Moldova
/FOTO/ Voia să zboare spre România cu 7 monede de argint, ascunse în valiză
Monede, presupuse a fi din argint, tăinuite de o pasageră. În Aeroportul Internațional Chișinău, polițiștii de frontieră în comun cu funcționarii vamali au depistat 7 monede, presupuse a fi din argint, pe care posesoarea a ascuns despre prezența acestora.
Astăzi, 22 mai 2023, în jurul orei 04:05, printre pasagerii cursei „Chișinău-București” a fost identificată cetățeanca României. În cadrul verificărilor de specialitate, echipa comună de control a depistat în bagajul de mână cele 7 monede, nedeclarate.
În fapt, bunurile au fost ridicate și sunt pasibile confiscării, iar persoana riscă să fie sancționată contravențional în conformitate cu prevederile art. 43¹, 287 alin. (10) Cod Contravențional.

Moldova
/VIDEO/ Făceau mișmașuri cu criptomonede: Cinci bănuiți de escrocherii cu bani virtuali și aplicarea unei scheme piramidale, reținuți.
O rețea de escrocherii cu criptomonede a fost destructurată de oamenii legii, iar cinci persoane au fost reținute.
Potrivit autorităților, suspecții sunt din Chișinău, au vârste cuprinse între 21 și 32 de ani și sunt bănuiți de spălarea banilor prin intermediul unor scheme piramidale, bazate pe tehnologii informaționale.
Aceștia au fost reținuți în baza unor informații operative, potrivit cărora ar fi intenționat să părăsească teritoriul Republicii Moldova.
În urma perchezițiilor, oamenii legii au ridicat mai multe bunuri, inclusiv automobile de lux, despre care se presupune că ar proveni din activitatea infracțională.
Anchetatorii susțin că membrii grupării ar fi legalizat sume importante de bani obținute din înșelătorii, inclusiv prin utilizarea criptomonedelor.
Pentru a ascunde proveniența banilor, aceștia ar fi utilizat scheme complexe din domeniul criminalității informatice, inclusiv platforme digitale descentralizate, conturi multiple și aplicații automatizate care rulează în aplicația Telegram.
Transferurile financiare erau realizate prin intermediul unor platforme nereglementate, fără transparență asupra destinației finale a fondurilor.
De asemenea, suspecții ar fi pus în aplicare și o schemă piramidală, prin care convingeau persoane să investească în active virtuale inexistente.
În realitate, spun anchetatorii, banii erau direcționați către membrii de vârf ai grupării, în timp ce majoritatea participanților pierdeau sumele investite.
Urmărirea penală este în desfășurare, iar autoritățile urmează să stabilească toate circumstanțele cazului, inclusiv identificarea organizatorilor și a eventualelor persoane implicate.
Totodată, vor fi întreprinse măsuri pentru recuperarea bunurilor provenite din activități infracționale.
Moldova
Braconaj în serie la Costești–Stînca: Doi braconieri prinși, iar alți doi condamnați după ce au provocat pagube de sute de mii de lei mediului.
Un nou caz de braconaj piscicol a fost depistat pe lacul Costești–Stînca, unde doi bărbați au fost prinși cu zeci de pești capturați ilegal, prejudiciul fiind estimat la 90 de mii de lei. Între timp, într-un alt dosar, alți doi braconieri au fost deja condamnați pentru pescuit ilegal în aceeași zonă, după ce au provocat pagube de peste 780 de mii de lei.
Potrivit Inspectoratului pentru Protecția Mediului, cazul recent a fost documentat de inspectorii de mediu din Rîșcani, în timpul unor razii nocturne desfășurate pe lacul de acumulare Costești–Stînca, în extravilanul orașului Costești, în colaborare cu polițiștii de frontieră. În timpul verificărilor, au fost depistate două persoane care dețineau ilegal 42 de exemplare de pești din diferite specii, cu o greutate totală de aproximativ 10 kilograme. Specialiștii estimează că prejudiciul cauzat resurselor biologice acvatice se ridică la circa 90.000 de lei. Cazul este în curs de documentare, iar controalele în zonă vor continua.


