Moldova
/VIDEO/ Încă un „depozitar”, reținut: Oamenii legii au scos din circuit narcotice în valoare de 900 de mii de lei.
Un bărbat de 27 de ani din Chișinău a fost prins în flagrant de ofițerii antidrog, chiar în momentul în care scotea dintr-un ascunziș o sacoșă ce conținea 1,5 kg de marijuana.
Individul ar fi făcut parte dintr-o rețea bine organizată, care își vindea marfa prin aplicația Telegram și ajunsese să joace un rol important în ierarhia grupării: de la simplu curier, până la depozitarul cantităților mari de droguri.
Potrivit oamenilor legii, suspectul primea periodic între 1 și 3 kilograme de substanțe narcotice, pe care le porționa în doze mici, ambalate în pliculețe de tip zip lock. Ulterior, acestea erau ascunse în diferite locuri, de unde alți curieri le ridicau pentru a le distribui consumatorilor din mai multe regiuni ale țării.
Operațiunea s-a încheiat la sfârșitul lunii august curent, după ce polițiștii au desfășurat timp de o lună acțiuni speciale de investigație. În urma perchezițiilor la domiciliul bărbatului, au fost depistate alte 1,5 kg de marijuana, deja împărțite în pachețele de câte 5 grame, un cântar de mare precizie și materiale utilizate pentru dozarea drogurilor.
În total, forțele de ordine au scos din circuit 3 kilograme de substanțe interzise, valoarea acestora pe piața neagră fiind estimată la peste 900 000 de lei.
Tânărul a fost arestat preventiv pentru 30 de zile. Dacă vinovăția îi va fi demonstrată în instanță, riscă să petreacă între 7 și 15 ani după gratii. Între timp, poliția din capitală continuă acțiunile pentru identificarea și reținerea tuturor membrilor rețelei criminale.
Moldova
/VIDEO/ Flăcări la un service auto: Cinci microbuze, inclusiv ambulanțe, au fost afectate de foc în urma unui scurtcircuit.
Incendiu puternic în sectorul Ciocana al capitalei, unde mai multe vehicule au fost cuprinse de flăcări într-o parcare.
Potrivit poliției, apelul la serviciile de urgență a fost recepționat în seara de 28 martie, în jurul orei 20:20. La fața locului, oamenii legii au stabilit că incendiul a izbucnit într-o parcare adiacentă unui service auto, unde erau staționate mai multe unități de transport.
În urma flăcărilor, un microbuz și patru autospeciale de ambulanță au fost afectate, unele dintre acestea fiind grav deteriorate. Intervenția promptă a pompierilor a permis localizarea și lichidarea incendiului, evitând extinderea acestuia la alte bunuri din apropiere.
Conform primelor cercetări, focul ar fi pornit din zona microbuzului, iar principala versiune luată în calcul de anchetatori este producerea unui scurtcircuit electric. Se pare că vehiculul fusese adus anterior la reparație și prezenta defecțiuni la sistemul electric.
Totodată, în urma analizei imaginilor surprinse de camerele de supraveghere, dar și din declarațiile paznicului, nu au fost observate persoane străine în zonă în momentul izbucnirii incendiului, ceea ce exclude, la această etapă, o intervenție intenționată.
Poliția continuă investigațiile pentru a stabili cu exactitate toate circumstanțele producerii incendiului și pentru a evalua pagubele materiale.
Moldova
/VIDEO/ Evaziune de milioane în capitală: O firmă de chirie și leasing auto ar fi ascuns circa 6 milioane de lei de stat.
O schemă de tăinuire a aproximativ 6 milioane de lei de la achitarea impozitelor către stat a fost deconspirată de procurorii PCCOCS, de comun cu ofițerii Serviciului Fiscal de Stat, la o întreprindere din Chișinău care oferă mașini în chirie și leasing.
Potrivit anchetatorilor, schema ar fi fost pusă în aplicare în perioada 2024–2025, atunci când compania ar fi ascuns veniturile reale obținute din exploatarea a peste 100 de automobile, evitând astfel plata impozitelor și a TVA-ului în valoare de milioane de lei.
