Moldova
Două femei din Hîncești au fost condamnate la închisoare pentru escrocherie săvârșită în proporții mari
Prin sentința Judecătoriei Chișinău, sediul Buiucani din 12 iulie 2022, două femei au fost condamnate prin cumul de sentințe la 13 ani închisoare, cu executarea pedepsei în penitenciar de tip închis pentru femei și cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcții legate de gestionarea bunurilor, pe un termen de 5 ani. Acestora li s-a incriminat săvârșirea infracțiunii de escrocherie comisă în proporții mari (art.190 alin.(4) din Codul penal).
Precizăm că, pentru infracțiunea de escrocherie săvârșită în proporții mari, cele două femei au fost condamnate la 9 ani închisoare. Însă, ținând cont de faptul că cele două femei au fost condamnate anterior pentru a altă infracțiune, printr-o decizie a Colegiului penal al Curții de Apel Chișinău din aprilie 2019, pentru care încă nu și-au execut pedeapsa, instanța de judecată a decis cumularea parțială a pedepselor, stabilindu-i o pedeapsă definitivă de 13 ani închisoare.
Menționăm că, cele două femei condamnate sunt originare dintr-o localitate din mun. Hîncești, una având vârsta de 67 ani, iar cea de-a doua de 44 ani. Mai mult, una dintre ele se eschivează de la prezentare în instanță, locul aflării ei nefiind cunoscut, motiv pentru care s-a dispus anunțarea ei în căutare, iar cauza penală s-a examinat în lipsa ei, doar cu participarea apărătorului acesteia.
Așadar, cele două femei sunt acuzate că, în decembrie 2015, în timp ce se aflau în sectorul Botanica al capitalei, una dintre ele prezentându-se ca fondatorul unei întreprinderi private, sub pretextul procurării unei cantități de marfă sub formă de prize și întrerupătoare, au prezentat un contract de vânzare-cumpărare, în rezultatul căruia prin înșelăciune și abuz de încredere, au însușit marfă în sumă de 108 314,67 lei, după care au dispărut într-o direcție necunoscută, neonorându-și angajamentul asumat.
La pronunțarea sentinței, instanța de judecată a dispus încasarea în mod solidar de la ambele inculpate în beneficiul companiei prejudiciate a daunei materiale cauzate prin infracțiune, în sumă totală de 108 314,67 lei.
Mai mult, în vederea asigurării executării pedepsei stabilite s-a dispus aplicarea măsurii preventive sub formă de arest preventiv în privința ambelor inculpate, inclusiv în privința aceleia care este anunțată în căutare.
Sentința nu este definitivă și poate fi atacată cu apel la Curtea de Apel Chișinău, în termen de 15 zile, prin intermediul Judecătoriei Chișinău (sediul Buiucani).
Moldova
Scene periculoase în trafic: Un copil a fost filmat ieșind prin trapa unei mașini aflate în mers
Scene periculoase au fost surprinse pe o stradă din Chișinău, unde un copil a fost filmat ieșind prin trapa unui autoturism aflat în deplasare, în timp ce șoferul își continua drumul. Imaginile, surprinse de un alt participant la trafic, au ajuns în spațiul public și au stârnit reacții.
Incidentul s-a produs pe 22 iulie, la intersecția străzilor Gheorghe Asachi și Vasile Dokuceaev din capitală.
În urma apariției imaginilor, polițiștii s-au autosesizat și au identificat șoferul.
Este vorba despre un bărbat de 32 de ani, care s-a ales cu sancțiuni pentru nerespectarea regulilor privind transportul persoanelor și pentru încălcarea normelor de transportare a copiilor cu vârsta de până la 12 ani.
Poliția atrage atenția că siguranța copiilor în trafic depinde de responsabilitatea adulților și le reamintește șoferilor că minorii trebuie transportați în condiții de siguranță, folosind centura și dispozitivele speciale prevăzute de lege.
Moldova
Comandă din închisoare: Doi deținuți ar fi pus la cale răpirea și șantajarea unui om de afaceri
Un plan de răpire a unui om de afaceri din Bălți, care urma să fie șantajat cu 100.000 de dolari, a fost dejucat de oamenii legii înainte să fie pus în aplicare.
În dosar sunt cercetați patru tineri, doi aflați în libertate, de 23 și 26 de ani, și alți doi, de 18 și 20 de ani, care își ispășesc deja pedepsele în penitenciarele din Bălți și Soroca pentru infracțiuni precum trafic de droguri, escrocherie, huliganism și șantaj.
