Rețele de socializare

Moldova

Marcela Paladi cere legi mai dure pentru vitezomani, după tragediile de la Stăuceni, Ciocana și Băcioi: „Oare câte vieți mai trebuiesc spulberate și mutilate?”

Marcela Paladi, tânăra care a rămas fără picioare în accidentul de pe Viaduct din capitală, cere legi mai dure pentru vitezomani.

Publicat

Tânăra a publicat un clip video pe rețelele de socializare pe care le gestionează, în care își manifestă solidaritatea cu victimele tragicelor accidente de la Stăuceni, Ciocana și Băcioi, care au zguduit opinia publică, transmite Newsmaker.MD.

„Oare câte vieți mai trebuiesc spulberate și mutilate, ca autoritățile să se implice și să aplice amenzi mai usturătoare? Oare câte familii trebuiesc distruse, ca legile în sfârșit să devină mai drastice? De ce într-o țărișoară atât de mică, se întâmplă lucruri atât de urâte? De ce mamei mele ar trebui să-i fie teamă să traverseze strada regulamentar!? De ce tatălui meu ar trebui să-i fie teamă să conducă de la serviciu până acasă, că poate ieși un „șumaher” de după colț? De ce locul meu de baștină e un loc nesigur pentru mine, pentru familia mea, pentru prietenii mei, pentru oricine?”, s-a întrebat tânăra.


De menționat că de la începutul acestui an pe teritoriul Republicii Moldova au avut loc mai multe tragedii rutiere, care au zguduit opina publică. Pe 23 decembrie un băiat de 10 ani a decedat în urma unui grav accident rutier produs pe bulevardul Dacia din sectorul Botanica al capitalei, în timp ce traversa strada regulamentar, pe trecerea de pietoni. La scurt timp, pe 6 februarie, tânăra Marcela Paladi a rămas fără ambele picioare după ce a fost tamponată de un automobil în timp ce încerca să plaseze pe șosea semnalizatorul, după ce mașina în care se afla fusese, la rândul său, implicată într-un accident.

La mai puțin de o săptămână după accident, tânărul ciclist, Valerian Răilean, campion al Republicii Moldova la ciclism, a decedat pe patul de spital, după ce a fost tamponat de un vitezoman. Accidentul s-a produs în apropiere de comuna Stăuceni, în timp ce Valerian, împreună cu un prieten de al său, se antrenau pentru campionat.

Șirul accidentelor care au șocat a continuat cu tragedia de la Ciocana. Anastasia, o tânără de doar 12 ani a fost strivită de un troleibuz în timp ce traversa strada regulamentar, pe trecerea de pietoni. În cel mai recent caz, produs pe 14 mai, trei tineri și-au pierdut viața într-un grav accident rutier lângă Băcioi, iar alte trei persoane au ajuns la spital în stare gravă.


Moldova

Minor tamponat de mașină: Băiatul de 7 ani se deplasa cu bicicleta în momentul în care a fost lovit de un automobil.

Un copil a ajuns la spital, după ce a fost implicat într-un accident rutier produs în satul Cărpineni, raionul Hîncești.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare, incidentul a avut loc în seara zilei de 4 mai, în jurul orei 17:30, după ce poliția a fost alertată despre producerea accidentului. Ajunși la fața locului, oamenii legii au stabilit că un bărbat de 40 de ani, aflat la volanul unui automobil, ar fi lovit o bicicletă condusă de un minor de 7 ani.

Conform datelor preliminare, copilul se deplasa în aceeași direcție cu vehiculul, pe traseul în direcția satului Negrea, iar impactul s-ar fi produs în circumstanțe care urmează a fi clarificate. Un martor susține că, înainte de coliziune, minorul ar fi întors capul spre mașină și s-ar fi deplasat în direcția acesteia.

În urma impactului, copilul a suferit traumatisme și a fost găsit la pământ, fiind preluat de un echipaj medical și transportat de urgență la Spitalul Raional Hîncești pentru îngrijiri medicale.


Șoferul a fost testat alcoolscopic, rezultatul fiind negativ.

Poliția a inițiat o anchetă pentru a stabili toate circumstanțele producerii accidentului, inclusiv modul în care s-a produs impactul și eventualele responsabilități.


Citește mai departe

Moldova

La un pas de tragedie: Doi minori ar fi pătruns ilegal într-o instalație electrică de înaltă tensiune.

Doi minori au fost la un pas de tragedie, după ce au pătruns ilegal într-o instalație electrică de înaltă tensiune din municipiul Chișinău.

