Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Droguri, descoperite în fiecare zi. Oamenii legii au reținut doi indivizi, care ar fi distribuit narcoticele.

Grupări specializate în contrabandă cu droguri, descoperite în fiecare zi. Oamenii legii anunță destructurarea a încă unei scheme infracționale de contrabandă și punere în circulație a substanțelor narcotice, pe teritoriul capitalei. Suspectați în acest caz sunt doi indivizi, care ar fi făcut parte din grupul criminal.

Publicat

Potrivit cercetărilor, unul dintre suspecți, un bărbat de 31 de ani, originar din capitală, se ocupa cu distribuirea și comercializarea substanțelor narcotice.
Fiind percheziționat corporal, asupra suspectului au fost depistate și ridicate 23 de pachețele în care se aflau câte 43 de grame de droguri de tip PVP, mijloace bănești în sumă 15 000 de lei, dar și un telefon mobil.
Ulterior, oamenii legii au identificat și unul dintre organizatorii grupului criminal, un bărbat de 34 de ani, originar din raionul Leova.
În urma percheziției autorizate la domiciliile acestuia și în imobilele pe care acesta le deține, polițiștii au depistat și ridicat 1,5 kg de droguri de tip PVP, semințe de cannabis, mai multe benzi destinate împachetării drogurilor, 2 telefoane mobile, înscrisuri de ciornă privind activitatea infracțională desfășurată și mijloace bănești dobândite ilegal în sumă de 50 000 de lei. Valoarea estimativă a substanțelor narcotice depistate constituie 950 000 lei.
Cei doi bănuiți au fost reținuți pentru 72 de ore, cu garantarea prezumției nevinovăției, potrivit legii.
Aceștia riscă închisoare de la 7 la 15 ani.


Moldova

/VIDEO/ Un șofer beat, prins pe o stradă din Chișinău. Acesta a întrecut norma de nouă ori.

A întrecut orice limită, iar pentru asta ar putea plăti „o avere” și mai mult, ar putea petrece următorii trei ani după gratii. Este vorba despre un șofer de 46 de ani care a fost prins de polițiștii de patrulare conducând haotic pe strada Grigore Alexandrescu din Chișinău.

Publicat

Oamenii legii au stopat imediat vehiculul, iar după un scurt schimb de replici cu șoferul, și-au dat seama că acesta este sub influența alcoolului. Presupunerile agenților de patrulare au fost confirmate de rezultatele testului Drager, care a indicat o concentrație de 1,32 mg/l alcool în aerul expirat — o valoare ce depășește de aproape nouă ori limita legală admisă. Prin urmare, autoturismul bărbatului a fost ridicat și transportat la parcarea specială, iar pe numele său a fost inițiat un dosar penal.
Conform legii, bărbatul riscă amendă de la 75 000 la 125 000 de lei sau până la 3 ani de detenție, în ambele cazuri cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Un grup infracțional s-ar fi specializat în escrocherii cu carduri bancare. Un membru al acestuia- prins de poliție.

Escrocherie cu carduri bancare dată peste cap de poliție. Un tânăr de 20 de ani din Bălți riscă pușcărie, după ce ar fi fost implicat în cel puțin două episoade de înșelătorii bancare, care s-au soldat cu un prejudiciu de aproximativ 446 de mii de lei. Oamenii legii menționează că, individul ar face parte dintr-un grup infracțional specializat în astfel de fraude.

Publicat

„Afacerea” ilegală ar fi funcționat în felul următor: membrii grupului ar fi contactat telefonic victimele, prezentându-se drept angajați ai unor instituții bancare și, sub pretextul unor verificări de securitate sau activități de protecție a contului, ar fi reușit să obțină de la victime datele confidențiale ale cardurilor bancare. Ulterior, escrocii ar fi utilizat aceste date pentru efectuarea tranzacțiilor ilegale.
În cele din urmă schema a fost deconspirată, iar tânărul a fost reținut. S-a dovedit că acesta reușise, din bani sustrași, să cumpere circa 9 telefoane mobile, pe care le-a transmis ulterior unor persoane terțe.
Poliția cercetează cazul pentru a stabili și alți potențiali complici ai tânărului. Actualmente, acesta este cercetat penal și riscă de la 2 la 6 ani de pușcărie.
În acest context, oamenii sunt rugați să de-a dovadă de vigilență și să nu divulge nimănui datele afișate pe cardul bancar, iar în cazul în care primesc un apel suspect să întrerupă conversația și să apeleze banca care îi deservește. În plus, cetățenii sunt îndemnați ca în cazul în care suspectează o tentativă de fraudă, să apeleze de urgență Serviciul Unic 112.


Citește mai departe

Moldova

O femeie a fost prinsă în flagrant, în timp ce primea 3000 de euro mită pentru un permis auto.

O femeie a fost prinsă în flagrant în timp ce primea câteva mii de euro mită în schimbul unui permis auto. Tentativa de a „vinde” documentul contra unei sume de 3000 de euro a fost dejucată de ofițerii anticorupție. Acum, suspecta este cercetată penal pentru trafic de influență.

Publicat

Mai exact, potrivit anchetatorilor, suspecta ar fi pretins bani de la o persoană în schimbul influențării unui angajat al Secției Înmatriculare a Transportului și Calificare a Conducătorilor Auto din Chișinău. În schimbul sumei de 3000 de euro, aceasta ar fi promis că va aranja promovarea atât a probei teoretice, cât și a celei practice, cu eliberarea ulterioară a permisului de categoria „B”.
Transmiterea banilor a avut loc sub controlul CNA și al procurorilor, iar în urma flagrantului, autoritățile au efectuat percheziții la domiciliul femeii. Oamenii legii au ridicat mai multe probe care urmează să fie examinate în cadrul urmăririi penale.
Femeia și-a recunoscut vina și este cercetată în stare de libertate. Între timp, ancheta este în plină desfășurare, iar până la o decizie finală a instanței, suspecta beneficiază de prezumția nevinovăției.


Citește mai departe

topul săptămânii