Moldova
Șapte episoade de șantaj: Un bărbat va face pușcărie după ce a furat mai multe plăcuțe de înmatriculare și ar fi estorcat bani de la proprietari
Prin sentinţa Judecătoriei Chişinău, sediul Buiucani din 11 martie 2022, un bărbat a fost condamnat la închisoare pe un termen de 5 ani, cu executare în penitenciar de tip semiînchis, cu amendă în mărime de 2000 unități convenționale, pentru săvârşirea a şapte episoade de şantaj, infracțiune prevăzută de art.189 din Codul penal.

Subsecvent, instanța de judecată la pronunțarea sentinței de condamnare, a dispus ca pedeapsa sub formă de închisoare, pe un termen de 5 ani stabilită inculpatului să fie suspendă parțial, astfel prima perioadă de 2 ani și 6 luni din pedeapsă urmează a fi executată în penitenciar de tip semiînchis, iar restul pedepsei de 2 ani și 6 luni se suspendă condiționat pe o perioadă de probațiune de 4 ani.
Astfel, în cadrul ședințelor de judecată, acuzatorii de stat din cadrul Procuraturii mun. Chișinău, au demonstrat potrivit probelor administrate că, bărbatul vizat, în perioada octombrie-noiembrie 2021, având intenția obținerii prin șantaj a unor foloase financiare ilicite ce nu i se cuvin, aflându-se în mun. Chișinău, din curtea blocurilor de locuit, amplasate în sectoarele Botanica, Rîșcani și Centru, a sustras de la șapte automobile plăcuțele de înmatriculare, totodată lăsând pe parbrizul mijlocului de transport un bilețel cu aplicația „Telegram” pe care să fie contactat. Respectiv, în cadrul mesajelor electronice, a cerut de la victime transmiterea unor sume de bani cuprinse în mărime de la 800 lei până la 100 dolari, pentru restituirea plăcuțelor, amenințând cu deteriorarea sau cu distrugerea bunurilor proprietarului.
Remarcăm că, în trei episoade de șantaj, acțiunile infracționale ale bărbatului vizat s-au materializat prin dobândirea mijloacelor bănești cerute de la victime, obținând prin intermediul mobile banking, sume de bani cuprinse de la 800 lei până la 1000 lei.
Menționăm că, judecata s-a realizat conform unei proceduri simplificate, pe baza probelor administrate în faza de urmărire penală (art.364/1 din Codul de procedură penală), ţinând cont de faptul că inculpatul şi-a recunoscut vinovăţia în săvârșirea faptelor indicate în rechizitoriu şi a solicitat ca judecata să se facă pe baza probelor administrate în faza de urmărire penală. În aceste condiţii, conform normelor legale, acesta a beneficiat de o reducerea cu o treime a limitelor de pedeapsă prevăzute de lege în cazul pedepsei cu închisoare.
Concomitent, remarcăm că, în privința persoanei condamnate a fost aplicată măsura preventivă sub formă de arestare preventivă până când sentința va deveni definitivă.
Sentința nu este definitivă și poate fi contestată cu apel în Curtea de Apel Chișinău, în termen de 15 zile prin intermediul Judecătoriei Chişinău, sediul Buiucani.
Moldova
/VIDEO/ „Curieri” de la o vârstă fragedă: Doi minori, recrutați pentru distribuirea drogurilor în capitală.
Doi minori, o fată de 15 ani și un băiat de 17 ani, împreună cu un tânăr de 19 ani, sunt suspectați pentru implicare în distribuirea substanțelor narcotice de tip „PVP”.

Potrivit poliției, asupra celor trei au fost descoperite 40 de pachețele cu droguri, pregătite pentru a fi ascunse în locuri prestabilite și ulterior ridicate de consumatori. Cercetările au arătat că minorii și tânărul de 19 ani acționau în calitate de „curieri” pentru un magazin online de droguri administrat prin aplicația Telegram. După plasarea pachetelelor în ascunzișuri, aceștia trimiteau fotografii și coordonate exacte clienților pentru a ridica substanțele.
Tânărul de 19 ani a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile, în timp ce minorii sunt cercetați penal în stare de libertate. Dacă vinovăția lor va fi demonstrată, toți trei riscă pedepse cu închisoarea de la 7 la 15 ani, conform legislației în vigoare.
Poliția continuă investigațiile pentru identificarea tuturor membrilor grupului infracțional și avertizează părinții și tutorii asupra riscului crescut ca minorii să fie recrutați în activități ilegale, mai ales în mediul online.
Moldova
Și-a găsit sfârșitul la scăldat: O femeie s-a înecat în iazul din satul Bușila.
Tragedie în raionul Ungheni. O femeie de 41 de ani s-a înecat în timp ce se scălda în iazul din localitatea Bușila.

