Moldova
/FOTO/ 20 de amenzi, aplicate pentru pescari, braconieri și tăietori de lemne
Echipa operativă a Direcţiei control resurse cinegetice şi piscicole, din cadrul Aparatului central a Inspectoratului pentru Protecția Mediului (IPM), în comun cu colegii din subdiviziunea teritorială de mediu a raionului Leova, au desfășurat două razii în districtele de centru și sud a Republicii, în vederea contracarării braconajului cinegetic, piscicol și depistării altor încălcări ale legislației de mediu.

Urmare a inspectării și verificărilor efectuate s-au întocmit douăzeci procese-verbale contravenționale cu aplicarea unor amenzi în sumă totală de – 19 950,00 lei, prejudiciile calculate și înaintate spre recuperare constitue suma de – 11 545,00 lei, fiind ridicată o plasă monofilament (unealtă interzisă pentru pescuit).
Astfel, în rezultatul controlului activităților vânătorești, pe numele a șapte membrii ai Societății Vânătorilor și Pescarilor din Moldova, pentru comiterea acțiunilor de braconaj cinegetic și încălcarea regulilor de securitate la vânătoare, s-au întocmit procese-verbale contravenționale în baza art. 128 alin. (1) și alin. (2) din codul Contravențional, cu aplicarea fiecăruia a unei amenzi în mărime de 30 u.c. – (1 500,00 lei).
Pentru încălcarea regililor de protecție a resurselor piscicole și a regulilor de pescuit, patru persoane care pescuiau în râurile transfrontaliere în lipsa permisului de pescuit, le-au fost întocmite procese-verbale contravenționale în baza art. 114 alin. (1) din codul Contravențional, fiind sancționate cu amenzi a câte 600,00 lei, iar alte trei persoane care prin utilizarea uneltelor interzise (cu o plasă monofilament), în râul Nistru au capturat un pește de specie valoroasă babușcă pontică, pe lîngă faptul sancționării cu amendă, au fost obligați să restituie resurselor biologice piscicole pagubele cauzate în sumă de 5 045,00 lei.
Pentru încălcarea modului stabilit de transportare a produselor lemnoase și recoltarea neautorizată a masei lemnoase, în temeiul art. 142 alin. (1) al Codului Contravențional, cinci persoane delincvente au fost supuse sancțiunilor contravenționale a câte 18 u.c. – (900,00 lei), fiind impuși să restituie și prejudiciile cauzate resurselor forestiere în suma totală de – 6 500,00 lei.
În aceiași perioadă, în baza art. 154 alin. (1) din Codul Contravențional, a mai fost fost sancționat un locuitor al capitalei, care în detrimentul interdicțiilor prevăzute de legislația de mediu, a admis incendierea resturilor vegetale în extravilanul satului Pîrîta, raionul Dubăsari.
Moldova
/VIDEO/ Specializați pe creșterea cânepei: Doi bărbați din Țarigrad, documentați pentru implicare în traficul de droguri.
Doi bărbați de 29 și 35 de ani, originari din satul Țarigrad, raionul Drochia, sunt cercetați de polițiști și procurori pentru implicare în circulația ilegală a drogurilor.

În urma perchezițiilor efectuate la domiciliile acestora, oamenii legii au depistat și ridicat plante de cânepă, frunze uscate și mărunțite, două telefoane mobile, două cartele bancare, ustensile pentru mărunțirea frunzelor, dar și dispozitive artizanale pentru consumul de droguri.
Potrivit estimărilor forțelor de ordine, dacă activitatea ilegală ar fi continuat, complicii ar fi obținut un profit de aproximativ 100.000 de lei din comercializarea substanțelor narcotice.
Mai mult, bărbatul de 29 de ani era dat în căutare și avea deja o condamnare la un an de închisoare pentru o infracțiune similară. Acesta a fost reținut la frontieră, în timp ce intenționa să părăsească țara. Ulterior, a fost încătușat și celălalt suspect.
În prezent, cei doi sunt reținuți, iar dacă vinovăția lor va fi demonstrată, riscă pedepse cu închisoarea de la 7 până la 15 ani.
Cercetările continuă pentru a fi stabilite toate persoanele implicate în schema infracțională.
Moldova
/VIDEO/ Riscă să rămână fără permis: Un șofer teribilist, surprins în timp ce conduce haotic, identificat și sancționat.
Șoferul care a fost surprins de o cameră de bord în timp ce conduce haotic și pune în pericol siguranța altor participanți la trafic, a fost identificat și sancționat de către polițiștii Direcției Patrulare Nord din cadrul Inspectoratului Național de Securitate Publică.