Potrivit anchetatorilor, cei doi deținuți ar fi pus la cale întreaga operațiune și ar fi coordonat acțiunile complicilor din libertate. Ținta era un om de afaceri din Bălți, urmărit atent zile la rând. Suspecții i-ar fi monitorizat programul, traseele zilnice și obiceiurile, încercând să identifice momentul potrivit pentru răpire.
Anchetatorii spun că planul era bine pus la punct. Suspecții ar fi stabilit inclusiv locul unde victima urma să fie ținută împotriva voinței sale și modul în care aveau să ceară o răscumpărare de 100.000 de dolari, exercitând presiuni atât asupra omului de afaceri, cât și asupra membrilor familiei acestuia.
Înainte ca planul să fie dus la capăt, ofițerii INI și procurorii PCCOCS au intervenit. Cu sprijinul mascaților de la „Fulger” și al angajaților Administrației Naționale a Penitenciarelor, au fost efectuate percheziții atât la suspecții aflați în libertate, cât și în cele două penitenciare.
În urma descinderilor, din celule au fost ridicate mai multe obiecte interzise, printre care încărcătoare pentru telefoane, cuțite confecționate artizanal, înscrisuri de ciornă și obiecte cu simboluri specifice subculturii criminale.
Urmărirea penală continuă, iar cei patru beneficiază de prezumția nevinovăției până la pronunțarea unei hotărâri definitive.
Moldova
Mister elucidat: S-a aflat cum au ajuns cele 116 permise românești la o groapă de gunoi din Criuleni
Misterul celor 116 permise de conducere românești găsite printre gunoaie, în satul Porumbeni din raionul Criuleni, a fost elucidat.
După mai multe verificări, autoritățile din România au stabilit că documentele provin din arhiva Serviciului Permise și Înmatriculări Vaslui și au ajuns în Republica Moldova în urma unei erori produse în procesul de distrugere a documentelor.
Reprezentanții Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări au declarat pentru Digi24.ro, că toate cele 116 permise erau scoase din uz și nu mai aveau nicio valoare juridică. Era vorba despre documente înlocuite după schimbarea numelui titularilor, emiterea unor noi permise sau adăugarea unor categorii de conducere.
Potrivit informațiilor apărute în presa română, documentele au fost incluse accidental într-un lot de aproximativ 800 de kilograme de deșeuri preluat de o firmă din Vaslui pentru reciclare. Administratorul companiei susține că nu știa că printre hârtiile predate se aflau și permise de conducere. El afirmă că acestea au rămas uitate în câteva dosare, iar după balotare întreaga cantitate de deșeuri a fost expediată unei companii de reciclare din Republica Moldova.
Amintim că descoperirea a fost făcută acum 2 săptămâni de activiștii unei organizații de mediu din Republica Moldova, care au ajuns la groapa de gunoi după o sesizare privind deșeuri medicale abandonate. Pe lângă instrumente medicale și tone de plastic, aceștia au găsit și zeci de permise de conducere românești, imaginile stârnind numeroase semne de întrebare de ambele maluri ale Prutului.
Autoritățile din România și Republica Moldova continuă acum ancheta pentru a stabili cum a fost posibilă această eroare și dacă au fost respectate toate procedurile de distrugere a documentelor.
-
Moldova2 zile în urmăMister elucidat: S-a aflat cum au ajuns cele 116 permise românești la o groapă de gunoi din Criuleni
-
Moldova4 zile în urmăImpact violent la intrarea în Sîngera: Trei persoane, inclusiv un copil, au ajuns la spital după ce un BMW s-a izbit de un camion
-
În căutare5 zile în urmăALERTĂ la Ungheni: Un copil de 9 ani este căutat după ce ar fi fost luat de curenții râului Prut
-
Moldova4 zile în urmăOaia – responsabilă, dar șoferii nu! În timp ce mai mulți șoferi au fost amendați pentru „spectacol” pe șosele, o oaie a oferit o lecție de disciplină rutieră
-
Moldova5 zile în urmăBraconieri prinși în flagrant. Au capturat pește din Cartea Roșie și au provocat un prejudiciu de aproape 400.000 de lei
-
În căutare4 zile în urmăUPDATE: Durere de neimaginat, la Ungheni: Băiatul de nouă ani căutat de 3 zile a fost găsit mort
-
În căutare4 zile în urmăHoț filmat în plină acțiune: Momentul în care a sustras un telefon dintr-o florărie a fost surprins de camere
-
Moldova5 zile în urmăSchemă cu licitații aranjate: 30 de percheziții și trei rețineri într-un dosar cu prejudicii de peste 14,5 milioane de lei
