Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ O mașină s-a izbit într-un gard, la Bălți. Proprietarul, în stare de ebrietate, declară că nu se afla la volan

Un șofer din Bălți și-a făcut mașina zob, după ce a intrat cu viteză într-un pilon de electricitate. Totul s-a întâmplat în această noapte în regiunea Gării de Nord a orașului.

Publicat

Impactul a fost atât de puternic încât oamenii care trăiesc în preajmă s-au trezit și au ieșit să vadă ce s-a întâmplat.

Accidentul s-a produs aproape de miezul nopții. Potrivit martorilor în mașină la câteva minute după impact nu era nimeni, transmite TVN.MD.

Oamenii spun că șoferul avea viteză mare și nu a putut să-și stăpânească bolidul.


Din imagini se vede că automobilul a fost distrus, astfel încât nu mai poate fi reparat. Polițiștii ajunși la fața locului au stabilit că pilonul a fost mutat din loc. El a ajuns la zeci de metri distanță în urma impactului.

Șoferul a fost identificat în scurt timp, acesta însă a declarat jurnaliștilor că nu el era la volan.

În urma investigațiilor polițiștii au stabilit că conducătorul auto era în stare de ebrietate.


Advertisement

Moldova

Dragostea neîmpărtășită l-a făcut să vandalizeze orașul: Un minor de 17 ani a provocat haos în centrul Orheiului

Dragostea neîmpărtășită l-a făcut să vandalizeze orașul: Un minor de 17 ani, din satul Ciocîlteni a provocat haos în centrul Orheiului.

Publicat

În noaptea de 28 august, după ora 02:00, tânărul ar fi deteriorat 28 de semne de circulație și a lăsat inscripții pe peretele stadionului, într-un scuar din parc și pe două monumente.

Vezi pe linkul de mai jos declarațiile tânărului:


La scurt timp după ce incidentul a fost semnalat poliției, oamenii legii au reușit să-l identifice pe autor. În declarațiile date, minorul a explicat că gestul său a fost impulsionat de sentimentele neîmpărtășite ale unei tinere față de el, încercând astfel să-i atragă atenția.

Autoritățile continuă cercetările pentru a documenta toate pagubele și circumstanțele faptei. În funcție de evaluarea prejudiciului și a responsabilității, minorul riscă măsuri legale specifice vârstei sale.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Ar fi prejudiciat bugetul de stat: Schemă de evaziune fiscală de peste 12 milioane de lei, deconspirată de PCCOCS.

Fondatorul și administratorul unei firme din Chișinău, precum și compania însăși, sunt cercetați într-un dosar penal de evaziune fiscală și spălare de bani, în valoare de peste 12,5 milioane de lei. Schema ar fi fost pusă la cale încă din 2023, în cadrul transportării mărfurilor spre port.

Publicat

În baza probelor acumulate, cu sprijinul mascaților de la „Fulger” și ai ofițerilor INI, oamenii legii au efectuat 19 percheziții – atât la sediul companiei, cât și în port. În urma acestora, au fost ridicate telefoane mobile, calculatoare, documente contabile, softuri, înscrisuri de ciornă, dar și mijloace financiare în lei și valută străină, toate supuse cercetării penale.

Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor evaziunii fiscale și a spălării de bani. Între timp, persoanele vizate beneficiază de prezumția nevinovăției, așa cum prevede legea.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Spălare de bani, la Ungheni: Patru bărbați, vizați într-un dosar de proporții.

Descinderi de amploare la Ungheni. Patru bărbați, cu vârste cuprinse între 22 și 37 de ani, sunt cercetați de procurorii PCCOCS și ofițerii Direcției Combaterea Criminalității Organizate a INI, într-un dosar de spălare de bani în proporții deosebit de mari.

Publicat

Oamenii legii au desfășurat la data de 26 august mai multe percheziții pe teritoriul orașului Ungheni. În urma acestora, au fost ridicate telefoane mobile de diferite modele, înscrisuri de ciornă cu date relevante pentru cauză, extrase de la case de schimb valutar, dar și documente privind transferuri bancare.

De asemenea, dintr-un automobil de lux, utilizat de unul dintre suspecți au fost ridicate documente similare celor găsite în locuințe, iar vehiculul a fost plasat la parcarea specială, urmând să rămână acolo pe întreaga durată a anchetei.

Ancheta continuă, iar oamenii legii anunță că urmează și alte acțiuni de urmărire penală pentru a documenta întregul mecanism prin care s-ar fi spălat banii.



Citește mai departe

topul săptămânii