Moldova
/VIDEO/ „A venit poliția! Culcat!”. Doi bărbați, reținuți pentru confecționarea și comercializarea documentelor oficiale false.
Propuneau spre „vânzare” o gamă variată de documente oficiale false: de la buletine de identitate până la permise de conducere. Doi bărbați de 29 și 39 de ani din capitală au dat „nas în nas” cu ofițerii INI, după ce mai bine de doi ani la rând ar fi confecționat și comercializat acte oficiale false.
Indivizii ar fi pus la cale „afacerea bănoasă” încă din anul 2023 și ar fi reușit să imprime în această perioadă mai multe documente false, dar identice cu cele oficiale emise de către autoritățile statelor UE.
Mai exact, cei doi bărbați bănuiți în acest dosar ar fi folosit utilaj de ultimă generație și tehnică specială destinată contrafacerii documentelor, iar pentru serviciile acordate, bărbații ar fi obținut un venit de la 250 la 2000 de euro pentru un act falsificat. Cu aceste documente, persoanele aveau dreptul de a se angaja oficial în câmpul muncii pe teritoriul țărilor Uniunii Europene, dar și posibilitatea de a solicita de la instituțiile bancare credite și de a circula sub o identitate falsă în UE.
Reținerea a continuat cu descinderi în mijloacele de transport și la domiciliile suspecților, unde au fost depistate și ridicate buletine de identitate false, pașapoarte, permise de conducere și un card bancar fals, care ar fi fost emise de către autoritățile statelor Uniunii Europene, dar și certificate de pregătire profesională și de competență a conducătorului auto, un pistol, zeci de cartușe de calibrul 9 mm, pachețele cu cocaină, 300 de dolari, 200 de euro și dispozitive speciale pentru depistarea echipamentelor ascunse de înregistrare audio, foto/video.
Bănuiții au fost plasați în izolator pentru 72 de ore, iar pe numele acestora a fost pornită o cauză penală pentru confecţionarea, deţinerea, vânzarea sau folosirea documentelor oficiale, a imprimantelor, ştampilelor sau sigiliilor false comise în scop de înstrăinare ori înstrăinarea documentelor oficiale false, inclusiv a documentelor electronice false.
Potrivit legii, cei doi indivizi riscă amendă de la 250 000 până la 400 000 de lei sau închisoare de la 5 la 7 ani.
Moldova
Copilul de 3 ani, tamponat acum o lună la Comrat, a fost externat. Medicii dezvăluie care este starea lui
Copilul de 3 ani, tamponat pe un trotuar din Comrat, a fost externat.
Informația a fost confirmată pentru Realitatea de către serviciul de presă a Institutului Mamei și Copilului.
Purtătorul de cuvânt al instituției, Maxim Cazacu, a precizat că minorul nu se mai află în spital de pe 21 noiembrie. Potrivit lui, starea copilului este satisfăcătoare.
Pe 4 noiembrie, o șoferiță a încurcat frâna și accelerația în timp ce parca pe o stradă din Comrat. Drept urmare, femeia a tamponat cu vehiculul de marcă Hyundai o femeie și copilul ei de 3 ani, care se deplasau regulamentar pe trotuar.
Urmare a accidentului, copilul a fost transportat de urgență la Spitalul Raional Comrat, fiind internat la terapie intensivă. Ulterior, doctorii au decis că este necesar transferul lui la Institutul Mamei și Copilului din Capitală.
Moldova
900 de dosare penale pentru droguri în Moldova, doar în 2025. Ministra de Interne: situația e gravă
Ministra Afacerilor Interne, Daniela Misail-Nichitin, recunoaște că traficul de droguri rămâne o problemă gravă în Republica Moldova.
Mai mult, oficialul a dezvăluit numărul de cauze penale înregistrate de la începutul acestui an. Declarațiile au fost făcute înainte de ședința Guvernului din 26 noiembrie, scrie Realitatea.MD.
„Traficul de droguri încă este o provocare pentru Republica Moldova. Da, într-adevăr noi avem peste 900 de cauze penale înregistrate de la începutul anului 2025”, a precizat ministra de Interne.
Amintim că Ministerul de Interne și Poliția au propus modificări legislative pentru a combate consumul și traficul de droguri. Proiectul prevede controale mai stricte, pedepse mai dure și o listă extinsă de substanțe interzise, inclusiv etnobotanice și noi droguri. Noile reguli sunt aliniate la standardele europene și vor permite intervenții mai rapide ale autorităților.
Moldova
Grup de falsificatori de acte românești, prins între Chișinău și Strășeni: percheziții masive în două state
Ofițerii Direcției investigații infracțiuni economice și cei de urmărire penală ai INI, în comun cu procurorii PCCOCS, au desfășurat percheziții la doi bănuiți din Chișinău și Strășeni, cercetați penal pentru falsificarea cărților de identitate și permiselor de conducere românești.
În scopul cercetării acestora și a altor membri ai grupului infracțional organizat, procurorii din cadrul Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) au făcut echipă comună cu Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism, sub egida agenției europene Eurojust.
Astfel, oamenii legii au desfășurat percheziții în mai multe localități în ambele state pentru consolidarea probatoriului acumulat până acum. Rezultatele perchezițiilor, desfășurate în Moldova cu sprijinul mascaților din cadrul BPDS „Fulger”, urmează să fie supuse examinării, pentru continuarea investigațiilor penale.
Din probatoriul administrat de oamenii legii din ambele state a rezultat faptul că șapte suspecți – cetățeni ai României și Moldovei – au format un grup criminal organizat, în scop de profit din falsificarea de documente, în special acte de identitate și permise de conducere, în care s-a atestat în mod nereal că sunt emise de autorități din România.
Investigațiile penale continuă, inclusiv în dosarul separat cercetat de către procurorii PCCOCS, timp în care persoanele beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.
-
Moldova6 zile în urmăGrav accident, soldat cu moartea unei tinere de 23 de ani, la Rîșcani. Alta a ajuns la spital, iar șoferul – de negăsit
-
Moldova2 zile în urmăTragedie la o stână din Mihăileni: O femeie a murit după ce a fost bătută cu bestialitate chiar de concubinul ei.
-
Moldova6 zile în urmăCrimă șocantă la Nisporeni: O adolescentă de 19 ani și mama ei, omorâte cu bestialitate de către o rudă
-
Moldova5 zile în urmăAproximativ 5 TONE de bomboane cu aditiv interzis, oprite la frontieră: ANSA blochează un lot periculos pentru consumatori
-
Moldova5 zile în urmăAuromobil al MAI, incendiat chiar în fața sectorului de poliție, ziua în amiaza mare, la Călărași
-
Moldova6 zile în urmăSpeluncă de droguri descoperită la Botanica: un apartament plin cu consumatori, dispozitive și pachețele cu „sare”
-
Moldova2 zile în urmăBătaie calmată cu focuri de armă Chișinău. Individul care a atacat polițiștii a dat bir cu fugiții, alții patru – încătușați
-
Moldovao zi în urmăDescoperire macabră, la Miclești: Un tânăr de 28 de ani, găsit parțial carbonizat într-o anexă.
