Moldova
Polițiștii descoperă droguri în fiecare zi. Câteva persoane- reținute.
Polițiștii descoperă rețele de comercializare și consumatori de droguri în fiecare zi. Câteva persoane au fost reținute.

În primul caz, oamenii legii anunță o captură de narcotice de circa 225 de mii de lei și un laborator clandestin de creștere a plantelor de canabis. Bănuiți în această schemă sunt cinci bărbați din Chișinău și Ialoveni, cu vârste cuprinse între 32 și 45 de ani. Potrivit poliției, liderul grupării care ar fi fost responsabil de laboratorul de creștere a canabisului, ar fi convins doi bărbați din Chișinău să ia de la acesta droguri în cantități mari pentru vânzare. Aceștia, la rândul lor, ar fi convins alte persoane de Ialoveni și Chișinău să le ofere drogurile clienților finali. Totodată, a fost stabilit faptul că laboratorul clandestin era supravegheat prin cameră video.
În timpul perchezițiilor la domiciliile și în mașinile bărbaților învinuiți a fost ridicat aproximativ 0,5 kg de muguri de marijuana, 100 gr. de ciuperci cu efect halucinogen și 100 gr. de frunze ale plantei de canabis. De asemenea, au fost ridicate și accesorii vânzării acestor droguri, precum cântare la scară mică, aparate de vacumat ale ambalajelor în care erau pregătite drogurile pentru clienți și telefoane pentru comunicare între membrii grupului infracțional și între aceștia și clienți.
La moment, trei dintre suspecți au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile, iar în privința celorlați doi bănuiți urmează să se expună instanța de judecată.
În seara de 15 aprilie oamenii legii au anunțat un alt caz de circulație a narcoticelor. De această dată este vorba despre o speluncă, iar bănuit de activitatea ilegală este un bărbat de 43 de ani din capitală. Individul este suspectat că și-ar fi transformat propriul apartament într-un loc rău famat, unde se consumau substanțe interzise. În timpul descinderilor efectuate au fost depistate și ridicate mai multe dispozitive artizanale, destinate consumului de substanțe narcotice. În acel moment, în apartamentul bărbatului au fost depistați și identificați alți trei bărbați, consumatori de droguri. Proprietarul este cercetat penal, iar conform legislației în vigoare persoana culpabilă de asemenea infracțiune riscă până la 4 ani de închisoare.
Moldova
O femeie a fost prinsă în flagrant, în timp ce primea 3000 de euro mită pentru un permis auto.
O femeie a fost prinsă în flagrant în timp ce primea câteva mii de euro mită în schimbul unui permis auto. Tentativa de a „vinde” documentul contra unei sume de 3000 de euro a fost dejucată de ofițerii anticorupție. Acum, suspecta este cercetată penal pentru trafic de influență.

Mai exact, potrivit anchetatorilor, suspecta ar fi pretins bani de la o persoană în schimbul influențării unui angajat al Secției Înmatriculare a Transportului și Calificare a Conducătorilor Auto din Chișinău. În schimbul sumei de 3000 de euro, aceasta ar fi promis că va aranja promovarea atât a probei teoretice, cât și a celei practice, cu eliberarea ulterioară a permisului de categoria „B”.
Transmiterea banilor a avut loc sub controlul CNA și al procurorilor, iar în urma flagrantului, autoritățile au efectuat percheziții la domiciliul femeii. Oamenii legii au ridicat mai multe probe care urmează să fie examinate în cadrul urmăririi penale.
Femeia și-a recunoscut vina și este cercetată în stare de libertate. Între timp, ancheta este în plină desfășurare, iar până la o decizie finală a instanței, suspecta beneficiază de prezumția nevinovăției.
Moldova
1 mai în siguranță: IGSU vine cu recomandări pentru a petrece în aer liber fără pericole.
În fiecare an, de 1 mai, mii de oameni aleg să petreacă această zi în natură. Pentru a preveni incidentele, pericolele, dar și incendiile, responsabilii din cadrul IGSU vin cu un șir de recomandări pentru moldovenii care preferă odihna la iarbă verde, picnicuri sau grătare. În acest context, specialiștii reamintesc oamenilor importanța respectării măsurilor de siguranță în zonele de agrement, precum și în timpul activităților desfășurate în aer liber.