Incidentul s-a produs pe 13 august, în jurul orei 18:30. La dispeceratul „Centru” al Serviciului național unic pentru apeluri de urgență 112 a parvenit un apel prin care se anunța că victima nu a mai ieșit la suprafață.
La fața locului au intervenit efectivul gărzii Serviciului postului de salvatori și pompieri din Pîrlița, dar și o echipă de scafandrieri din cadrul Unității de salvatori și pompieri Ungheni. Aceștia au găsit și au scos la mal corpul neînsuflețit al femeii.
Cazul este cercetat de către organele de resort, iar circumstanțele exacte urmează să fie stabilite.
Moldova
Tamponați în timpul unei depășiri: Un motocoiclist și pasagera sa, la spital după ce au fost acroșați de un automobil.
O clipă de neatenție a băgat două persoane în spital. Un motociclist și pasagera acestuia au fost răniți în urma unui accident rutier produs în seara de 13 august, în orașul Bălți.

În jurul orei 20:10, oamenii legii au fost sesizați despre faptul că, pe strada Decebal din oraș, s-a produs un accident de circulație. La fața locului a fost îndreptată echipa de documentare a poliției, fiind solicitată și intervenția medicilor de pe ambulanță.
Ajunse la destinație, forțele de ordine au stabilit, preliminar, că un șofer de 21 de ani, aflat la volanul unui automobil, în timpul efectuării manevrei de schimbare a benzii de circulație, nu ar fi manifestat prudență sporită și ar fi acroșat lateral o motocicletă condusă de un bărbat de 32 de ani, care circula regulamentar pe prima bandă, în același sens.
În urma impactului, conducătorul motocicletei și pasagera acestuia, o femeie de 31 de ani, au suferit leziuni ușoare și au fost transportați la spital pentru îngrijiri medicale.
Potrivit ofițerului de presă al Inspectoratului de Poliție Bălți, Lilia Harea, atât șoferul automobilului, cât și motociclistul au fost testați alcoolscopic, rezultatul fiind negativ în ambele cazuri. De asemenea, toți participanții la coliziune erau echipați conform cerințelor legale și dețineau actele necesare.
Cercetările continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor producerii accidentului, iar șoferul care va fi găsit vinovat riscă să fie sancționat în funcție de gravitatea leziunilor suferite de victime.
-
Moldova4 zile în urmă
Noi detalii despre copilul găsit mort, la Cahul. Ucis cu sânge rece, în urma unor reglări de conturi din cauza unei fete
-
Moldova3 zile în urmă
Ultima oră! Un fost judecător, găsit împușcat în cap sub un pod din capitală
-
Moldova4 zile în urmă
Eroii de la Telenești — doi pompieri și-au pierdut viața într-un tragic accident în timpul unei intervenții de salvare
-
Diaspora2 zile în urmă
Italia: Un copil de 4 ani din R. Moldova, mort după ce a rămas blocat într-un automobil lăsat sub soare
-
Moldova4 zile în urmă
Aventură încheiată după gratii: Trei ani de închisoare pentru un angajat de spălătorie care a fugit cu o mașină de lux.
-
Moldova14 ore în urmă
Crimă mușamalizată șapte ani: Un primar din florești, un medic legist și doi complici- reținuți.
-
Moldova3 zile în urmă
Incident la „Ziua Diasporei” la Costești. Un carusel s-a prăbușit, iar șapte minori s-au ales cu leziuni
-
Moldova13 ore în urmă
Și-a găsit sfârșitul la scăldat: O femeie s-a înecat în iazul din satul Bușila.