Rețele de socializare

Moldova

O tânără a deschis ușa din mers și a sărit din camionetă

O tânără de 25 de ani a căzut dintr-o camionetă. Incidentul s-a produs în satul Ciorești, raionul Nisporeni.

Publicat

Contactată de Știri.md, Cristina Vicol, ofițer superior de presă al IP Nisporeni, a declarat că în data de 4 februarie, în Serviciul de gardă a IP Nisporeni a parvenit un apel precum că la Spitalul Raional Nisporeni a fost transportată o tânără de 25 ani, cu traumă cranio-cerebrală, care ar fi căzut, lovindu-se în regiunea capului.

La fața locului s-au deplasat angajații poliției pentru a documenta cazul.

S-a stabilit că în satul Ciorești, raionul Nisporeni se deplasa automobilul de model Gaz Next, magazin mobil «Merișor», condus de un bărbat de 53 ani, locuitor al orașului Nisporeni.


Pasagerele erau două tinere de 25 și 21 ani, care activează în calitate de vânzători.

La un moment dat, femeia de 25 ani i-a spus șoferului să oprească ca să cumpere țigări.Acesta a refuzat, spunând că nu are dreptul. Atunci femeia a deschis ușa sărind din mers.

A căzut lovindu-se în regiunea capului, căpătând multiple traume cranio-cerebrale după care a fost internată în secția reanimare a Spitalului Raional Nisporeni.


În stare gravă, cu traumatism cranio-cerebral, a fost transportată cu cerviciul medical Aviasan la o instituție medicală în orașul Chișinău

Pe acest caz a fost inițiată o anchetă.


Moldova

Incendiu în capitală: foc în bucătăria unui restaurant de pe strada Trandafirilor

Un incendiu a izbucnit în municipiul Chișinău, pe strada Trandafirilor 13, în bucătăria unui restaurant situat într-un bloc de locuințe din sectorul Botanica.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare, focul a afectat bunurile materiale dintr-o încăpere auxiliară a localului, cu o suprafață de aproximativ 6 metri pătrați.

La fața locului au intervenit cinci echipaje de pompieri. Din fericire, victime nu au fost înregistrate. Cauza incendiului a fost stabilită ca fiind un scurtcircuit produs la coșul de evacuare a fumului.


Incidentul a fost intens discutat pe rețelele sociale, unde locatarii din zonă susțin că pizzeria ar activa de mai mulți ani în bloc, în pofida nemulțumirilor acestora. Circumstanțele complete ale cazului urmează să fie clarificate.


Citește mai departe

Moldova

Pericol pe șosea între Gura Camencii și Soroca: carosabilul s-a transformat într-un patinoar

Conducătorii auto avertizează că drumul dintre Gura Camencii și Soroca este extrem de alunecos și pune în pericol circulația.

Publicat

Potrivit șoferilor, material antiderapant a fost împrăștiat doar până la sensul giratoriu din Gura Camencii, iar mai departe carosabilul este „ca gheața”.

Prin urmare, în zonă s-au format ambuteiaje, iar unele vehicule au derapat și au ajuns pe acostament, avariate!


Autoritățile sunt îndemnate să intervină, iar șoferii – să circule cu mare prudență.


Citește mai departe

Moldova

Anchetă de amploare în România: moldoveni vizați într-o rețea de obținere frauduloasă a cetățeniei

Procurorii Parchetului General din România au efectuat joi, 18 decembrie, aproximativ 40 de percheziții într-un dosar ce vizează obținerea cetățeniei române pe baza unor acte falsificate, iar printre beneficiari se numără și cetățeni ai Republicii Moldova, potrivit Antena3 CNN.

Publicat

Ancheta scoate la iveală o rețea bine organizată, în care ar fi implicați avocați din Baroul București, funcționari publici și intermediari.

Potrivit procurorilor, gruparea ar fi activat din 2022 și ar fi folosit documente de stare civilă false pentru a demonstra, în mod fictiv, descendența din foști cetățeni români.


Doar în primele 11 luni ale acestui an ar fi fost depuse peste 900 de cereri suspecte, iar o parte dintre beneficiari au obținut pașapoarte românești și statut de cetățeni ai Uniunii Europene. Ancheta este în desfășurare.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii