Rețele de socializare

Moldova

Bărbat din Ungheni condamnat la ani grei de pușcărie pentru că și-ar fi omorât amicul de pahar cu un topor

Prin sentința Judecătoriei Ungheni din 15 martie 2022, un bărbat, locuitor a unui sat din raionul Ungheni a fost condamnat la 13 ani închisoare, cu executare în penitenciar de tip închis, pentru săvârșirea infracțiunii de omor intenționat (art.145 alin.(1) din Codul penal), a unui consătean de al său.

Publicat

Acuzatorii de stat din cadrul Procuraturii raionului Ungheni au administrat suficiente probe care confirmă vinovăția inculpatului în săvârșirea infracțiunii incriminate.

Astfel, potrivit probelor acumulate, bărbatul vizat este învinuit de faptul că, în noaptea de 25 spre 26 aprilie 2021, aflând-se într-un sat din raionul Ungheni, la domiciliul unui consătean de-al său, ambii fiind în stare de ebrietate alcoolică, s-a inițiat un conflict între ei, în cadrul căruia, victima i-a aplicat o lovitură în regiunea feței cu un obiect dur contondent neidentificat.

La rândul său, inculpatul fiind deranjat de comportamentul violent al consăteanului său, urmărind scopul de a se răzbuna, i-a aplicat acestuia o lovitură cu pumnul în regiunea feței, în rezultatul căreia ultimul a căzut jos la podea.


După care, inculpatul profitând că victima se află la podea și că era în imposibilitate de a se apăra, intenționat, i-a aplicat trei lovituri cu muchia unui topor, ce-l avea cu sine în regiunea capului și câteva lovituri cu muchia părții de jos a unei găleți metalice, ce se afla în odaia respectivă.

În rezultatul acțiunilor violente, victimei i-a fost cauzat traumatism cranio-cerebral deschis, care se califică ca vătămări corporale grave periculoase pentru viață, care au produs decesul acestuia.

Menționăm că, pe tot parcursul judecării cauzei penale, inculpatul a pledat ca fiind nevinovat în săvârșirea infracțiunii incriminate.


Mai mult ca atât, pe tot parcursul efectuării urmăririi penale pe caz, cât și judecării cauzei penale, inculpatul s-a aflat în stare de arest preventiv, măsură care a fost menținută și de către instanța de judecată, până când sentința va deveni definitivă.

Sentința nu este definitivă și poate fi contestată la Curtea de Apel Chișinău, în termen de 15 zile, prin intermediul Judecătoriei Ungheni.


Moldova

/VIDEO/ Motocicletă furată, în capitală: Trei tineri din Cahul, printre care și un minor, cercetați pe caz.

O motocicletă în valoare de circa 60 de mii de lei a fost furată din curtea unui bloc din capitală, iar trei tineri din Cahul, doi de 20 de ani și un minor de 16 ani, au ajuns pe mâna poliției.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, furtul a avut loc pe timp de noapte, în sectorul Buiucani. Bănuiții ar fi deteriorat sistemul de pornire al motocicletei parcate, după care au plecat cu aceasta într-o direcție necunoscută.

În urma măsurilor operative desfășurate de polițiștii sectorului Buiucani, în comun cu angajații Direcției de Poliție Chișinău, suspecții au fost identificați și reținuți la scurt timp.

Ulterior, în cadrul perchezițiilor autorizate efectuate la domiciliile acestora din Cahul, oamenii legii au depistat și au ridicat motocicleta sustrasă.


Cei doi tineri de 20 de ani au fost reținuți pentru 72 de ore, iar minorul este cercetat în stare de libertate. Dacă vor fi găsiți vinovați, suspecții riscă pedeapsă cu închisoare de până la 7 ani.

Cercetările pe marginea acestui caz continuă.


Citește mai departe

Moldova

Nicanor Ciochină a fost reținut: Fostul primar de la Boldurești este vizat într-o nouă cauză penală.

Fostul primar de la Boldurești Nicanor Ciochină, învinuit că a lovit mortal cu mașina un adolescent de 14 ani, a fost reținut în seara de 29 ianuarie, într-o nouă cauză penală. Potrivit poliției, acesta ar fi agresat și bătut un bărbat acum șase ani, pe când era primar în localitate. Acum acesta este cercetat penal pentru fapte de tortură și tratament inuman.

Publicat

Ciochină a fost reținut imediat de cum s-a pus pe pauză ședința din dosarul în care e învinuit că a tamponat mortal cu mașina un adolescent.
Poliția anunță că fostul edil de la Boldurești a fost reținut pentru 72 de ore, după ce în anul 2020 ar fi bătut și înjurat un bărbat, care avea dificultăți de deplasare.

Menționăm că în data de 29 ianuarie, procurorii au cerut 9 ani de pușcărie pentru Nicanor Ciochină, acuzat că ar fi lovit mortal un copil la Boldurești. Pe lângă aceasta, acuzatorii au solicitat ca fostul primar să nu poată șofa 9 ani și să achite 31.000 de lei prejudiciu statului.

În privința presupusului său complice, Ion Andronache, procurorii cer 3 ani de închisoare într-un penitenciar deschis.


Amintim că Nicanor Ciochină este învinuit că în februarie 2024 ar fi lovit mortal cu mașina un băiat din localitate și ar fi fugit de la locul faptei. Ulterior, ar fi încercat să ascundă urmele accidentului, înscenând o altă coliziune cu implicarea mașinii avariate.

Un medic stomatolog, considerat complice, l-ar fi ajutat să găsească o mașină identică celei implicate în accident și să monteze plăcuța cu numărul de înmatriculare pe o altă mașină. Ciochină susține că este nevinovat și că totul ar avea o motivație politică.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Percheziții la Chișinău: Peste 100 de mașini, ridicate într-un dosar de contrabandă.

Peste 100 de mașini au fost ridicate în urma a patru percheziții efectuate pe 15 ianuarie, în municipiul Chișinău, într-un dosar de contrabandă instrumentat de Serviciul Vamal, sub conducerea PCCOCS.

Publicat

Anchetatorii susțin că un grup format din cetățeni ai Republicii Moldova și ai României, în complicitate cu reprezentanți ai unui agent economic, ar fi introdus din Uniunea Europeană vehicule aparent legal, care ulterior erau dezmembrate și comercializate, cu încălcarea legislației vamale, pentru a evita achitarea taxelor.

Valoarea bunurilor vizate depășește 400 de mii de lei. În urma perchezițiilor au fost ridicate documente, tehnică de calcul și peste 100 de vehicule, atât funcționale, cât și parțial dezmembrate.

Doi bănuiți, cu vârste între 34 și 45 de ani, sunt cercetați penal în stare de libertate, iar investigațiile continuă.



Citește mai departe

topul săptămânii