Mai mult, oamenii legii susțin că banii ascunși ar fi fost utilizați pentru diferite cheltuieli personale, inclusiv cumpărarea și închirierea de case și apartamente, dar și achiziția unor automobile, pentru a le pierde urma. Aceste acțiuni sunt investigate și sub aspect de spălare de bani, infracțiune pedepsită penal.
În acest context, procurorii PCCOCS și angajații Serviciului Fiscal de Stat, cu sprijinul mascaților de la „Fulger”, au efectuat percheziții la sediul întreprinderii din Chișinău.
În urma descinderilor, oamenii legii au ridicat documente contabile, înscrisuri de ciornă, extrase financiare, informații de pe calculatoarele factorilor de decizie și telefoane mobile, dar și sume de bani în diferite valute, care urmează să fie examinate în cadrul anchetei.
Investigațiile continuă pentru identificarea tuturor persoanelor implicate în această schemă.
Moldova
De la admitere temporară la… dezmembrare: Patru mașini ridicate la Orhei după ce au fost transmise ilegal la demontare.
Patru mașini cu numere de înmatriculare străine au fost ridicate de ofițerii vamali, după ce au fost depistate în spații destinate dezmembrării, cu încălcarea regimului vamal. Cazul a fost documentat în două locații din raionul Orhei.
Potrivit Serviciului Vamal, ofițerii Echipelor Mobile au efectuat controale în urma unor informații operative. În timpul verificărilor, aceștia au depistat patru mijloace de transport care aveau numere de înmatriculare străine și care ar fi fost vândute sau transmise pentru dezmembrare pe teritoriul Republicii Moldova.
Responsabilii spun că automobilele au fost introduse în țară în regim de admitere temporară. Acest regim permite utilizarea mijloacelor de transport pe teritoriul țării pentru o perioadă de până la 180 de zile, într-un interval de 12 luni consecutive, fără drept de înstrăinare sau dezmembrare.
Potrivit legislației, nerespectarea termenului de admitere temporară atrage sancțiuni contravenționale. Amenda poate varia între 4.200 și 65.000 de lei pentru fiecare automobil, în funcție de perioada depășită, iar persoanele vizate sunt obligate să achite și drepturile de import aferente.
Ofițerii vamali susțin că persoanele care au introdus aceste automobile în țară și nu au respectat prevederile regimului vamal urmează să fie sancționate.
Cele patru mijloace de transport au fost ridicate, iar investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea tuturor persoanelor implicate în acest caz.


-
Moldova3 zile în urmăFocuri de armă asupra unui troleibuz din capitală: aproximativ 70 de călători se aflau în salon în momentul incidentului.
-
Moldova5 zile în urmă/VIDEO/Peste 650 de permise auto, anulate: Candidații au fost surprinși încercând să fraudeze examenul teoretic.
-
Moldova4 zile în urmăTrei persoane, la spital: Un microbuz s-a izbit într-un pilon, la Peresecina.
-
Moldova3 zile în urmă/VIDEO/ Narcotice și urmărire ca în filme la Stăuceni: Doi tineri au încercat să fugă de poliție, tamponând mașina acestora.
-
Moldova3 zile în urmă/VIDEO/ Administratorul canalului de Telegram ilegal „Car Vertical” – reținut, iar canalul – închis. Sunt cercetate penal 10 persoane, după publicarea imaginilor intime a peste 1900 de femei.
-
Moldova4 zile în urmă/VIDEO/ Șofer teribilist, sancționat: Un tânăr de 20 de ani s-a filmat conducând cu aproape 200 km/h pe bulevardul Dacia.
-
Moldova11 ore în urmă/VIDEO/ „Spărgeau” apartamente: Doi hoți de locuințe, reținuți după un furt de peste 650 de mii de lei.
-
Moldova11 ore în urmă/VIDEO/ Evaziune de milioane în capitală: O firmă de chirie și leasing auto ar fi ascuns circa 6 milioane de lei de stat.
