileag identitatea membrilor grupului infracțional, în pofida precauțiilor acestora și eforturilor active de deviere a pistelor de investigație.
Potrivit Codului penal, șantajul comis în aceste împrejurări se pedepsește cu închisoarea pentru un termen de la 13 la 15 ani, iar până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești finale pe caz, învinuiții beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.
Moldova
Bacalaureat „cumpărat”? Percheziții CNA într-o schemă cu certificate internaționale pentru examenul la informatică.
Scandal de proporții în sistemul educațional. Cel puțin 15 elevi și studenți ar fi obținut, contra cost, certificate internaționale pentru a scăpa de BAC-ul la informatică și a primi nota „10” din oficiu. Ofițerii CNA au desfășurat percheziții într-un dosar de corupție ce vizează persoane implicate în organizarea acestor examene.
Potrivit anchetatorilor, în perioada martie–aprilie 2026, un profesor implicat în organizarea examenelor internaționale, împreună cu alte persoane, ar fi pus la punct o schemă ilegală prin care elevii și studenții puteau obține certificatele fără a susține corect probele.
În schimbul banilor, suspecții ar fi garantat promovarea examenelor și eliberarea certificatelor necesare.
Sumele cerute variau între 3.500 și 12.000 de lei, în funcție de „serviciile” oferite.
În urma investigațiilor, oamenii legii au identificat 15 elevi și studenți care ar fi beneficiat de această schemă.
Potrivit probelor, aceștia ar fi obținut certificatele prin eludarea procedurilor legale, după care le-ar fi prezentat autorităților competente pentru a obține nota 10 din oficiu la bacalaureat, la disciplina informatică.
Astfel, fără a susține examenul în mod real, aceștia ar fi beneficiat de rezultate maxime.
În prezent, acțiunile sunt investigate sub aspectul infracțiunilor de luare și dare de mită în proporții considerabile, iar perchezițiile continuă pentru acumularea probelor și identificarea tuturor persoanelor implicate.
Între timp, autoritățile din educație anunță posibile consecințe pentru cei vizați.
Ministrul Educației, Dan Perciun, a declarat că notele de 10 obținute la bacalaureatul la informatică ar putea fi anulate în cazul în care se confirmă neregulile.
Oficialul a precizat că aceste certificate sunt emise în baza unor standarde internaționale stricte, iar nerespectarea regulilor atrage sancțiuni.
DAN PERCIUN, MINISTRUL EDUCAȚIEI: „Aceste centre sunt, în mod normal, internaționale. Dacă nu sunt respectate regulile stabilite în procesul de certificare, se aplică sancțiuni. Acolo unde s-au comis abateri în eliberare, acele certificate urmează să fie anulate.”
Potrivit ministrului, aceste măsuri sunt necesare pentru a proteja integritatea sistemului de evaluare și pentru a menține standardele educaționale.
Ancheta este în desfășurare, iar persoanele vizate beneficiază de prezumția nevinovăției.
Moldova
Imagini șocante: O femeie a ajuns la spital după un accident violent produs în apropiere de orașul Fălești.
Accident de groază în apropiere de orașul Fălești. O femeie a ajuns la spital după ce mașina pe care o conducea s-a izbit frontal cu o camionetă. Coliziunea violentă s-a produs în seara zilei de 15 iunie, însă cazul a devenit cunoscut abia acum, după ce în spațiul public au apărut imagini cu momentul producerii accidentului.
În secvențele video surprinse de o cameră de bord se vede clar cum s-a întâmplat totul. Inițial, șoferul unei camionete iese la o depășire, peste linia continuă, și circulă cu viteză. Însă, într-o curbă periculoasă, acesta se lovește frontal de un automobil care venea din sens opus.
Din aceleași imagini se vede că și șoferița ar fi pătruns, la rândul ei, peste banda delimitatoare.
Potrivit datelor oficiale ale poliției, impactul s-a produs după ce femeia de 30 de ani ar fi ajuns pe contrasens într-un sector de drum cu marcaj longitudinal continuu.
În urma coliziunii, aceasta a rămas încarcerată, fiind nevoie de intervenția salvatorilor.
Pompierii au intervenit la fața locului și au efectuat lucrări de descarcerare pentru a o extrage dintre fiarele contorsionate.
Ulterior, victima a fost preluată de echipajul medical și transportată la spitalul raional Fălești, cu diverse traumatisme.
Șoferul camionetei, un bărbat de 31 de ani, precum și pasagerii acestuia nu au avut de suferit.
Poliția investighează cazul pentru a stabili circumstanțele exacte ale producerii accidentului.
Moldova
/VIDEO/ Escrocherie de 5,8 milioane lei: Zeci de oameni înșelați cu mașini și tehnică agricolă fictivă.
Zeci de oameni au rămas fără bani după ce au căzut în plasa unor escroci care promiteau automobile și tehnică agricolă la prețuri mult sub nivelul pieței. În realitate, era vorba despre o schemă bine organizată, pusă la punct în detaliu. Ofițerii INI, împreună cu procurorii PCCOCS și mascații de la Fulger, au reușit să destructureze gruparea, iar trei bărbați au fost plasați în arest preventiv.
Potrivit anchetei, suspecții au creat mai multe companii pe teritoriul Republicii Moldova, pe care le foloseau pentru a publica anunțuri atractive pe diverse platforme online.
Ofertele erau greu de refuzat, cu prețuri mult mai mici decât cele reale, astfel că reușeau rapid să câștige încrederea potențialilor clienți.
Cei interesați erau invitați la oficii din Chișinău, unde li se prezentau contracte de intermediere sau prestări servicii, care la prima vedere păreau perfect legale.
În realitate însă, documentele erau fictive, iar scopul era unul singur — obținerea banilor.
Victimele transferau sume importante în conturile companiilor controlate de suspecți, în speranța că vor primi bunurile promise.
După încasarea banilor, începea șirul amânărilor, invocându-se probleme vamale, dificultăți logistice sau necesitatea unor plăți suplimentare.
În cele din urmă, suspecții întrerupeau orice comunicare, iar automobilele sau tehnica agricolă nu mai ajungeau niciodată la destinatari.
Anchetatorii au stabilit că, în perioada 2025–2026, 31 de persoane au fost înșelate, iar prejudiciul total se ridică la 5,8 milioane de lei.
Cei trei bărbați, cu vârste de 26, 37 și 48 de ani, sunt cercetați pentru escrocherie în proporții deosebit de mari, comisă de un grup criminal organizat.
Procurorii PCCOCS au formulat învinuirile, iar instanța a dispus arestul preventiv pentru continuarea investigațiilor.
Până la o decizie definitivă, cei vizați beneficiază de prezumția nevinovăției.
-
Moldova3 ore în urmă/VIDEO/ Escrocherie de 5,8 milioane lei: Zeci de oameni înșelați cu mașini și tehnică agricolă fictivă.
-
Moldovao oră în urmăImagini șocante: O femeie a ajuns la spital după un accident violent produs în apropiere de orașul Fălești.
-
Moldovao oră în urmăBacalaureat „cumpărat”? Percheziții CNA într-o schemă cu certificate internaționale pentru examenul la informatică.