Incidentul a avut loc la data de 21 august, pe centura de ocolire a municipiului Bălți. La volanul autoturismului se afla un bărbat de 24 de ani. Imaginile cu șoferul teribilist au fost surprinse de un alt participant la trafic și publicate pe rețelele sociale.
În privința acestuia, agentul constatator a întocmit proces-verbal contravențional, iar tânărul riscă să fie privat de dreptul de a conduce pentru o perioadă de până la 12 luni.
Materialele acumulate au fost expediate în instanța de judecată, care urmează să adopte o decizie.
Moldova
/VIDEO/ Bănuiți de escrocherie: Doi tineri, suspectați că ar fi lăsat o pensionară fără 130 de mii de lei.
Doreau bani ușor, dar riscă ani grei de închisoare. Este cazul a doi tineri, în vârstă de 18 și respectiv 22 de ani, suspectați de escrocherie prin intermediul investițiilor fictive.

Potrivit poliției și procurorilor din Edineț, în perioada 9 iulie – 19 august, cei doi ar fi convins o femeie de 65 de ani să investească sume importante de bani printr-o platformă de comunicare online, promițând câștiguri rapide din oportunități financiare false. Victima a transferat în total 130.000 de lei.
Pe 20 august, în urma unui flagrant organizat în raionul Edineț, primul suspect a fost reținut. În aceeași zi, al doilea tânăr a fost localizat și reținut în municipiul Chișinău. Ambele rețineri au fost efectuate de polițiști și procurori, în colaborare cu ofițerii INI.
Conform legislației în vigoare, dacă vinovăția celor doi va fi demonstrată, aceștia riscă închisoare pe un termen de la 1 la 5 ani.
Oamenii legii reamintesc cetățenilor să fie prudenți în interacțiunile online, în special în cazul ofertelor de investiții sau câștiguri rapide, pentru a evita să devină victime ale unor escrocherii similare.
-
Moldova5 zile în urmă
Momentul accidentului teribil de la Strășeni, în care a murit violonista de 24 de ani, surprins de camere. Șoferul microbuzului – plasat în arest preventiv
-
Moldova4 zile în urmă
Clipa dinaintea dezastrului. Imagini filmate din microbuzul implicat în accidentul fatal de la Strășeni
-
Moldova6 zile în urmă
Alcoolul la scăldat a mai făcut o victimă: Un tânăr a murit în timpul scăldatului într-un iaz din orașul Sîngerei.
-
Moldova4 zile în urmă
/VIDEO/ Încălcările în trafic, filmate de sus: Polițiștii au surprins, cu ajutorul dronelor, zeci de abateri în mai puțin de două ore.
-
Moldova6 zile în urmă
A trăit clipe de groază: O minoră a fost izbită în plin de un motociclist fără permis de conducere.
-
Moldova3 zile în urmă
Urmărire ca-n filme la Vulcănești: Un șofer beat, prins cu sute de haine de contrabandă.
-
Moldova6 zile în urmă
Accidentele grave se țin lanț: Doi oameni au ajuns la spital în urma unui accident grav, la Ialoveni.
-
Moldova5 zile în urmă
A murit de mâna „prietenilor”: Doi bărbați, condamnați pentru un omor cu deosebită cruzime, la Rîșcani.