În paralel, procurorii anunță că doi bărbați de 25 și 35 de ani au fost condamnați recent pentru un alt caz de pescuit ilegal comis tot pe lacul Costești–Stânca. Potrivit anchetei, aceștia au pescuit într-o zonă interzisă, folosind plase sintetice de mari dimensiuni — unelte interzise, considerate mijloace de nimicire în masă a faunei acvatice. În urma acțiunilor lor, au fost capturați sute de pești, iar prejudiciul cauzat mediului a fost estimat la aproximativ 784.000 de lei.



Instanța le-a aplicat ambilor pedeapsa sub formă de 200 de ore de muncă neremunerată în folosul comunității și a dispus recuperarea integrală a prejudiciului. Totodată, au fost confiscate bunurile folosite la comiterea infracțiunii, inclusiv un automobil și o barcă gonflabilă. Sentința nu este definitivă și poate fi contestată.
Moldova
Accident mortal în UTA Găgăuzia: Un bărbat de 74 de ani a murit după ce mașina pe care o conducea a derapat de pe traseu.
Un bărbat de 74 de ani și-a pierdut viața după ce automobilul pe care îl conducea a derapat de pe carosabil. Accidentul rutier grav s-a produs în data de 24 martie, pe traseul Ceadîr-Lunga – Baurci – Congaz, din Unitatea Teritorială Autonomă Găgăuzia.
Potrivit informațiilor preliminare oferite de poliție, bărbatul se afla la volanul unui automobil care, din motive deocamdată necunoscute, a derapat de pe traseu. În urma impactului, conducătorul auto a suferit traumatisme incompatibile cu viața și a decedat la fața locului.
Preliminar, bărbatul se afla singur în mașină în momentul producerii accidentului. Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au inițiat cercetări pentru a stabili toate circumstanțele producerii coliziunii.
Între timp, în presă se vehiculează informația potrivit căreia bărbatului i s-ar fi făcut rău la volan, fapt care ar fi dus la pierderea controlului asupra automobilului și, ulterior, la producerea accidentului. Deocamdată, această versiune nu a fost confirmată, dar nici infirmată de autorități.
Cauzele exacte ale accidentului urmează să fie stabilite în cadrul anchetei, iar oamenii legii continuă investigațiile pentru a determina cu exactitate circumstanțele în care s-a produs tragedia.

-
Moldova6 zile în urmăAlcool, răpire și impact: Un bărbat, fiind băut, ar fi răpit mașina oaspetelui său după care a ajuns cu ea în șanț.
-
Moldova2 zile în urmăMoldovean ucis în Italia: Bărbatul a fost bătut mortal, în urma unui conflict. Suspectul, cetățean român, a fost reținut.
-
Moldova2 zile în urmă11 răniți în două accidente rutiere: În una dintre coliziuni a fost implicat și un șofer în stare de ebrietate.
-
Moldova6 zile în urmă/VIDEO/ Descinderi antidrog la Strășeni: Trei bărbați, documentați pentru consum și trafic de narcotice.
-
Moldova5 zile în urmă/VIDEO/ I-a lăsat fără milioane de lei: Un chișinăuian este bănuit de escrocherie de proporții legate de așa zise investiții.
-
Moldova5 zile în urmă/VIDEO/ Ar fi adus cocaină prin contrabandă: Un lider străin și doi complici din Chișinău, prinși în flagrant.
-
Moldova2 zile în urmăAccident teribil la Soroca: Un șofer a murit pe loc, iar o femeie a ajuns în stare gravă la spital.
-
Moldova2 zile în urmăTragedie fără margini în satul Svetlîi: O fată de 15 ani a murit, după ce motocicleta pe care se afla s-a tamponat cu o mașină.
