Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ Bărbat prins de polițiști, după ce a furat bijuterii dintr-o locuință

Un bărbat de 52 de ani, originar din Rezina riscă pușcărie pentru că ar fi furat mai multe obiecte prețioase dintr-o casă din satul Cuizăuca, Rezina. Suspectul nu este la prima abatere de la lege, anterior a fost judecat pentru infracțiuni similare.

Publicat

La 1 august a.c., Poliția din Rezina a fost sesizată de o femeie, cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras din locuință mai multe bijuterii din aur, cauzându-i un prejudiciu de 14 700 lei.

În urma investigațiilor efectuate de polițiști s-a stabilit că suspectul, a pătruns în locuință la 31 iulie, ziua în amiaza mare, în timp ce proprietara era la muncă, iar fiul ei dormea în casă, astfel individul profitând de faptul că ușa casei nu era încuiată.

Polițiștii au reușit în scurt timp să-l identifice pe suspect, iar la domiciliul acestuia au fost depistate o parte din bunurile furate.


Bărbatul își recunoaște vina și la moment are statut de bănuit. Dacă va fi găsit vinovat acesta riscă până la 6 ani de închisoare.

De la începutul anului Poliția a înregistrat 1883 de furturi din locunțe.

În acest context, Poliția recomandă:


– Nu lăsaţi uşa descuiată nici pe timpul zilei, nici pe timpul nopţii, chiar dacă vă aflaţi la domiciliu;

– Când plecaţi de acasă, încuiaţi uşile şi ferestrele! Asiguraţi anexele;

– Instalați un sistem de alarmă sau cel puțin cumpărați un seif dacă țineți în casă valori mari, bani, bijuterii, etc;


– Cînd lipsiţi o perioadă mai îndelungată, rugaţi un vecin să supravegheze locuinţa;

– Nu primiţi în casă persoane necunoscute care oferă spre vânzare diverse bunuri;


– Nu păstraţi în casă sume importante de bani şi nu faceţi publice valorile pe care le deţineţi. Învăţaţi copiii să nu spună nimănui despre bunurile deţinute de familie;

– Dacă bănuiţi că într-o locuință are loc o spargere, nu ezitaţi să solicitaţi intervenţia poliţiştilor prin apelul 112.

Nu protejați infractorii prin tăcere și indiferență! Există situații când chiar prin simple gesturi/comportamente furturile din locuință se pot evita!

Moldova

/VIDEO/ Conserve „cu surprize” din Europa: 9 kilograme de mefedronă, descoperite de ofițerii INI.

O rețea de traficanți a transformat conservele de fructe în ascunzători pentru câteva kilograme de narcotice. Polițiștii antidrog au destructurat o rețea care aducea substanțe interzise în Moldova prin transporturi de colete din Europa.

Publicat

Potrivit informațiilor, pe parcursul a trei luni, oamenii legii au monitorizat activitatea suspecților. Informațiile operative au condus la percheziționarea unui oficiu din Chișinău, administrat de un bărbat de 42 de ani din Ceadîr-Lunga, care gestiona transportul coletelor. În interior, oamenii legii au descoperit un colet cu recipiente metalice, camuflate sub forma unor conserve de fructe. În acestea se aflau 3 kilograme de mefedronă, ascunse în pachete ermetic închise.

Pentru a masca substanțele narcotice, traficanții au umplut unele recipiente cu prezervative pline cu apă, menite să creeze impresia că borcanele conțin produse alimentare lichide.

Drogurile erau transportate din Europa spre Republica Moldova cu autocare care traversau punctul vamal Leușeni–Albița.


Într-o altă acțiune, trei bărbați cu vârste de 21, 23 și 31 de ani au fost reținuți în flagrant, după ce au ridicat un colet similar ce conținea alte 6 kilograme de mefedronă, ascunse în șase borcane.

Operațiunea de reținere s-a desfășurat cu suportul mascaților de la „Fulger”. În total, polițiștii au ridicat 9 kilograme de mefedronă, cu o valoare estimată la peste 6 milioane de lei.

Cei trei suspecți au fost reținuți pentru 72 de ore, iar autoturismul cu care se deplasau a fost ridicat în vederea sechestrării. Potrivit legii, persoanele implicate riscă până la 15 ani de închisoare.


Polițiștii și procurorii Procuraturii Chișinău, Oficiul Ciocana continuă investigațiile penale.


Citește mai departe

Moldova

Nori negri de fum, la Bălți: O semiremorcă încărcată cu cabluri a fost mistuită în totalitate de foc.

Panică în capitala de nord a țării. Nori de fum dens și negru au împânzit aerul. Și asta, după ce o remorcă a luat foc. Totul s-a întâmplat în amiaza zilei de 31 octombrie în orașul Bălți. În jurul orei 11:45 a pervenit un apel la serviciul unic 112 precum că pe strada Industrială flăcările au cuprins remorca unui autocamion, parcată pe teritoriul unei întreprinderi.

Publicat

La fața locului au fost îndreptate patru echipe de salvatori și pompieri. Ajunși, angajații IGSU au constatat că arde o semiremorcă încărcată cu cabluri, fara captractor. În imaginile surprinse de mai mulți martori și publicate ulterior pe rețelele sociale se poate vedea cum un nor de fum negru și dens se ridică spre cer. Acesta putea fi văzut de la o distanță chiar și de câțiva kilometri.

Datorită intervenției operative ale pompierilor, incendiul a fost localizat către ora 11:50 și lichidat complet către ora 12:05. În urma arderii au fost distruse bunurile materiale încărcate. Potrivit ofițerului de presă din cadrul IGSU, Liliana Pușcașu, din fericire, în urma celor întâmpate nici o persoană nu a avut de suferit.

Cauza și circumstanțele producerii incendiului urmează a fi stabilite de specialiști în cadrul unei anchete demarate.



Citește mai departe

Moldova

Viteză scump plătită pe traseul M-1: Un șofer a rămas fără permis, după ce a fost surprins circulând cu 165 km/h.

Viteză extremă pe șoseaua Chișinău–Dubăsari! Un șofer grăbit a fost surprins de polițiștii de la Secția Escortă și Misiuni Speciale a Inspectoratului Național de Securitate Publică, în timp ce circula cu nu mai puțin de 165 de kilometri pe oră, mult peste limita legală, pe traseul M-1.

Publicat

Bărbatul de 33 de ani, aflat la volanul unui autoturism de lux, a fost imediat oprit și documentat conform legislației în vigoare. Pentru fapta sa, el riscă o amendă de 2.500 de lei și suspendarea dreptului de a conduce pentru o perioadă de până la 45 de zile.

Reprezentanții Inspectoratului Național de Securitate Publică amintesc șoferilor: conducerea cu viteză excesivă reprezintă un pericol real pentru viață și pentru siguranța celorlalți participanți la trafic. Respectarea limitelor de viteză reduce riscul accidentelor grave și salvează vieți.


Citește mai departe

topul săptămânii