Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Moartea celor doi tineri din Bălți: Unul dintre inculpați, plasat în arest la domiciliu de același judecător

La patru luni de la moartea celor doi tineri din Bălți, uciși cu bestialitate într-o pădure din raionul Fălești, oamenii au revenit la proteste. Unul dintre făptași a trecut din nou în arest la domiciliu, iar justiția în acest caz pare să ia un alt drum. Dezamăgiți, părinții și rudele lui Anatol Movilă și Ion Achimov, au scandat în fața Judecătoriei Bălți.

Publicat

„Cineva stă nouă ani în închisoare pentru o cutie cu biscuiți, dar acesta care a participat la omor stă acasă. Același judecător îl trimite acasă a doua oară – Radu Holban. Curtea de Apel a decis să revină în închisoare. A trecut o lună și el iar e acasă”, a declarat Natalia Achimov, mama lui Ion, pentru nordnews.md

„Astăzi am ieșit pentru a spune că suntem împotriva ca unul dintre participanții la omor să fie plasat în arest la domiciliu. Nu suntem de acord și vom lupta până la capăt.”

Părinții lui Anatol Movilă nu își pot găsi liniștea după ce și-au pierdut fiul. Ei spun că justiția în Republica Moldova este prea coruptă pentru a face dreptate.


„Vedeți justiția? Ce fel de justiție? Omoară cu cruzime, iar acum se plimbă. Iertați-mă, nu pot vorbi”, a spus Anatol Movilă, tatăl lui Anatol .

„Am impresia că totul e cumpărat. Cum altfel? A doua oară, același om. Motive prostești. Nu pot să-mi explic”, a adăugat Galina Movilă, mama lui Anatol.

Cel care a fost plasat din nou în arest la domiciliu este Maxim Chiforiuc, unul din cei șase inculpați. Acesta a mers acasă vineri, 4 februarie. Avocata familiei Movilă spune că decizia a fost luată de același judecător.


„Din cei șase, doar unul a fost plasat în arest la domiciliu. Este a doua oară. Acum e aceeași situație, același judecător și același inculpat. Noi, dar și acuzatorul de stat vom contesta încheierea judecătorului de instrucție privind aplicarea arestului la domiciliu”, a declarat Iana Lichii, avocata familiei Movilă.

Iana Lichii susține că au existat suficiente probe pentru ca Maxim Chiforiuc să rămână în închisoare.

„Acuzatorul de stat a prezentat declarațiile unuia dintre inculpați, au fost prezentate și alte probe noi, însă nu au fost luate în considerație. Noi considerăm că ultimul are temei de a se eschiva de la urmărirea penală și de a părărsi hotarele Republicii Moldova”, a adăugat avocata.


Decizia a fost contestată și de procurorul de caz.

„Lucrăm pentru a trimite dosarul în judecată cât mai curând. A fost luată decizia ca unul din inculpați să fie plasat în arest la domiciliu. Noi am contestat această decizie. Alte comentarii nu pot să dau”, a declarat procurorul Vladimir Levco.


Amintim că, la începutul lunii noiembrie, doi tineri din Bălți au fost omorâți cu sânge rece într-o pădure din satul Hiliuți, raionul Fălești. Motivul crimei au fost 3000 de euro, bani câștigați fraudulos în jocurile de cărți. Criminalii i-au ademenit să mai joace odată, știind că aceștia trișează, s-au întâlnit și i-au ucis. A doua zi, polițiștii au reținut patru persoane, iar mai târziu încă doi atacatori. Aceștia au vârste cuprinse între 20 și 26 de ani.

Advertisement

Moldova

/VIDEO/ Șarlatanie prin telefon: Doi ucraineni ar fi înșelat o femeie de 81 de ani cu peste 145.000 de lei.

Doi tineri din Ucraina au fost reținuți la Chișinău, fiind bănuiți că ar face parte dintr-un grup criminal specializat în escrocherii telefonice. Victima, o femeie de 81 de ani, ar fi fost prejudiciată cu peste 145.000 de lei după ce a fost manipulată să transmită bani sub pretextul „protejării conturilor bancare”.

Publicat

Potrivit poliției, cei doi ucraineni, de 18 și 21 de ani, au fost reținuți de ofițerii de la Botanica și cei ai Direcției de Poliție Chișinău. Ancheta arată că schema a început cu un apel telefonic de la un individ care s-a dat drept angajat al unei companii de telecomunicații și a obținut datele personale ale victimei.

