Moldova
Omor din interes material: Un bărbat a fost condamnat la 11 ani și jumătate de pușcărie
Prin sentința Judecătoriei Bălți, sediul Fălești, din 27 decembrie 2022, un bărbat în vârstă de 44 de ani, originar din raionul Fălești, a fost condamnat la închisoare pe un termen de 11 ani și 6 luni, cu executarea pedepsei în penitenciar de tip închis, pentru comiterea infracțiunii de omor din interes material. Sentința motivată urmează a fi pronunțată la 10 februarie 2023.
Așadar, potrivit actului de învinuire, inculpatul, la 05.11.2022, în perioada de timp cuprinsă între orele 09:00-11:00, în timp ce se afla în casa de locuit a victimei, într-un sat din raionul Fălești, urmărind scopul lipsirii de viață a acesteia în vederea obținerii unor surse bănești, intenționat i-a aplicat multiple lovituri cu o bucată de lemn, în regiunea capului, cauzându-i victimei, potrivit concluziilor raportului de expertiză judiciară, leziuni corporale grave, incompatibile cu viața, care au dus la decesul victimei, la fața locului.
Menționăm că, inculpatul și-a recunoscut vinovăția în săvârșirea faptelor de care a fost acuzat, prin urmare, judecata pe acest caz, s-a realizat conform unei proceduri simplificate.
În privința inculpatului a fost menținută măsura preventivă sub formă de arest preventiv, până la intrarea sentinței de condamnare în vigoare.
Sentința nu este definitivă și poate fi contestată cu apel în termen de 15 zile la Curtea de Apel Chișinău.
Moldova
Tânăr de 18 ani, lovit pe trecerea de pietoni, pe Calea Orheiului
Un pieton de 18 ani a ajuns la spital după ce a fost lovit de un automobil, sâmbătă seara, pe strada Calea Orheiului din Chișinău.
Potrivit Poliției Capitalei, accidentul s-a produs în timp ce tânărul traversa regulamentar strada, pe o trecere de pietoni nedirijată.
„Un automobil de marca Toyota, condus de o femeie de 28 de ani, a tamponat pietonul”, a declarat Svetlana Scripnic, ofițer de presă al Poliției Capitalei.
În urma impactului, victima a suferit traumatisme și a fost transportată la spital pentru îngrijiri medicale. Circumstanțele exacte ale accidentului sunt investigate de oamenii legii.
Moldova
Goană cu alcool la Călărași. Un tânăr beat a fugit de poliție până la Cornova
„A pornit la drum cu curajul din pahar.” Un tânăr de 24 de ani a pus în pericol traficul, după ce a urcat beat la volanul unui Peugeot și a refuzat să oprească la semnalele polițiștilor din Călărași.
Urmărirea a început în apropierea satului Rădeni și s-a încheiat la Cornova, unde mașina a fost blocată.
Testarea alcoolscopică a indicat 1,12 mg/l alcool în aerul expirat, o concentrație extrem de periculoasă.
Automobilul a fost ridicat la parcarea specială, iar șoferul a fost reținut pentru 72 de ore.
Moldova
Accident mortal la Florești. O femeie a murit pe loc, iar soțul ei s-a stins pe patul de spital
Un grav accident rutier s-a produs astăzi, în jurul orei 10:20, în apropierea satului Ghindești, raionul Florești.
Un automobil de marca Citroën, condus de un bărbat de 53 de ani, a derapat de pe carosabil din cauza vitezei excesive, s-a izbit violent de un copac și s-a inversat.
În mașină se afla și soția șoferului, tot în vârstă de 53 de ani, care a decedat pe loc în urma impactului. Conducătorul auto a fost transportat în stare gravă la spital pentru îngrijiri medicale.
Din nefericire, în urma traumelor primite, și șoferul a decedat la spital.
Poliția continuă cercetările pentru a stabili toate circumstanțele producerii tragediei.
-
Moldova3 zile în urmăBărbat ucis cu o țeavă, la Ungheni. Suspectul, în vârstă de 34 de ani, găsit mort în podul casei
-
Moldova6 zile în urmăȘoferul care a fugit după tragedia de la Mihăileni, prins după 20 de zile. O tânără a murit, alta a supraviețuit
-
Moldova7 zile în urmăBărbat din raionul Anenii Noi, reținut pentru uciderea mamei sale de 81 de ani
-
Moldova6 zile în urmăDoi moldoveni, reținuți la frontiera română. Unul era căutat pentru tentativă de omor, altul – pentru abuzarea unui minor
-
Moldova6 zile în urmăAccident violent cu o ambulanță la Moscovei. Șoferul vinovat a fugit și este căutat
-
Moldova3 zile în urmăAccident mortal la Florești. O femeie a murit pe loc, iar soțul ei s-a stins pe patul de spital
-
Moldova5 zile în urmăAccident grav, la Fundul Galbenei: Un camion s-a răsturnat, iar șoferul a fost transportat la spital.
-
Moldova3 zile în urmăGoană cu alcool la Călărași. Un tânăr beat a fugit de poliție până la Cornova
