Rețele de socializare

Moldova

Jumătate de an de la dispariția Mădălinei Cojocari. Imaginile emoționante publicate de poliția americană

Au trecut șase luni de când Mădălina Cojocari, fetița de 12 ani originară din Republica Moldova și dispărută în SUA, a fost văzută ultima dată coborând din autobuzul școlar.

Publicat

Poliția și FBI continuă căutările fetiței, scrie Newsmaker.MD.

„După cum am mai spus, continuăm să o căutăm. Scopul nostru este să o aducem acasă pe Mădălina. Vă rugăm să continuați să distribuiți poza ei pe rețelele de socializare. Credem că există cineva care ar putea avea informații importante despre unde se află Mădălina. Îi îndemnăm pe cei care cunosc să sune la: 704-892-7773”, au scris oamenii legii pe rețelele de socializare.


Amintim că Mădălina a fost văzută pentru ultima oară în public pe 21 noiembrie în autobuzul școlar. Mama sa susține că nu a mai văzut-o din data de 23 noiembrie, însă a anunțat dispariția copilei abia pe 15 decembrie și nu la poliție, ci conducerii școlii.

Aceasta mai spune că în seara respectivă s-a certat cu soțul său, iar bărbatul a plecat în orașul său natal Michigan. Ea l-ar fi anunțat că fetița lipsește peste trei zile, atunci când acesta s-a întors acasă. Anchetatorii au observat că bucătăria din locuința familiei avea o zonă blocată cu placaj. Bărbatul a răspuns că intenționa să construiască o anexă.

De asemenea, în curtea locuinței au fost găsit resturi de cenușă de la un foc de tabără. Potrivit vecinilor, focul a ars timp de mai multe zile.


Oamenii legii au făcut un apel pentru a găsi posibili martori oculari, care au văzut-o pe Diana Cojocari, mama Mădălinei, în regiunea Madison County sau mașina acesteia.

Forțele de ordine au confiscat trei telefoane mobile din casa familiei.

Pe 11aprilie, Mădălina a împlinit 12 ani. Poliția din Cornelius, orașul unde locuia fetița, a organizat o adunare în fața sediului instituției, în semn de solidaritate. Intrarea în clădire a fost decorată cu panglici galbene.


Advertisement

Moldova

Trei persoane, condamnate la pușcărie: Au drogat și obligat o minoră să se culce cu până la șapte clienți pe zi.

Doi bărbați și o femeie din Chișinău au fost condamnați la 15 și 13 ani de închisoare pentru exploatarea sexuală a unei fete de 16 ani. Copila a trecut printr-un calvar timp de peste 40 de zile, fiind drogată și impusă să consume alcool pentru a întreține relații sexuale cu până la șapte clienți pe zi.

Publicat

Potrivit unui comunicat al PCCOCS, cazul s-a produs în 2019, când victima, care avea pe atunci 16 ani, a fugit de acasă, din Cantemir, după un conflict cu familia. Aceasta a plecat la Chișinău, unde a făcut cunoștință cu femeia condamnată, care avea, pe atunci, 20 de ani. Întrucât nu avea unde trăi, aceasta a acceptat propunerea condamnatei să se cazeze gratuit în apartamentele pe care le care închiria pentru prestarea serviciilor sexuale. Totuși, după o perioadă de timp, condamnata a amenințat-o că o va alunga din apartament dacă nu-i va da bani.

Astfel, adolescenta a fost constrânsă să presteze și ea servicii sexuale, în baza anunțurilor publicate de tânăra condamnată pe o platformă de anunțuri. Aceasta era forțată să consume alcool și droguri de tip ”sare” ca să poată presta servicii sexuale cu până la șapte clienți pe zi.

Toți banii erau ulterior luați de condamnată, care mai fusese anterior cercetată penal pentru păstrare de droguri, furt și înșelăciune.


În schema de traficare a copilei figurau și doi indivizi: un tânăr de 28 de ani, care o transporta pe victimă la ”chemări”. Totuși, cei mai mulți clienți erau puși la dispoziție de către condamnatul care era administrator al unui hostel din municipiul Chișinău, cu vârsta de 39 de ani.

Schema de traficare a copilei a fost deconspirată de autorități peste circa 40 de zile. Un client care venise la apartamentul unde se afla victima pentru servicii sexuale a refuzat să întrețină cu aceasta relații intime după ce a observat că minora era drogată. Ulterior, acesta a denunțat autorităților cele văzute, iar cei trei au fost plasați în arest.

Adolescenta traficată a fost primită într-un Centru de plasament din Chișinău, unde a beneficiat de îngrijiri medicale și asistență psihologică. Totodată, la solicitarea victimei, cei trei condamnați urmează să-i achite suma de 25 de mii de lei ca prejudiciu moral. Suplimentar pedepsei cu închisoarea, cei trei nu vor putea munci în domenii legate de copii timp de alți trei ani.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Ar fi spart mașini parcate: Doi cetățeni străini, reținuți la Chișinău și plasați în arest pentru 30 de zile.

Doi cetățeni străini au fost arestați preventiv pentru 30 de zile, după ce ar fi spart un automobil parcat pe o stradă din Chișinău și ar fi furat câteva mii de lei. Suspecții sunt bănuiți că fac parte dintr-un grup infracțional organizat, specializat în furturi din mașini.

Publicat

Potrivit poliției, reținerea a fost efectuată de ofițerii sectorului Botanica, iar cei doi bărbați au vârstele de 46 și 51 de ani. Ancheta arată că indivizii ar fi spart geamul unui automobil parcat, au pătruns în interior și au sustras mijloace bănești, după care au părăsit locul faptei.

În urma măsurilor speciale de investigație, polițiștii au reușit să-i identifice și să-i localizeze pe suspecți. Oamenii legii susțin că aceștia ar face parte dintr-o grupare infracțională organizată, care viza automobile parcate în diferite zone ale capitalei.

Pe numele bănuiților a fost aplicată măsura preventivă – arest pentru 30 de zile. Conform legislației în vigoare, dacă vor fi găsiți vinovați, aceștia riscă o pedeapsă de până la patru ani de închisoare.



Citește mai departe

Moldova

Doi maturi și patru copii au fost răniți, după ce mașina lor s-a tamponat cu un tir și cu un microbuz, la Anenii Noi.

Un accident rutier extrem de grav, soldat cu mai multe persoane rănite, inclusiv patru copii, s-a produs în după-amiaza zilei de 9 februarie, pe drumul de ocolire a localității Troița Nouă din raionul Anenii Noi. Victimele au avut nevoie de intervenția de urgență a medicilor.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare oferite de poliție, accidentul a avut loc în jurul orei 15:00. Un bărbat de 53 de ani, care conducea un camion, ar fi pierdut controlul direcției de deplasare, a pătruns pe sensul opus de circulație și a lovit un automobil condus de un bărbat de 30 de ani. În urma impactului violent, autoturismul a fost proiectat într-un microbuz, la volanul căruia se afla un bărbat de 40 de ani.

În urma coliziunii, șoferul autoturismului și pasagerii acestuia – un tânăr de 21 de ani și patru copii cu vârstele de 14, 10, 2 și 1 an – au fost transportați la spital pentru îngrijiri medicale.

Poliția mai precizează că toți cei trei șoferi implicați în accident au fost testați alcoolscopic, iar rezultatele au fost negative. Oamenii legii continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate circumstanțele în care s-a produs accidentul.



Citește mai departe

topul săptămânii