Ulterior, alți membri ai grupării ar fi intervenit, pretinzând că sunt polițiști și reprezentanți ai unei instituții financiare. Aceștia ar fi convins femeia că pe conturile sale ar avea loc tranzacții frauduloase, determinând-o să retragă bani și să îi transmită pentru „securizare”.

Unul dintre suspecți a fost prins în flagrant imediat după ce a primit suma de la victimă, iar ulterior a fost reținut și al doilea tânăr.


În urma perchezițiilor efectuate la locuințele închiriate de aceștia, oamenii legii au ridicat bani și alte probe relevante pentru anchetă.

Ambii suspecți au fost reținuți pentru 72 de ore și riscă până la 15 ani de închisoare.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Puneau bani falși în circulație: Un tânăr și o femeie ar fi încercat să achite mai multe bunuri cu bancnote false.

Un tânăr de 19 ani a fost reținut de oamenii legii, după ce ar fi încercat să achite mai multe bunuri cu bancnote false. Cazul a fost documentat de ofițerii Direcției combaterea criminalității organizate și cei de urmărire penală ai INI, în comun cu procurorii PCCOCS, în cadrul unei anchete ce vizează activitatea unui grup infracțional organizat.

Publicat

Potrivit informațiilor acumulate, gruparea, formată din persoane aflate atât în Republica Moldova, cât și peste hotare, ar fi pus în circulație bancnote contrafăcute pentru a obține profituri ilicite.

Anchetatorii spun că suspecții contactau vânzători de bunuri prin telefon sau aplicații de mesagerie și acceptau imediat prețurile solicitate, insistând ca tranzacțiile să fie efectuate rapid. Bunurile erau achitate în valută străină, în special în euro, existând suspiciuni că o parte dintre bancnote erau false sau proveneau din activități ilegale.

La data de 7 mai, în municipiul Chișinău, unul dintre membrii grupării, un tânăr de 19 ani, a fost prins în flagrant în Chișinău în timp ce încerca să cumpere bunuri folosind bancnote suspecte de falsificare.


În urma perchezițiilor, oamenii legii au ridicat 500 de euro, precum și mai multe telefoane mobile folosite pentru coordonarea activităților infracționale.

Totodată, la fața locului a fost identificată și o tânără de 20 de ani, presupusă membră a grupului criminal organizat. Ambii suspecți au fost audiați în calitate de bănuiți și, potrivit poliției, și-ar fi recunoscut vina.

Bancnotele ridicate urmează să fie supuse expertizei în cadrul Centrului Tehnico-Criminalistic și Expertize Judiciare al IGP.


Conform legislației, persoanele găsite vinovate de punerea în circulație a banilor falși riscă pedepse cu închisoarea de la 5 la 10 ani.

Investigațiile continuă pentru identificarea tuturor persoanelor implicate și stabilirea întregii activități infracționale.


Citește mai departe

Moldova

Descinderi la spitalul raional Florești: Mai mulți angajați ai instituției sunt cercetați pentru corupție și trafic de influență.

Percheziții la Spitalul Raional Florești într-un dosar de corupție care vizează mai mulți angajați ai instituției medicale. Ofițerii CNA și procurorii din Bălți au descins în dimineața zilei de 11 mai la domiciliile și birourile de serviciu ale suspecților, cercetați pentru corupere pasivă și trafic de influență.

Publicat

Potrivit anchetatorilor, șeful Secției consultative a spitalului este bănuit că ar fi pretins și primit bani de la pacienți și alți beneficiari pentru eliberarea unor îndreptări medicale urgente către instituții republicane, certificate de concediu medical, dar și acte necesare pentru prelungirea permisului de port-armă.

În același dosar este cercetată și asistenta medicală superioară din cadrul secției, suspectată de trafic de influență. Potrivit CNA, aceasta ar fi cerut și primit bani de la candidați și conducători auto, susținând că poate influența membrii Comisiei de examinare medicală pentru emiterea unor concluzii favorabile privind aptitudinea de conducere, fără efectuarea corespunzătoare a examinărilor medicale.

În cadrul măsurilor speciale de investigație, oamenii legii au documentat și alte presupuse ilegalități comise de angajați ai instituției. Astfel, au fost pornite încă 11 cauze penale distincte, ulterior conexate la dosarul de bază.


Perchezițiile au avut loc la șeful Secției consultative, două asistente medicale, un medic neurolog, contabilul-șef al Centrului Medicilor de Familie Florești, dar și la alte persoane fizice beneficiare ale serviciilor medicale investigate.

La această etapă, persoanele vizate sunt cercetate în stare de libertate. CNA și procurorii continuă investigațiile pentru a stabili toate circumstanțele cazului.


Citește mai departe

topul săptămânii