Rețele de socializare

Moldova

Un moldovean, un ucrainean și un indian, prinși la frontieră cu acte false

Un conațional și doi cetățeni străini sunt cercetați pentru prezentarea actelor falsificate. Bărbații au fost depistați în fluxul de călători din punctele de trecere a frontierei Cahul și Palanca.

Publicat

Moldoveanul s-a prezentat la ieșirea din țară, fiind la volanul unui microbuz de rută ocazională. Șoferul de 50 de ani este originar din raionul Leova și intenționa să ajungă în Germania. Conform analizei de risc, polițiștii de frontieră au efectuat un control suplimentar, iar ca rezultat au depistat indici de falsificare în certificatul de pregătire profesională, care ar fi emis pe numele conducătorului auto de către autoritățile competente din România.

La fel, în una din genți a fost găsit și o carte de identitate românească, emisă cu datele de identitate unui alt conațional, de asemenea prezenta semne de falsificare. La audieri, conducătorul auto a declarat că documentul personal și l-ar fi perfectat în 2018, în timp ce se afla la muncă în Spania, având certitudinea că este unul veridic. Cât despre celălalt act depistat în bagaje – nu ar fi cunoscut nimic.

Cetățeanul Ucrainei de 29 de ani, originar din regiunea Odessa, s-a prezentat pe sensul de ieșire din Moldova, la volanul unui autoturism cu numere de înmatriculare ucrainene. În timpul verificării documentelor s-a depistat că permisul de conducere este contrafăcut. Fiind întrebat, cetățeanul ucrainean a menționat că s-ar fi refugiat în Turcia la începutul anului curent, el fiind om de afaceri, iar autoturismul împreună cu actele i-ar fi fost aduse de o rudă, până în Republica Moldova. Acesta a susținut că deține legal permisul de conducere și nu își poate explica cum ar putea fi fals.


Încheie șirul ilegalităților un cetățean al Indiei, prezent în calitate de pasager al unei mașini de ocazie la punctul de trecere a frontierei Palanca-Maiaki-Udobnoe. În cadrul controlului adițional, în geanta de mână a fost depistat un permis de conducere fantezist (nerecunoscut de niciun stat). Tânărul de 25 de ani a precizat că a obținut documentul contra sumei de 180 de dolari, fiind ajutat de o persoană identificată de pe un site specializat care l-a asigurat că este un document veridic. A recurs la acțiunea dată din motiv că permisul său original nu este recunoscut în statele europene,

Conform procedurilor legale, toate actele cu semne de falsificare au fost ridicate pentru a fi supuse expertizei. Cercetările continuă.


Moldova

Accident în lanț pe strada Kiev: Șoferul vinovat a fugit de la locul faptei

Un accident rutier cu trei automobile s-a produs ieri după-amiază, în jurul orei 17:00, pe strada Kiev din Chișinău. Două mașini de marca KIA și un Ford au fost implicate în coliziune, însă, din fericire, nicio persoană nu a fost rănită.

Publicat

Potrivit constatărilor preliminare, șoferul Fordului ar fi provocat impactul, după care a părăsit scena accidentului înainte de sosirea echipajelor de poliție.

Oamenii legii investighează circumstanțele producerii coliziunii și desfășoară acțiuni pentru identificarea conducătorului auto, care riscă sancțiuni pentru părăsirea locului faptei.



Citește mai departe

Moldova

Mamă și trei copii, intoxicați cu monoxid de carbon în miez de noapte, la Ungheni

O mamă și cei trei copii ai săi, din localitatea Grozasca, raionul Ungheni, au ajuns în pragul unei tragedii în noaptea de 3 decembrie 2025, după ce s-au intoxicat cu monoxid de carbon provenit de la o sobă defectă. Apelul la Serviciul 112 a fost făcut la ora 01:38, iar echipele medicale au intervenit imediat.

Publicat

Femeia de 44 de ani și copiii ei, cu vârste de 8, 11 și 15 ani, au inhalat gaze toxice, însă, din fericire, toți au suferit o intoxicație ușoară. Ei au primit îngrijiri medicale la fața locului, iar apoi au refuzat spitalizarea. Viața lor este acum în afara oricărui pericol.

Primele verificări arată că familia a folosit o sobă, iar din cauza canalului de evacuare a fumului, care nu funcționa corect, monoxidul de carbon a ajuns în casă. Nu a avut loc un incendiu, însă gazul invizibil și extrem de periculos s-a acumulat rapid.

IGSU reamintește oamenilor cât de important este să verifice sobele și coșurile de fum înainte de utilizare, să aerisească încăperile și să instaleze detectoare de fum și monoxid de carbon.


Statistica pentru 2025 este îngrijorătoare: 19 cazuri de intoxicații, 49 de persoane afectate – dintre care 27 copii – și două vieți pierdute din cauza sobelor folosite necorespunzător.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Cadavrul unui bărbat, găsit într-un automobil din parcarea unui centru comercial din Chișinău

Cadavrul unui bărbat a fost găsit zăcând într-un automobil.

Publicat

Descoperirea macabră ar fi avut loc cu puțin timp în urmă în parcarea unui centru comercial din sectorul Ciocana al capitalei, susțin sursele PulsMedia.MD.

Astfel, potrivit surselor victima ar fi un bărbat în vârstă de 59 de ani, care ar fi activat în calitate de taximetrist. Conform informațiilor preliminare, dânsul s-ar fi sinucis cu ajutorul unui furtun și a gazelor de eșapament ale automobilului de serviciu.


Solicitată telefonic, Svetlana Scripnic, ofițerul de presă al Poliției Capitalei, a confirmat informațiile.

„La fața locului, polițiștii au depistat corpul neînsuflețit al unui bărbat de 59 de ani, care, conform datelor preliminare, s-ar fi intoxicat cu gaze de eșapament. Corpul neînsuflețit a fost transportat pentru expertiza medico-legală, în vederea stabilirii exacte a cauzei decesului. În continuare, se întreprind toate acțiunile necesare pentru a elucida circumstanțele exacte ale cazului”, susțin Scripnic.


Citește mai departe

topul săptămânii