Publicat

Incidentul s-a produs în după-amiaza zilei de 2 mai, în jurul orei 17:00. Potrivit informațiilor publicate pe o rețea de socializare de către reprezentanții companiei oficiale de distribuție a energiei electrice, aceștia au reușit să intre pe teritoriul îngrădit al unei stații electrice de transformare și chiar s-au urcat pe acoperișul clădirii, expunându-se unor riscuri extreme.

Pătrunderea neautorizată a fost detectată de sistemele de securitate, iar semnalul de alertă a fost transmis imediat serviciului de pază. Intervenția rapidă a agenților de pază privată a făcut posibilă reținerea minorilor înainte ca aceștia să ajungă în contact cu instalațiile electrice, prevenind astfel o posibilă tragedie.

Cazul a fost documentat de poliție, care urmează să stabilească toate circumstanțele producerii incidentului.


Ditribuitorul oficial avertizează că accesul în astfel de zone este strict interzis și extrem de periculos. Instalațiile de înaltă tensiune pot provoca electrocutări, arsuri grave, căderi de la înălțime sau chiar deces, iar pericolul nu este întotdeauna vizibil.

Autoritățile fac apel către părinți, tutori și cadre didactice să discute cu copiii despre riscurile majore și să le explice că aceste obiective nu sunt locuri de joacă sau explorare.

Totodată, cetățenii sunt îndemnați să evite apropierea de instalațiile electrice, să nu încerce să le acceseze și să nu atingă cabluri sau echipamente deteriorate, pentru a preveni incidente grave.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Băuți sau fără permis: Mai mulți șoferi, documentați, după ce au încălcat grav regulile de circulație.

Mai mulți șoferi au fost documentați de oamenii legii, după ce au încălcat grav regulile de circulație în diferite localități din țară, fiind depistați în stare de ebrietate, fără permis sau implicați în incidente rutiere.

Publicat

În raionul Strășeni, un bărbat de 40 de ani a fost stopat în localitatea Pănășești, prezentând semne evidente de ebrietate. Acesta a refuzat atât testarea alcoolscopică, cât și prelevarea probelor biologice, fapt pentru care pe numele său a fost inițiată o cauză penală. Bărbatul a fost reținut pentru 72 de ore.

Tot în același raion, în localitatea Rădeni, un alt bărbat de 40 de ani, fără permis de conducere, a urcat la volanul unui ATV și a tamponat un automobil parcat. Testarea a arătat o concentrație de 0,98 mg/l alcool în aerul expirat.


De asemenea, un caz grav a fost înregistrat în localitatea Bardar, raionul Ialoveni. Un tânăr de 26 de ani, originar din raionul Șoldănești, a fost stopat în timp ce conducea neuniform, fără a deține permis de conducere. Testarea a indicat o concentrație de 1,04 mg/l alcool în aerul expirat. Autoturismul a fost ridicat, iar pe numele acestuia a fost inițiat un dosar penal. Conform legislației, acesta riscă până la un an de închisoare, muncă neremunerată în folosul comunității sau amendă de până la 40.000 de lei.


Abateri similare au fost înregistrate și în raionul Orhei, unde polițiștii au depistat mai mulți șoferi în stare de ebrietate. O femeie de 28 de ani conducea cu 1,13 mg/l alcool în aerul expirat, iar un bărbat de 52 de ani avea 1,08 mg/l. Alte două persoane au fost prinse la ghidonul unor motocultoare, cu 0,58 mg/l și 0,33 mg/l alcool.


Totodată, polițiștii au documentat mai multe cazuri de conducere fără permis, inclusiv un bărbat de 33 de ani, un tânăr de 25 de ani pe ATV, un alt tânăr de 23 de ani pe motocicletă fără echipament de protecție, dar și un bărbat de 59 de ani care conducea o motocicletă neînmatriculată.

Grav este faptul că în trafic au fost depistați și minori. În municipiul Orhei, un adolescent de 15 ani a fost prins la ghidonul unei motociclete, iar un alt minor de 17 ani se afla la volanul unui automobil.


Un alt caz a fost înregistrat în municipiul Bălți, pe strada Decebal, unde un echipaj mixt de carabinieri și polițiști a stopat un automobil care se deplasa haotic, punând în pericol traficul. La volan se afla un bărbat în stare de ebrietate, iar testarea a indicat 0,66 mg/l alcool în aerul expirat. Acesta a fost înlăturat de la conducere, iar mașina a fost evacuată la parcarea specială.

În toate cazurile, mijloacele de transport au fost ridicate, iar persoanele vizate sunt cercetate conform legislației. Oamenii legii atrag atenția că astfel de abateri reprezintă un risc major pentru siguranța rutieră și pot avea consecințe grave.

Citește mai departe

topul săptămânii