Oamenii sunt rugați să aprindă ruguri și focuri de tabără doar în locurile special amenajate, să utilizeze doar grătare metalice și să supravegheze continuu flăcările. În plus, cetățenii sunt îndemnați să nu utilizeze lichide ușor inflamabile la aprinderea focului și să nu arunce chibrite și mucuri de țigară nestinse în păduri, în apropierea vegetației uscate sau materialelor combustibilor.
Un alt aspect important îl reprezintă dotarea cu mijloace de stingere. Pentru a interveni rapid în caz de necesitate, oamenii sunt rugați să aibă la îndemână apă, nisip sau un stingător. La plecare, cetățenii trebuie să stingă complet focul.
Totodată, în cazul în care activitățile în aer liber se desfășoară pe malurile apelor din țară, salvatorii îndeamnă adulții să fie vigilenți și să supravegheze cu atenție copiii.
Moldova
Avocat, acuzat de escrocherie. Acesta ar fi adus daune considerabile clientului său.
Un avocat din capitală a fost acuzat de escrocherie, faptă ce ar fi adus daune considerabile clientului său. Potrivit Procuraturii Anticorupție, bărbatul a fost amendat cu 65 de mii de lei și privat de dreptul de a exercita activitatea de avocat pe un termen de 3 ani.

Totodată, din contul inculpatului urmează a fi retrași peste 36 de mii de lei cu titlu de prejudiciu material cauzat prin infracțiune și 10 000 de lei cu titlu de prejudiciu moral.
Potrivit materialelor anchetei, avocatul ar fi încheiat un contract cu partea vătămată, privind reprezentarea acesteia într-un litigiu civil împotriva unei companii de construcții. Este vorba de rezilierea unui contract de vânzare-cumpărare a unui bun imobil în valoare de aproape 798 mii de lei.
Pentru acest serviciu, avocatul ar fi încasat 20 de mii de lei, iar pentru a părea credibil, timp de mai bine de jumătate de an ar fi expediat clientului său fotografii cu pretinse citații emise de către Judecătoria municipiului Chișinău pentru ședințe de judecată în cadrul cererii de chemare în judecată a părții vătămate, în calitate de reclamant, împotriva unei companii de construcții. În realitate, însă, un asemenea litigiu civil nu a existat, iar citațiile respective nu au fost niciodată expediate. Suma de 20 000 de lei achitată de partea vătămată sub formă de onorariu ar fi fost sustrasă de către inculpat.
Pe tot parcursul procesului de judecată avocatul nu și-a recunoscut vinovăția. De menționat că, sentința nu este definitivă și poate fi contestată la Curtea de Apel Centru în decurs de 15 zile.
-
Moldova20 de ore în urmă
/ÎN CĂUTARE/ Alertă de căutare în întreaga țară. Un deținut de 26 de ani a evadat din Penitenciarul nr.1 Taraclia.
-
Moldova5 zile în urmă
/VIDEO/ Alexei Cotorobai este învinuit pentru omor, viol și răpire. Acesta a fost trimis în judecată.
-
Moldova6 zile în urmă
/VIDEO/ Șantaj trecut de limita imaginației. Un bărbat s-a văzut nevoit să intre cu poliția în propia casă părintească.
-
Moldova24 de ore în urmă
O șoferiță s-a răsturnat cu mașina pe un câmp din Sîngerei. O pasageră- la spital.
-
Moldovao zi în urmă
Grav accident, provocat de un șofer băut, la Briceni. Un mort și doi răniți
-
Moldova6 zile în urmă
/VIDEO/ „A venit poliția! Culcat!”. Doi bărbați, reținuți pentru confecționarea și comercializarea documentelor oficiale false.
-
Moldova5 zile în urmă
Un bărbat din Fălești a fost trimis după gratii. Acesta ar fi bătut până la moarte un consătean, care i-a jefuit mama.
-
Moldova6 zile în urmă
/VIDEO/ „Nu își amintește nimic”. Tânărul care și-ar fi ucis în bătaie bunica, nu își recunoaște vina.