Moldova
/VIDEO/ Reținere cu focuri de arme: Trei cazinouri clandestine, descoperite în diferite regiuni ale țării
În urma unei analize calitative efectuată la indicația conducerii Inspectoratului General al Poliției, în ultima perioadă au fost intensificate verificările ce țin de cazurile de jocuri de cărți cu mize pe bani, care duc la consecințe grave, cel mai recent exemplu fiind dublul omor de la Fălești, care a fost comis în urma unei neînțelegeri în timpul jocurilor de noroc.
În acest context, poliția și-a intensificat acțiunile îndreptate spre destructurarea unor asemenea ilegalități, fiind depistate 3 cazinouri clandestine în diferite regiuni ale țării.
Astfel, în perioada 10-20 noiembrie 2021, ofițerii Inspectoratului Național de Investigații, sub conducerea procurorilor PCCOCS și cu sprijinul de specialitate al mascaților de la BPDS „Fulger”, au desfășurat o amplă operațiune comună, în timpul căreia au descins în mai multe cazinouri clandestine de pe teritoriul țării, dar și în municipiul Chișinău, raioanele Comrat și Soroca.
În unul dintre cazuri a fost deconspirată activitatea ilegală a unei săli de cazinou într-o încăpere din municipiul Chișinău.
Ca urmare a perchezițiilor, polițiștii au depistat 11 persoane, fiind ridicate 6 mese de poker, fișe de poker, mijloace bănești, telefoane mobile etc.
Sala a fost luata în locațiune de la un agent economic, fiind amenajată drept un cazinou.
O altă descindere în forță a polițiștilor și procurorilor, în comun cu angajații SPIA a MAI, a avut loc în localitatea Chirsova, raionul Comrat, unde într-o încăpere își desfășura activitatea ilegală o sală cu jocuri de noroc.
În momentul operațiunii, polițiștii au depistat în local 15 persoane. La fel, au fost ridicate mai multe tipuri de substanțe narcotice, un aparat confecționat artizanal pentru consumul marijuanei, un pumnal, mai multe telefoane mobile, fișe pentru joc, precum și circa 40 de mii de lei.
Totodată s-a stabilit că patru dintre ei au fost anterior judecați pentru furturi, jafuri, trafic de droguri şi apartenență la organizații criminale.
La moment sunt efectuate măsuri de urmărire penală pentru stabilirea tuturor circumstanţelor şi atragerea la răspundere a persoanelor vinovate.
Precizăm că, Poliția în continuare își va concentra eforturile pentru a depista și sancționa persoanele care participă la organizarea și coordonarea activităților clandestine de jocuri de noroc.
Moldova
Tânăr moldovean, înecat în Italia: Adolescentul de 17 ani și-a pierdut viața în râul Adda.
Un adolescent moldovean de doar 17 ani și-a găsit sfârșitul departe de casă, în Italia, după ce a fost înghițit de apele râului Adda. Băiatul dispăruse în după-amiaza de 15 iunie, în zona barajului Rusca din localitatea Cassano, iar trupul său neînsuflețit a fost recuperat abia în dimineața de 17 iunie, după ore întregi de căutări disperate.

Tânărul ar fi sărit în apă pentru o baie, în încercarea de a scăpa de valul de căldură sufocant. Din nefericire, nu a mai reușit să iasă la suprafață, iar prietenii săi au dat alarma imediat, în jurul orei 17:30.
Zona în care a fost căutat este una periculoasă – apele barajului se varsă în canalul Muzza, unde curenții sunt extrem de puternici. Pompierii din Milano, echipajele medicale de urgență și carabinierii au intervenit de urgență, însă ploile torențiale și noroiul acumulat au forțat suspendarea operațiunilor în cursul nopții.
Potrivit presei italiene, trupul băiatului a fost descoperit abia în dimineața de 17 iunie, în colțul drept al barajului, acolo unde se concentraseră căutările în ultimele ore.
Din păcate, nu este primul caz de acest fel. Doar cu câteva zile înainte, un alt adolescent italian și-a pierdut viața în același râu.
Moldova
Certificate retrase după incendiul din Durlești. Nereguli grave, depistate.
Mai mulți specialiști implicați în construcția blocului de locuit din Durlești, afectat de incendiul din 16 mai, au rămas fără certificate de atestare profesională. Decizia a fost luată de Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, în urma unei ședințe a Comisiei de atestare, convocată pentru a examina responsabilitățile în acest caz.

Inspectoratul Național pentru Supraveghere Tehnică a depistat abateri majore în toate etapele construcției: de la documentația urbanistică, proiectare și verificare tehnică, până la recepția finală și intervențiile neautorizate asupra structurii clădirii. Constatările arată încălcări grave ale legislației și neglijențe care au pus în pericol siguranța locatarilor.
În urma analizelor, Comisia a decis aplicarea celei mai aspre sancțiuni prevăzute de regulament – retragerea certificatelor de atestare. Persoanele vizate au fost invitate și audiate în cadrul ședinței, având posibilitatea să-și prezinte punctul de vedere.
Reamintim că pe 16 mai, mansarda unui bloc de locuit din Durlești, construită, potrivit autorităților, fără autorizație, a fost cuprinsă de flăcări. 15 apartamente au ars complet, iar alte câteva zeci au fost afectate. Deși proiectul prevedea construcția a 150 de apartamente, în realitate în bloc existau 165. La o zi după incendiu, MIDR a dispus un control de amploare, care a scos la iveală mai multe nereguli.
Potrivit IGSU, incendiul ar fi izbucnit din cauza nerespectării regulilor în timpul unor lucrări cu foc deschis.
Moldova
Țeapă de 800 de mii de lei: Un bărbat din Bălți a fost reținut pentru o escrocherie de proporții
Un bărbat de 49 de ani din Bălți a fost reținut de polițiști și procurori, fiind suspectat că ar fi înșelat un investitor cu aproape 800 de mii de lei. Suspectul ar fi făcut parte dintr-o rețea care se prezenta ca specialist în piața valutară și investiții în metale prețioase, promițând câștiguri rapide printr-o aplicație fictivă.

Totul a început atunci când victima, un bărbat de 42 de ani, a fost sunată de persoane necunoscute, care i-au oferit o „oportunitate unică” de a câștiga bani din investiții online. Ca să le câștige încrederea, escrocii l-au convins să instaleze pe telefon o aplicație de control de la distanță și o platformă falsă de tranzacționare.
Așa a ajuns victima să transfere peste 717 mii de lei în conturile escrocilor. La scurt timp, i s-au cerut alți 157 de mii de lei, moment în care bărbatul a realizat că a fost păcălit și a alertat autoritățile.
În timpul flagrantului, suspectul a fost prins chiar când încasa ultima tranșă de bani. Acum se află în arest preventiv pentru 30 de zile, iar cercetările continuă pentru identificarea tuturor complicilor.
Conform legii, pentru o astfel de escrocherie în proporții deosebit de mari, bărbatul riscă între 7 și 10 ani de închisoare.
Poliția îndeamnă cetățenii să fie vigilenți, să nu se lase atrași de oferte de îmbogățire rapidă și să nu instaleze aplicații de control la distanță, la cererea necunoscuților. În caz de suspiciuni, sunați imediat la 112.
-
Moldova5 zile în urmă
Accidentul cu 4 răniți la intrarea în Orhei, surprins video: Momentul când un șofer intră pe contrasens, lovește un Volkswagen și apoi alte două mașini
-
Moldova7 zile în urmă
/VIDEO/ Evaziune fiscală de milioane, descoperită de PCCOCS: Spălare de bani, salarii „în plic” și fără bonuri fiscale de 13 milioane de lei.
-
Moldovao zi în urmă
Intervenție contracronometru: Patru tinere din Republica Moldova, salvate în toiul nopții din Masivul Ceahlău.
-
Moldova6 zile în urmă
/VIDEO/ Scene ca-n filme, la Criuleni: Un tânăr- jefuit, urcat cu forța într-o mașină și agresat de o gașcă.
-
Moldovao zi în urmă
/VIDEO/ Denunțat de o viitoare polițistă: Un bărbat ar fi cerut 1.000 de euro ca să „rezolve” un permis auto.
-
Moldovao zi în urmă
Crimă cu sânge rece, la Ocnița: Un tânăr de 30 de ani, înjunghiat mortal în propria locuință.
-
Moldova4 zile în urmă
Dosarul morții la salon, în judecată: Două cadre medicale, acuzate că au practicat ilegal medicina.
-
Moldova4 zile în urmă
S-au izbit cu mașina în stâlp: O femeie de 77 de ani a fost rănită și transportată de urgență la spital.